با توجه به استقلال شما از مقالات قبلی ما در حیطه ی اختلالات و مشکلات بالینی این بار قصد داریم :
وسواس
درمان وسواس فکری
درمان وسواس فکری عملی
و شناخت و آگاهی از تفاوت درمان های آنان در کلینیک درمان وسواس صحبت کنیم

وسواس یکی از مشکلاتی است که امروزه بسیاری از مردم نسبت به این مشکل آگاهی گسترده تری به نسبت قبل پیدا کرده اند و مشکلات افراد وسواسی را فقط به حیطه ی شست و شو بست نمی دهند

قبل از شروع به توضیح مختصری در رابطه با کلیت وسواس می پردازیم :

می توان گفت یک اختلال عصبی به شمار می رود که توسط افکار و تصورات غیرمنطقی و گاها ترسناک به صورت مکرر همراه است و توجه داشته باشید برای درمان نیاز است مشاور روانشناس تهران تشخیص دهد آیا شما دچار اختلال وسواس هستید ؟ تا بتواند درمان وسواس عملی و یا در کل دچار اختلال وسواس هستید؟ تا بتواند درمان وسواس عملی و یا در کل می توان گفت بهترین راه درمان وسواس را برای شما در نظر بگیرد

حال با توجه به افکار مزاحم که مکرر به صورت چرخه ای تکرار می شوند افراد تلاش می کنند افکار را از خودشان دور کنند اما افکار دائما در ذهنش در حال پردازش است که باعث می شود فرد نتواند یک موضوع را فراموش کند و یا رهایش کند توجه داشته باشید این افکار ناخواسته هستند و به صورت غیرارادی در فرد به وجود می آیند.

یکی از موارد شایع وسواس چک کردن وسایل و یا شک داشتن نسبت به خاموش ، روشن بودن است و یا مورد بعدی ترس از آلودگی است به طور مثال ترس از دست دادن ، ترس از اینکه کسی به وسایلشان دست بزند و شست و شوی افراطی و بی منطق خود و وسایلشان تمیز کردن و استفاده ی بیش از حد از مواد شوینده که باعث بیماری های پوستی نیز می شود . تقارن و مرتب کردن نیز از موارد دیگری است که اصولا بر اساس ترتیب خاص و منطقی خودشان انجام میدهند.

مورد دیگر افکار خشونت آمیز و تصورات جنسی نیز از نشانه های وسواس فکری است.

نکته ی قابل ذکر : اولین قدم تشخیص درست است که با مراجع به مرکز درمان وسواس می توانید از یک دکتر روانشناس خوب کمک و مشاوره بگیرید در حیطه ی درمان می توان روان درمانگر و دارو درمانی را مطرح کرد ما در مرکز مشاوره روانشناسی انتخاب نو در زمینه ی اختلالات بالینی سعی مان بر این است که از بهترین مرکز روانشناسی تهران باشیم

افکار وسواس گونه یا رفتار وسواس گونه متفاوت است

افکار شامل ترس آلودگی و میکروب ، تمرکز و حساسیت بیش از حد روی اخلاقیات و افکار آسیب رسان به خود و دیگران ، نظم و ترتیب برای اینکه تمام وسایل سرجای خودش باشد و خرافات نیز می تواند باشد. توجه بیش از حد به موارد خرافی مثل خوش یمن و بدیمن بودن.

رفتارهای وسواس گونه :

علاوه بر بررسی های پی در پی و افراطی وسایل ، افرادی که دچار وسواس اختلال فکری عملی هستند تکان دادن پا و ضرب گرفتن و شمردن و یا تکرار و خواندن کلمات بی معنا نیز از نشانه های آن به شمار می رود مواردی نیز وجود دارد که به جمع آوری خرت و پرت هایی که ممکن است هیچ ارزشی نداشته باشد .

از آنجا که ریشه ی وسواس اضطراب است می توانید علاوه بر مراجعه به مرکز تخصصی درمان وسواس خودتان نیز به روند درمان کمک کنید.

یکی از موارد ورزش کردن است شما به وسیله ی ورزش می توانید سیستم عصبی خود را کنترل و تقویت کنید از طریق ورزش های مثل پیلاتس و یوگا می توانید تمرکز و ریلکس کردن را آموزش ببینید.

ارتباط خود را با دوستان و خانواده افزایش و حفظ کنید

اگر به سمت انزوا و تنهایی بروید در موارد درمان وسواس فکری شدید فرد  از بقیه به علت افکار و رفتار های وسواسی به مرور زمان دور می شود و کم کم تنها می شود که این خود باعث می شود وقت بیشتری را صرف امور وسواسی کند.

خواب کافی و مناسب : اضطراب و تشویق فکری باعث می شود فرد نتواند خواب درست و کافی داشته باشد پس سعی کنید برای خوابتان هم برنامه ریزی دقیق و مناسبی داشته باشید که بی خوابی استرس و اضطرابتان را تشدید نکند که روی وسواس فکری تاثیر گذار است.

تکنیک های آرام سازی و ریلکسیشن را حتما انجام دهید به طور مثال مراقبه و تنفس عمیق جهت کاهش تنش و تنظیم هیجان بسیار موثر است و در درازمدت می تواند شما را به یک آرامش روانی برساند.دوری از موقعیت هایی که شما را دچار ترس می کند اوضاع را بدتر می کند زیرا باعث می شود افکار وسواس گونه را تحریک کند ولی اگر در موقعیت هایی که باعث استرس شما می شوند به صورت تدریجی روبه رو شوید زیرا زمانی که در معرض محرک ها قرار می گیرید به مرور اضطراب شما کم می شود و متوجه می شوید آنقدر ها هم که فکر می کردید دچار استرس نمی شوید و می توانید روی رفتار و افکار خود کنترل داشته باشید

 نکته ی مهم : باید زیر نظر یک دکتر روانشناس باشد از دیگر درمان های تخصصی وسواس که توسط بهترین دکتر روانشناس انجام می شود .شناخت درمانی ، دارو درمانی ، خانواده درمانی و مرکز گروه درمانی است.

ما در تمام درمان ها از گروه درمانی و خانواده درمانی می توانیم استفاده کنیم یعنی می توان گفت خانواده به قدری عنصر مهم و اساسی محسوب می شود که در درک و کاهش ناسازگاری افراد بسیاری تاثیرگذار است و می تواند باعث ایجاد انگیزه در فرد مورد درمان باشد