در مقالات قبلی مشاوره ازدواج و هر آنچه مربوط به سیستم خدماتی مراکز مشاوره ازدواج و روند کاری روانشناس ازدواج صحبت کردیم و به آخرین آمارهای بهترین مراکز مشاوره ازدواج که تحت نظر بهترین مشاور ازدواج است به این نتیجه رسیدیم که متاسفانه عدم آگاهی و نگرفتن مشاوره پیش از ازدواج باعث بسیاری از مشکلات زوجین و در نهایت طلاق شده است.
در مقاله ی قبلی دو مورد از 9 موارد جذب شدن به افرادی که ناهنجاری شخصیت دارند را توضیح دادیم و حال به بقیه ی موارد می پردازیم.

نکته ی قابل توجه این است که بی شک تشخیص مشکلات و اختلالات روانی فقط می تواند از طریق یک مشاوره قبل از ازدواج یا روانشناس بالینی باشد . اما شما می توانید با خواندن این مطالب اگر در رابطه ای غیرعادی هستید به یک آگاهی برای رفتن به مشاوره برسید.

دلیل شماره ی سه : افرادی که مکرر سوژه های نادرست و مشابهی را انتخاب می کنند و جذب می شوند.

افراد در چنین شرایطی ممکن است در خانه ای بزرگ شده باشند که والد غیر هم جنس رفتارهای ناسالم و نادرستی داشته است و این خود باعث می شود فرد همچنان به جست و جوی کسی با خصوصیات بیمارگونه برود. در این قسمت یک رفتار مشابه است که همیشه روانشناسان خوب تهران به آن اشاره می کنند این است که رفتاری که در ابتدا باعث جذب شما شده است همان رفتاری است که در انتها از آن متنفر می شوید و شما را اذیت می کند چند مثال در این رابطه برای شما می زنیم:

مثال فردی که خیلی اهل مهمانی و پارتی است به مرور زمان شما را خسته می کند و فردی که به جزئیات بسیار اهمیت می دهد و بسیار محتاطانه رفتار می کند به زودی شما را عصبانی و کسل می کند. و رفتار آرام و مرموز کم کم به شکلی از افسردگی خفیف خود را نشان می دهد. اگر در چنین چرخه هایی از دوستی و آشنایی قرار گرفته اید باید با تلاش سنجیده و کمک گرفتن از مشاوره قبل از ازدواج یا یک مشاوره ازدواج خوب هم خودتان و هم فرد کاندیدا را پیش مشاور ازدواج ببرید.

دلیل شماره ی چهار: گاهی با این جمله رو به رو می شوید ((نفهمیدم چی شد ؟! یک اتفاق بود ))!

گاهی افراد در ارتباطشان با فردی که به ناهنجاری شخصیتی مبتلا است دچار اشتباه می شوند و الگوی جذب شدن خاص ندارند و معمولا بعد از جذب شدن شروع به قضاوت خود می کنند که چگونه وارد چنین رابطه ای شده ام ،من همیشه می توانم فرد غیر عادی را تشخیص دهم پس چگونه وارد این بازی روانی شدم؟

توجه داشته باشید به گفته ی بهترین مشاوران ازدواج و با تجربه ترین مشاوران ازدواج تشخیص فردی که اختلال شخصیت دارد کار سختی است و اشکال هوشمندانه ی این بیماری ها را گاهی به سختی می توان کشف کرد و ه یاد داشته باشید فرد مبتلا به ناهنجاری شخصیتی در مدیریت ظاهر بسیار ماهر است.

در طی چنین روند هایی ممکن است شما به کل نشانه هایی را ندیده باشید و یا دیده باشید اما تمرکز خود را فقط بر روی نکات مثبت گذاشته باشید . علت ناکامی ارتباط شما هرچه باشد مراقب باشید که بعد از آن خود را مغلوب تصور نکنید و آن را تعمیم ندهید و فکر نکنید سرنوشت شما این است و مجدد اشتباه خود را تکرارکنید.

دلیل شماره ی پنج :این فقط مشکل همسر و یا نامزد من نیست . افراد دیگری هم درگیرآن هستند.

در این مورد علاوه بر فردی که مشکلات شخصیتی دارد ممکن است فردی هم که انتخاب کرده است خودش هم دچار مشکل باشد.

البته اقرار به مشکل داشتن برای هر کسی سخت است اما گاهی افراد درد و رنج هایی را بی دلیل تحمل می کنند و مدت های طولانی درگیر رابطه هستند و به علت وابستگی بیمارگونه حاضرند مورد استثمار قرار بگیرند و تحمل کنند.

دلیل شماره ی شش: از جدا شدن شدیدا احساس گناه می کنند. نکته ی قابل ذکر: یک دکتر روانشناس ازدواج می تواند مشاور قبل ازدواج شما را چه در درمان شخصی و چه در بهبود روابط و انتخاب  درست همراهی کند . در این مورد فرد مایل به تامل است . بسیاری از افراد در این مورد نمی توانند از فرد مبتلا دل بکنند.

دو مورد را از چنین افرادی میشنویم :

1)آنها خود را در مشکلات طرف مقابلشان مقصر می دانند.

2)همسر و یا نامزدشان نمی تواند بدون وی سرکند و بازهم تقصیر را به گردن خودشان می اندازند.

بی شک چنین توضیح هایی کاملا غلط است زیرا فردی که با شما در ارتباط است قبل از شما چنین مشکلاتی را داشته و بعد از شما هم خواهد داشت.

اگر شما در این مورد که توضیح دادیم احساس گناه ، خجالت و یا احساس مسئولیت می کنید در مقابل فردی که به شما آسیب می زند و مشکلات شخصیتی دارد قطعا به یک دکتر روانشناس ازدواج خوب در مرکز مشاوره ازدواج مراجعه کنید. در مقاله ی بعدی مشاوره پیش از ازدواج به ادامه ی مبحث انتخابات همسر می پردازیم.

همراه شما هستیم در مرکز مشاوره قبل از ازدواج انتخاب نو