برخی از زوج ها بیان می کنند که حس و حال اوایل عقد را ندارند و رابطه شان سرد شده است و دیگر مثل آن روز ها با هم صمیمی نیستند .طبق نظر مشاور ازدواج  اما این چیزی نیست که به دور از رابطه به دنبال درست کرردن باشیم و یا هیچ کاری نکنیم. بلکه باید برای این که رابطه را به خوبی پیش برریم و همیشه از آن احساس رضایت داشته باشیم باید برخی موارد را رعایت کنیم و نسبت به مهارت ها آشنا باشیم و آن ها را به عنوان عادت در زندگی انجام دهیم و تلاش خود را بکنیم . زیرا رها کردن رابطخه به حال خود جز فاصله و سردی چیزی به همراه نخواهد داشت. در ادامه به تفاوت های زوجین در دوران ابتدایی و چند سال بعد از ازدواج اشاره می کنیم که کمرنگ شدن آن فعالیت ها باعث کاهش صمیمیتشان شده است. 


استفاده از واژگان درست و احترام:

از واژه های درست اسفاده کنید مانند دوران عقدتان که همدیگر را عاشقانه صدا می کردید و از کلمات زیبایی استفاده می کردید و اگر از این کلمات استفاده نمی کنید بهتر است این را تمرین کنید. سعی کنید که خوب سخن گفتن را تمرین کنید و از همان دوران نامزدی و ازدواج خجالت نکشید زیرا که همسر شماست و احترامش را حفظ کنید و تا زمانی که به ذهم احترام می گذارید تمامی اعضای انواده همسر به شما احترام خواهنئد گذاشت . سعی کنید که برای خودتان حریم داشته باشید و دعوا و مشاجره خود را به بیرون انتقال ندهید و در اوج ناراحتی به هم توهین نکنید لزومی ندارد که دیگران دعوای شما را ببینند . کنترل خشم را آموزش ببینید زیرا که اگر به همسرتان احترام نگذارید دیگران هم به همسرتان احترم نخواهد گذاشت . کلمات زیبا حس آرامش را در شما بیشتر خواهد کرد و از رابطه تان لذت خواهید برد .

منظم و مرتب بودن:

طبق نظر روانشناس خانواده منظم و مرتب بودن یک عنوان دیگری است که در دوران عقد بسیار رعایت می شود ولی بعد از ادواج کمرنگ می شود . در دوران عقد دختر و پسر همیشه مرتب و مظم کنار هم قرار می گیرند و از بهترین ها استفاده می کنند. زیرا که در این دوران افراد برای هم ارزش قائلند ولی برخی از افراد بعد از این که به خانه خودشان رفتند این مورد را فراموش می کنند و بی نظم می شوند. منظور ما این نیست که در خاه لباس مجلسی بپوشید و احساس ناراحتی کنید بلکه تمیز و مرتب باشید.

تعهد:

در دوران عقد تعهد زوجین به هم بسیار زیاد است زیرا که حس تعهد نسبت به یکدیگر دارند ولی ممکن است که بعد از گذشت سال ها افراد این گونه عمل نکنند و وارد رابطه با نفری سوم شوند. باید توجه داشت که در هر دورانی این تعهد باید حفظ شود. برای این که رابطه تان مثل همان ابتدا باشد آن و حس و حال را داشته باشید مهم تذرین کاری که باید انجام دهید این است که تعهد و وفاداری را حفظ کنید و آن را جدی بگیرید. بی اهمیتی به آن و هر گونه بی وفایی و ایجاد مثلت در زندگی می تواند به شدت رابطه را تحت تاثیر منفی قرار دهد و آن را نابود کند. مطمئنا که در روز های اول چنین مواردی را مذتکب نخواهید شد.

احساس:

بعد از خوانده شدن عقد هر دو نفر منتظر هستند که کنار یکدیگر قرار بگیرند و از ابراز علاقه به هم دوری نمی کنند و دوست داشتن خود را به راحتی بیان می کنند.  در دوران عقد زن و مرد برای بیان احساسات خود برای هم وقت می گذارند و با شریک زندگی شان به راحتی سخن می گویند و علاقه خودشان را به همسر نشان می دهند ولی بعد از این که زیر یک سقف رفتند برای ابراز علاقه و احساسات به دنبال دلیل می گردند یا منتظر این می مانند که طرف مقابل مقدم بر ابراز علاقه شود. 

گاهی لازم است که غرور خود را کنار بگذاریم و پیش قدم شویم و فراموش نکنید که کلمات معجزه می کنند یادگیری مهارت های ارتباطی بسیار اهمیدارد. برای مثال زمانی که در تعارض قرار دارید و بحث می کنید اگر احساس عصبانیت می کنید می توانید بحث را مدیریت کنید و دیگر ادامه ندهید و به زمانی منتقل کنید که هر دو طرف آرام تر شده و هیجان ها کمتر شده اند. اگر در حین عصبانیت به مشاجره ادامه دهید شرایط دشوار تری را ایجاد خواهید کرد. این یکی از مهارت هایی است که می توانید با جزییات برای بهتر شدن رابطه تان انجام دهید. زندگی سالم در گروی روابط سالم است . اگر لازم است گاهی عذرخواهی کنید این کار را انجام دهید . خوب است که با این مهارت ها و با گذر زمان عمق رابطه را بیشتر کنید و درک یکدیگر این با هم بودن را بیشتر می کند و حس تعلق  دوست داشت را بیشتر می کند. حس خوب با هم بودن را به هم انتقال دهید و سعی کنید که حتی برای کوچک ترین چیز ها از هم قدر دانی و تشکر کنید و این کار ارزش کار ها و اشتیاق که انجام کارهای مثبت را در شما افزایش می دهد .

همانطور که دیدید در ابتدای رابطه این فعالیت ها وجود داشته است ولی بعد از مدتی افراد باید خودشان آن ها را انجام دهند و نباید از آن ها غافل شوند و برای داشتن زندگی آرام و با کیفیت باید این موارد را رعایت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.