با توجه به این که زن و مرد در زندگی مجردی خود درگیر مسائل زندگی مشترک نبودند و با آن آشنایی ندارند و تجربه ی جدیدی برای هر دو طرف است به همین دلیل ممکن است ادراک و اطلاعات کمی درباره ی ارتباطات دو نفره و ازدواج و مهارت های زناشویی داشته باشند . مشاوره قبل از ازدواج در مرکز مشاوره ازدواج  باعث می شود که هر دو فرد به مشکلات شخصیتی و اختلالات جسمانی مهم مانند معلولیت ، دیابت ، رماتیسم و ... پی می برند و با آگاهی کامل نسبت به یکدیگر ازدواج می کنند و از ازدواج هایی که منجر به طلاق می شود نیز جلوگیری به عمل می آید . از ازدواج هایی که فقط به جنبه ی جنسی توجه می شود و از مشکلاتی که ممکن است به خاطر آن به وجود بیاید و یا نظر و.الدین و نقش آن ها در گسستن و پایداری ازدواجشان توجه می شود . حتی به اختلاف هوشی موجود بین آن ها و شیوه های برخورد با همسر را یاد می گیرند . 

اهمیت مشاوره ازدواج :

طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره خانواده برای کسانی که رابطه ی بین فردی برایشان اهمیت دارد و می خواهند که رابطه زناشویی و ازدواج آن ها موفق باشد می توانند از جلسات مشاوره ازدواج بهره مند شوند و نسبت به مواردی که در جلسه تشخیص داده می شود تصمیم نهایی و درست گرفته می شود . 

در چه صورتی از ازدواج باید منع کرد ؟

وقتی که دو طرف دارای اختلاف سن بیش از 7 سال داشته باشند و هر دو طرف از بسیاری مسائل اقتصادی ، طبقات فرهنگی ، اختلاف تحصیلی بسیار بالا برخوردار باشند ازدواج مناسب نمی باشد .طبق نظر بهترین روانشناس نوجوان بیکار بودن ، داشتن سن بسیار کم ، داشتن اختلالات شخصیتی ، داشتن اعتیاد ، رابطه ی خویشاوندی نزدیک و عدم تجانس ژنتیکی از مواردی هستند که ازدواج را برای آن ها باید منع در نظر گرفت زیرا با وجود چنین مواردی پیش بردن زندگی مشترک بسیار دشوار خواهد بود . 

زمانی که افراد در آستانه ی ازدواج هستند باید دلیل ازدواج خود را بدانند و پاسخ به آن و داشتن آگاهی به آن می تواند بر ازدواج بسیار تاثیر گذار باشد . هر یک از افراد ممکن است که دلایل مختلفی برای ازدواج کردنشان داشته باشند و اما برخی از آن ها آسیب رسان است و به همین دلیل باید قبل از ازدواج درباره ی آن ها فکر کنید و واقع بین باشید تا از بروز بسیاری مشکلات پیشگیری کنید و بتوانید در زمان مناسب و با شخص مناسب زندگی مشترک خود را با هدف مناسب شروع کنید و ازدواج موفقی را داشته باشید . زوج های جوان به هر میزان که اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنند و آگاهی مناسبی داشته باشند در آینده بهتر می توانند بحران ها و چالش های زندگی مشترک را مدیریت کنند که به رابطه ی خود صدمه ای نزنند . از دلایل نادرست تصمیم به ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد که شامل :

ازدواج برای خوب شدن حال :

بسیاری از افراد برای حل شدن مشکلات عاطفی ، روانی و .... به ازدواج روی می آورند و عقیده دارند که با ازدواج کردن حال آن ها بهبود خواهد یافت اما این در حالی است که ازدواج تغییر بسیار بزرگی در زندگی افراد می باشد و فشار و استرس های زیادی را به همراه دارد و فردی که تصمیم به ازدواج دارد باید آمادگی کافی عاطفی و روانی را داشته باشد تا بتواند با این تغییر سازگاری پیدا کند و موفق عمل کند . 

ازدواج برای فرار از مشکلات خانوادگی :

فرار از مشکلات خانوادگی از دیگر مسائلی می باشد که بسیاری از افراد به خاطر آن تصمیم به ازدواج می گیرند و هدف آن ها فقط رهایی از مشکلات خانوادگی و والدین می باشد اما زمانی که ازدواج می کنند با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد و این باور بسیار نادرستی می باشد که بسیاری از جوانان ممکن است به آن رو بیاورند . 

ازدواج با کسی که کامل باشد .

برخی از افراد برای همه ی فرصت های خود عیب و ایرادی می گذارند و آن ها را از دست می دهند چون این عقیده را دارند که می خواهند با فردی ازدواج کنند که از هر نظر کامل باشد اما هیچ انسانی کامل نیست و هر فردی ممکن است که برخی نقص ها را داشته باشد اما با بررسی معیار های ازدواج می توان فرد مناسب را انتخاب کرده و با یکدیگر به رشد و تکامل دست یابند و در کنار یکدیگر پیشرفت کنند .

ازدواج برای فراموش کردن رابطه ی گذشته :

برخی از افراد برای این که از افکار رابطه ی قبلی خود بیرون بیایند و او را فراموش کنند و بدون این که بتوانند شرایط فعلی خود را ترمیم دهند و زمان لازم را برای بازسازی خود در نظر بگیرند وارد رابطه ی جدید شده تا رابطه قبلی را فراموش کنند اما این هدف کاملا اشتباه است و ازدواج در چنین شرایطی موفق نخواهد بود .

ازدواج برای رضایت والدین :

بر اساس گفته ی روانشناسان بهترین مراکز روانشناسی برخی از افراد برای این که مادر و پدرشان از آن ها راضی و خشنود باشد با نادیده گرفتن معیار ها و آمادگی ازدواج می کنند اما باید دانست که ازدواج کردن مهم ترین تصمیم هر شخصی می باشد و نباید در این مقوله سست برخورد کرد و با هدف ها و باور های نا درست وارد رابطه مخرب و دشوار شد .