مطالعات مهم مرکز مشاوره ازدواج زیادی هستند که برای رابطه سودمند هستندولی برخی از زوجین با انجام دادن ان ها نتیجه نگرفته اند زیرا که اطلاعات ممکن است سطحی باشند و در عمق مطالب نکته های زیادی وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد. در ادامه به سوالات که می تواند رایج باشد می پردازیم.

ایا مشکلات شخصیتی و رفتاری همیشه منجر به پایان رابطه می شود؟ 

مشکلات مربوط به  اخلاق یا مشکلات شخصیتی زندگی زناشویی را به تنهایی نمی تواند نابود کند.  و‌ممکن است افرادی را ببینید که با وجود مشکلات زندگی خوبی دارند. 

ممکن است تصور کنید افرادی که دچار یک مشکل اخلاقی  هستند مناسب ازدواج و رابطه زناشویی نیستند. اما تحقیقات کشف کرده اند که بین این مورد و شکست در عشق رابطه ضعیفی وجوددارد. دلیلش این است همه ما  موضوعاتی که در مورد آنها عاقلانه رفتار نمیکنیم را داریم و اما این موارد مزاحم زندگی زناشویی نمی شوند کلید دستیابی به زندگی زناشویی شاد داشتن شخصیت "عادی" نیست بلکه این است که فردی را پیدا کنید که با شما هماهنگ باشد. یعنی دو نفر زمانی می توانند با هم باشند که اخلاق و رفتارشان متناسب و هماهنگ با یکدیگر باشد. البته این به معنای این نیست که با هر فردی که مشکل جدی روانی دارد می توانید زندگی کنید و دست به انتخاب های اشتباه بزنید.باید بر اساس شخصیت خودتان بسنجید و این از سوی فردی متخصص امکان پذیر است. 

اختلاف ها چه زمانی دردسرساز هستند؟

مشاور روانشناس می گوید زوج ها سبک های متفاوتی از درگیری و اختلاف را دارند. برخی به هر قیمتی از دعوا پرهیز می کنند و در حالت کلی از دعوا و بحث کناره گیری می کنند و برخی دایماً با هم دعوا می کنند و زندگی شان میدان جنگ است و برخی نیز قادرند با صحبت کردن اختلافاتشان را حل و فصل کنند بدون این که اصلاً لازم باشد صدایشان را بلند کنند.هیچ یک از این سبکها ضرورتاً بهتر از دیگری نیست، تا زمانی  که برای زوجین مفید و مؤثر است. اگر یکی از زوجین همیشه بخواهد درباره درگیری صحبت کند ولی دیگری فقط بخواهد فوتبال را در تلویزیون تماشا کند ،  به  طور حتم به مشکل برخورد خواهند کرد و ناکامی و دلخوری در ان جو زیاد خواهد شد و این باعث کاهش صمیمیت می شود.  

بر اساس نظر مشاوران مطب روانشناسی علایق مشترک چه زمانی می تواند  شما را در کنار یکدیگر نگه دارد؟

این که علایق مشترک داشته باشید بسیار خوب است اما چگونگی صرف وقت با این علایق مهم تر است و مسیر موفقیت در رابطه را تعیین می کند. در یک حالت این است که شما با انجام علایق مشترک در کنار یکدیگر از ان لذت می برید و همچنین از کنار هم بودن نیز لذت می برید و عشق و توجه و مهربانی و قدردانی را به همدیگر منتقل می کنید و در نتیجه احساس خوبی پیدا می کنید ولی از طرفی ممکن است که شما با انجام دادن این علایق مشترک غر می زنید و به همدیگر عصبانی می شوید و یا سکوت می کنید و در حالت کلی در ان شرایط همدیگر را همراهی نمی کنید و در نتیجه ان علایق مشترک باعث ناراحتی و دلخوری شما می شود. در ازدواج موفق زمانی که یکی از طرفین کاری انجام می دهد دیگری با مهربانی و به صورت مثبت عکس العمل نشان می دهند برای مثال لبخند را با لبخند جواب می دهند ولی در ازدواج های نا موفق چنین جوی نیست و فقط خشم و دلخوری وجود دارد. منظور ما این نیست که زوجین باید ثبت کنند که چه کسی چه کاری انجام داده تا جبران کنند و صرفا این کار را انجام می دهند که در کل احساس خوبی نسبت به خود و همسرشان دارند .

رابطه مخفی خارج از ازدواج فقط به خاطر مسائل جنسی است؟ 

مشاور روانشناس می گوید روابط مخفی خارج از ازدواج در واقع نشاندهنده ی ان است که  مشکلاتی که در رابطه زناشویی پیش میآید و باعث میشود کار زوجین به طلاق بکشد، اغلب یکیاز آنها یا هر دوی آنها را به روابط مخفی خارج از ازدواج سوق پیدا کرده اند. بیشتر مشاورین ازدواج که درباره روابط مخفی خارج از ازدواج می نویسند متوجه شده اند که این روابط مخفی معمولاً فقط بر پایه ی رابطه جنسی نیست و افراد در آن اغلب به دنبال دوستی حمایت عاطفی،  درک شدن، احترام،توجه، دقت و نگران شدن هستند، چیزهایی که معمولاً انتظار میرود یک رابطه زناشویی برای انسان فراهم کند . تحقیقات و امار ها از افرادی که طلاق گرفته اند نشان می دهند که زوجین دلیل جدایی شان را فاصله گرفتن از هم و در نتیجه کاهش صمیمیت مطرح کرده اند و یا این که حس کرده اند که طرف مقابل دیگر ان ها را دوست ندارد و احترام نمی گذارد. ولی به جای حل این مسئله و درمان رابطه زناشویی شان و بهبود رابطه شان و نجات ان و قدم گذاشتن جهت پیشرفت رابطه شان دست به کار و تصمیم و راه حل  اشتباهی می زنند که روابط خارج از ازدواج است و این شرایط را بدتر می کند و ان ها را بیشتر از گذشته درگیر مشکلات می کند.

کلام اخر :

در بحث های مرکز مشاوره ازدواج برخی اطلاعات غلطی که رواج پیدا کرده است میتواند برای زوجهایی که شدیداً در تلاش هستند تا کاری کنند که رابطه زناشویی مفید و مؤثری داشته باشند دلسرد کننده  خواهد بود. باید بدانید که رابطه زناشویی در واقع پدیدهای بسیار پیچیده است و ازدواج و زناشویی چیزی است که بیشتر ما دانش وتوانایی لازم و کافی در مورد آن را نداریم . ما همگی می دانیم که داشتن یک رابطه زناشویی پایدار و شاد مستلزم جرأت و جسارت اراده ای قوی سخت کوشی و انعطاف پذیری است. در هر حال چنانچه درک کنید چه چیزهایی واقعاً باعث موثر بودن رابطه زناشویی تان می شود میشود بهتر می توانید راه حل های موثر برای حال خوب رابطه تان پیدا کنید .به این منظور با مطب روانشناسی در ارتبلط باشید.