برخی فرهنگ ها عشق رمانتیک و رابطه جنسی پر حرارت را در کنار  یکدیگر مهم می دانند؛ متأسفانه این دیدگاه می تواند موجب نابودی رابطه ها شود و اثار خوبی به جا نگذارد. مشاور ازدواج می‌گوید شعار عشق رمانتیک این است که اگر شما عاشق یکدیگر باشید همه مشکلات حل خواهند شد. این باور فریبنده را در جاهای مختلف مانند ترانه ها، اشعار، فیلم ها و داستان ها می بینیم و باعث  تقویت این باور می شو. افتادن در دام عشق رمانتیک به خاطر نداشتن واقع نگری و داشتن انتظارات آرمانی آغازگر مشکلات زناشویی است.

مشاور خانواده خوب می گوید پس از ازدواج توقع داریم که باید به مرور زمان  صمیمیت رشد یافته جای احساسات رمانتیک و رویایی دوران اولیه را بگیرد. این احساس صمیمیت اگرچه آن شور و حرارت احساسات رمانتیک اولیه را ندارد اما عامل بسیار مهم ایجاد رابطه ای  رشد یافته، قابل دوام و سالم بین زوج ها است.

رابطه جنسی و صمیمیت عاطفی

روابط جنسی در فیلم ها و داستان ها و‌رمان ها به عنوان یک لذت شدید طولانی و با کیفیت و همیشه موفق نشان داده می شود که  باید گفت ان هم چندان واقعی نیست. متاسفانه روابط جنسی، همیشه دلخواه و رضایت بخش نیست، بنابراین باید زوجها توقعات منطقی و مثبتی برای نیاز ها و خواسته های زناشویی خود داشته باشند. برای داشتن  ازدواج موفق  فقط قوی بودن از نظر فعالیت های جنسی نیست،  و هدف گسترش شیوه رابطه زناشویی است که برای هر دو نفر مناسب و رضایت بخش باشد و به پیمان زناشویی رنگ و بوی موفقیت و پایداری ببخشد.

مشاوران مطب مشاوره تاکید دارند که صمیمیت عاطفی، با ارضای جنسی  برای خانم ها ارتباط نزدیکی دارد. بسیاری از مردها آرزو می کنند که کاش زنها برای روابط جنسی ارزش بیشتری بدهند.و در مقابل بسیاری از زنها آرزو می کنند که کاش مردها به صمیمیت عاطفی، ارزش بیشتری بدهند. در حالت مطلوب و طبیعی زن و مرد با همکاری یکدیگر می توانند صمیمیت عاطفی و رابطه جنسیشان را رضایت بخش نمایند. می توان گفت که ارزش دادن هر یک از دو طرف برای صمیمیت عاطفی و رابطه جنسی،  ازدواجی رضایت بخش و پایدار را به همراه خواهد داشت. 

عملکرد رابطه زناشویی

طبق کفته مشاور خانواده خوب بزرگ ترین عملکرد رابطه جنسی ایجاد لذت مشترک برای عمیق کردن صمیمیت و ایجاد نیرویی برای کاهش مشکلات و نگرانی ها و افزایش ظرفیت رو به رو شدن با ان چالش هاست. از نظر باور های سنتی، زنها بیشتر طرفدار روابط صمیمانه و مردها بیشتر به دنبال لذات جنسی هستند. در واقع از قدیم زنها و مردها درباره روابط جنسی همیشه بر سر اولویت لذت جنسی یا صمیمیت عاطفی بحث هایی وجود دارد.  رابطه جنسی باید سبب رضایت دو طرف شود. اما در عین حال به خاطر حساسیت هایی که این موضوع به همراه دارد، می تواند سبب ناراحتی،  اضطراب و خشم شود. این رابطه گاهی می تواند طولانی مدت، گرم و دلچسب باشد  و گاهی نیز می تواند کوتاه و سریع باشد و‌در غیر این صورت حالت بکنواخت و‌کسل کننده را به خود خواهد گرفت. 

مشاور ازدواج تاکید می کند که برای داشتن یک رابطه جنسی رضایت بخش مواردی مانند ایجاد آمادگی ابراز عشق، محبت ،  توجه به نیازها، خواسته ها و اهمیت دادن به حساسیت های طرف مقابل ضروری است. و در واقع از عناصر لازم برای یک رابطه جنسی سالم و لذت بخش هستند که هر کدام در موقعیت خود سودمند خواهد بود. نكته مهم درخواست رابطه جنسی باید به صورت یک تقاضا باشد و نه تحميل و اجبار. اگر همسری تمایل به نوعی رابط خاص با هیچ نوع رابطه ای نداشت، نباید او را ا از محبت و..... محروم کرد قهر کردن با عصبانی شدن فقط اوضاع را بدتر می کند. ترک رابطه جنسی و یا هر گونه اجبار تهدیدی جدی برای صمیمیت عاطفی است. تقاضا کردن در واقع احترام به خواسته های طرف مقابل است؛ و طرف مقابل می پذیرد که همسرش حق دارد خواسته ی او را قبول یا رد کند. دستور یعنی کاری را که من می گویم را باید انجام بدهی و گرنه منتظرعواقب منفی رفتارت باش  ولی تقاضا نشان می دهد که من این را می خواهم  اما با کمال میل پذیرای نیازها و احساساتت هستم و هیچ اشکالی ندارد که تقاضای مرا نپذیری.

البته این نکته را باید نیز مطرح کرد که چه خوب است که طرف مقابل هم همکاری کند و تا آنجا که برایش مقدور است، به خواسته ی همسرش بی توجه نباشد زیرا که تقاضاهای دوستانه صمیمیت احساسی را افزایش می دهند. و موجب احساس برد در دو طرف می شود. اجبار و تهدید موقعیت را خصومت آمیز می  کند و‌شرایط را تلخ و دشوار می سازد و باعث می شود که افراد به دنبال برد خودشان باشند و بازنده ی میدان نباشند و ایجاد چنین جوی در رابطه مفید نیست و زوجین باید هر دو به دنبال پیروزی هر دو نفرشان باشند . پس می توان گفت که برای داشتن رابطه موفق توجه به رابطه جنسی و دوری از اجبار اهمیت دارد و زوجین باید همدیگر را در این زمینه درک کنند . برای کسب اگاهی بیشتر با مطب مشاوره در تماس باشید.