امروزه، فرهنگ ها درباره نحوه ارتباطمان با دیگران سخت نمی گیرد. به طوری که به تدریج آداب مثبت و محترمانه، فراموش خواهند شد. در واقع همانطور که می بینیم کمتر از عبارات ممنون و لطفا استفاده می کنیم و یا به راحتی صحبت های طرف مقابلمان را قطع می کنیم و یا با لحنی بد و صدای بلند حرف می زنیم و حتی به صحبت های یکدیگر خوب گوش نمی دهیم و سوالاتی را می پرسیم که به ما ارتباطی ندارد. و حتی به نیازهای طرف مقابلمان توجه نمی کنیم و آگاه نیستیم که چقدر این رفتارها می تواند دیگران را آزرده کند و ما را به فردی بی ادب تبدیل کند. اگر که همسرتان را دوست دارید و رابطه موفقی را می خواهید چند دقیقه را صرف بازبینی رفتارهای خود کنید و به این فکر کنید که چطور با او صحبت و رفتار می کنید. آیا با او به شکل محترمانه رفتار می کنید؟ آیا فرد مودبی هستید؟آیا صبور هستید یا پرتوقع؟ آیا فردی ملاحظه گر هستید یا خودخواه؟ با پرسیدن این سوال ها می توانید به ابعاد مختلف زندگی تان که نیاز به اصلاح و ترمیم دارد، دست پیدا کنید. طبق نظر مشاوران ازدواج اگر شما با همسرتان مهربان و مودب باشید، طرف مقابلتان نیز همانگونه رفتار خواهد کرد و اگر به رفتارهایتان اهمیت ندهید و بی ادبانه رفتار کنید، بذر بی احترامی را در زندگی خود کاشته اید و این بذر ها دیر یا زود بهترین و شاد ترین ازدواج ها را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد و به آن آسیب خواهد زد.

در هر شرایطی خودتان با ادب باشید.

زمانی که زن و شوهر با یکدیگر بی ادبانه، بدون احترام ، بی رحمانه و با بی توجهی برخورد می کنند، شرم در رابطه شان از بین می رود و این باعث متزلزل شدن رابطه آن ها می شود. اما اگر به صورت مودبانه، با ملایمت و احترام برخورد کنند، می توان حدس زد که ازدواج آن ها موفق خواهد بود و حتی اگر مشکلی بینشان به وجود بیاید، آن ها یکدیگر را مورد توهین و بی حرمتی قرار نمی دهند. به وجود آمدن مشکلات در رابطه کاملا طبیعی است و در هر رابطه ای وجود دارد ولی آن چه که اهمیت دارد و زوج های موفق و نا موفق را از یکدیگر جدا می کند شیوه مدیریت مشکلات و اختلافات می باشد. 

تغییر را از خودتان شروع کنید.

طبق نظر مشاور روانشناس خوب هر فردی در رابطه نباید در جست و جوی تغییر دادن طرف مقابلش باشد بلکه باید از خودشان شروع کنیم و همان طور که خود شما مهربان و مودب تر باشید، دیر یا زود همسرتان متوجه این تغییر رفتار در شما می شود و به مرور این رفتار او را تحت تاثیر قرار می دهد. اما نباید توقع داشته باشیم که این تغییرات به سرعت اتفاق بیفتد و باید صبور باشید و شاهد تغییرات محسوسی خواهید شد. در بیشتر اوقات افراد تسلیم می شوند و غر می زنند و حتی همسر خود را تهدید می کنند ولی این نیز خود بی ادبی خواهد بود و رفتار بد همسرمان بیشتر خواهد شد. بنابراین شما باید ابتدا تغییر را از خودتان شروع کنید و سعی کنید که ملاحظه گرانه، سخاوتمندانه تر، هشیارانه، و مراقب رفتار و گفتارتان باشید و همچنین به احساسات دیگران توجه کنید و از آن ها قدردان باشید. در حالت کلی می توان گفت که نگرش مثبت، احساس پذیرش، احترام و قدردانی طرفین را تقویت می کند.

عذر خواهی کردن را یاد بگیرید.

طبق نظر سکس تراپ راهکار مهم دیگر در برخورد محترمانه عذرخواهی کردن است. گفتن عباراتی نظیر، متاسفم دشوار نیست ولی بسیاری از افراد در زمانی که لازم است آن را بیان نمی کنند. رفتار مودبانه مستلزم این است که در مواقع لازم تاسفمان را ابراز کنیم ولی بسیاری از زوج ها توانایی تشخیص آن را ندارند. اما در حالت کلی هر فردی زمانی که مرتکب انجام کارهای زیر شود باید عذر خواهی کند که عبارت اند از کار اشتباهی انجام دادن، برخورد بی ادبانه، حالت تدافعی، با بی صبری رفتار کردن، منفی نگری، آزرده کردن ، بی توجهی به احساسات طرف مقابل، فراموش کردن موارد مهم، بدون صداقت و با تاخیر ابراز تاسف کردن، چیزی را خراب کردن، به شکل مبهم برخورد کردن و یا نادیده گرفتن مورد مهم و ..... ابراز تاسف شاید نتواند مشکلات را حل کند اما شدت ناراحتی طرف مقابل را کاهش می دهد. 

سخن آخر: 

بر اساس مواردی که در قسمت بالا مطرح کردیم می توان گفت که در هر رابطه ای که احترام حضور داشته باشد پتانسیل بالایی برای موفق شدن رابطه وجود دارد. و از آن جایی که هر فردی لایق زندگی مشترک موفق می باشد، باید نسبت به مواردی که گفتیم تعهد داشته باشد و با تمرین و تکرار میزان احترام را در رابطه افزایش دهد و به این روش عشق و علاقه شان به یکدیگر را تقویت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز تخصصی مشاوران انتخاب نو در ارتباط باشید.