طبق نظر روانشناس نوجوان از نظر تعریف به دوره ای از زندگی فرد که نه دیگر کودک است و نه هنوز بزرگسال دوران نوجوانی یا بلوغ گفته می شود.  و از بارز ترین تغییرات در دوران نوجوانی که والدین به خوبی متوجه آن می شوند ، بالا و پایین رفتن احساسات و عواطف و رفتار آن ها است. نوجوان یک روز بسیار سر حال و روزی دیگر حوصله ندارد و در این بین می توان به اضطراب و استرس در نوجوانی اشاره کرد متخصص روانشناس نوجوان مرکز مشاوره نوجوان انتخاب نو  نشانه های اضطراب و استرس در نوجوانان را برای آشنایی و درمان به موقع آن برای جلوگیری از اثرات مضر آن در بزرگسالی معرفی می کند که عبارت اند از :

 

1)     علائم جسمانی :

طبق نظرروانشناس نوجوان خوب کلینیک روانشناسی یکی از نتایج نا مطلوب ابتلا به استرس و اضطراب شدید ، واکنش فیزیکی بدن به آن وضعیت است  علائم جسمانی اضطراب و استرس می تواند شامل خشکی دهان ، تپش قلب ، عرق کردن ، لرز کردن ، تنگی نفس ، درد یا ناراحتی سینه ، تهوع یا دل پیچه و کم اشتهایی باشد.

2)     علائم شناختی:

از علائم شناختی  اضطراب در نوجوانان می توان به  ضعف در کارکرد حافظه و ناتوانی در تمرکز ، غیر منطقی بودن ، قضاوت های نادرست و اشتباه ، دیدگاه منفی نسبت به مسائل اشاره کرد.

3)     علائم رفتاری : به دلیل اضطراب و استرس تغییراتی در رفتار نوجوان می توان مشاهده کرد مانند تغییرات در عادات خواب و خوراک . همچنین احتمال اینکه استرس باعث شکل‌ گیری عادات عصبی شود نیز وجود دارد. عادات جویدن ناخن‌ ها ، کندن پوست لب ها ، جیغ زدن و... از موارد حالات عصبی هستند .

4)     علائم مربوط به خلق و خو :

طبق نظر بهترین روانشناس نوجوان زمانی که نوجوان با اضطراب و استرس همراه است  تغییرات مربوط به خلق و خو را نیز می توان در او مشاهده کرد و  علائم افسردگی را در آن ها دید یعنی علائمی مانند ناراحتی ، گوشه گیری ، کج خلق و پرخاشگری و عصبانیت ناگهانی و بی دلیل از مواردی است که نوجوان دارای اضطراب از خود نشان می دهد.

 


 

درمان اختلال اضطراب در نوجوانان از دیدگاه مشاور روانشناس نوجوان:

مرکز روانشناسی انتخاب نو روانشناسی و مشاوره نوجوان را راهی مناسب برای درمان اختلال اضطراب نوجوانان می داند و در این راستا موارد زیر می تواند کمک بسیار مناسبی برای نوجوان باشد .

1)     حمایت والدین :

دکتر روانشناس نوجوانان حمایت والدین را رکن اصلی در درمان اضطراب می داند. رابطه ی دوستانه والدین و نوجوان می تواند بر مسائل روانی نوجوان بسیار اثر گذار باشد از این رو درمراکز مشاوره ، بهترین روانشناس نوجوانان به آموزش رفتار مناسب به والدین نیز برای ارتباط بهینه با نوجوان می پردازد .

2)     فعالیت های ورزشی :

یکی دیگر از عوامل موثر برای کاهش اضطراب در نوجوانان  انجام فعالیت های ورزشی می باشد . دکتر مشاور نوجوان به آن ها پیشنهاد می کند تا فعالیت های ورزشی در طبیعت را جزء برنامه ی تفریحی خود قرار دهد . ورزش شنا و پیاده روی می تواند گزینه ی مناسبی برای نوجوان باشد . زیرا این دو ورزش در کنار سلامتی روان سلامت جسمانی را نیز به همراه دارد.

3)     گفت  و گو:

معاشرت با همسالان و دوستانی که از نظر فرهنگی و شخصیتی مورد تایید والدین می باشد در برطرف ساختن مشکل اضطراب در نوجوان بسیار موثر است. صحبت کردن نوجوان با افرادی که همدلانه به صحبت های آن ها گوش می دهند باعث آرامش خاطر نوجوان شده و اضطراب را از آن ها دور می کند. روانشناس مشاور نوجوان مرکز مشاوره نوجوانان در روند درمان بر گفت و گو با نوجوان به صورت دوستانه می پردازد.

4)     دارو درمانی :

گاهی روانشناس نوجوان خوب مصرف دارو های ضد اضطراب را برای درمان اضطراب نوجوان ضروری می داند. بسیاری از والدین نگران این مسئله هستند که مصرف دارو به صورت دائمی برای نوجوان در آیند درحالی که مصرف به موقع دارو بر اساس نظر روانپزشک می تواند از بسیاری آسیب های دیگر که در بزرگسالی ممکن است نوجوان به آن دچار شود جلوگیری کند.