معمولا برای والدینی که به روانشناس کودک در مرکز روانشناسی انتخاب نو مراجعه می کنند سخت است تا بپذیرند کودکشان دچار اختلال خواب است. بزرگ تر ها در بیشتر مواقع احساس می کنند اختلالاتی همچون اختلال خواب تنها در بزرگسالی ایجاد می شود و کودکان به دلایل مختلفی همچون ضعف جسمانی یا هیجانات ، نشانه اختلال را از خود بروز می دهند. مشاور کودکان اختلالات خواب را در کودک تا سن 5 سالگی شایع می داند . علل بروز این اختلال را به صورت اختصار موارد زیر می توان دانست:

-         استرس و اضطراب-         ترس ها
-         افسردگی
-         تنش های خانوادگی
تشخیص و درمان اختلال خواب از نظر مشاور کودک در مرکز مشاوره باید به صورت تخصصی انجام گیرد زیرا این اختلال می تواند در بزرگسالی تبدیل به اختلالات دیگری گشته و آسیب های جبران ناپذیری بر کودک وارد نماید. برای تشخیص اولیه و مراجعه به متخصص روانشناس باید میزان خواب کودک نسبت به سن کودک را در نظر گرفت . کودکان در دوره های مختلف سنی نیاز به خواب مناسب دارند.
نشانه ای اختلال خواب از نظر بهترین مشاور کودک
1-    خواب بیشت از حد
از نظر روانشناس کودکان ، کودکانی که با وجود خواب کافی در طول شب در روز احساس کسالت و خواب آلودگی می نمایند ، احتمال اختلال خواب در آنها وجود دارد. تنگی نفس و بی قراری در کنار این حالت مورد توجه مشاور در مرکز روانشناسی انتخاب نو می باشد.
2-    کابوس ها
کابوس ها می توانند باعث وحشت زدگی و ایجاد اختلال خواب در کودکان گردد. کودکانی که در طول شب چندین بار به علت کابوس از خواب بیدار می شوند دچار اضطراب و استرس گشته و اختلال اضطرابی نیز به این وسیله می تواند در آنها فعال گردد. متخصص روانشناس انتخاب نومشاوره کودک را برای این کودکان ضروری می داند.
3-    خواب گردی
خواب گردی در کودکان در بین سن 3 تا 7 بیشتر اتفاق می افتد . بهترین روانشناس کودک در زمان مراجعه این کودکان به بررسی چگونگی خوب گردی کودک در کلینیک روانشناسی توجه می کنند. متخصص روانشناس کودکان به والدین پیشنهاد می دهد تا در زمان خوابگردی کودکان آنها را بیدار نکنند و از ایجاد اضطراب در کودک جلوگیری کنند.
4-    شب ادراری
شب ادراری در کودکان وقتی عنوان اختلال می گیرد که حداقل در هفته دوبار تکرار شود. مشکلات جسمانی باعث بسیار از مشکلات شب ادراری در کودکان می شود.
مشاور کودک خوب چه توصیه های غذایی برای کودکانی که دچار اختلال خواب هستند دارد؟
روانشناس کودک در مرکزمشاوره به والدین پیشنهاد می کند تا تغذیه سالم را جایگزین خوراکی های ناسالم پر کالری کنند. استفاده از مواد لبنیاتی ، سبزیجات و پروتئین برای آرامش و سلامتی کودک ضروری می باشد. بهترین مشاور کودکانمصرف شکلات و مواد کافئین دار برای کودک را مخصوصا نزدیک به زمان خواب کودک بسیاز مضر می دانند.
درمان اختلال خواب در کلینیک های روانشناسی
در بهترین مراکز مشاوره برای درمان اختلال خواب در کودک به والدین پیشنهاد می شود تا آرامش را در خانواده خود ایجاد نمایند و در زمان خواب کودک فضا را برای کودک محیا کنند. ندیدن برنامه های هیجان آور و استرس زا در زمان نزدیک به خواب کودک باعث بالا رفتن هیجانات داخلی کودک شده و ترشح هورمون آدرنالین باعث بی خوابی کودک می گردد. وجود اختلال خواب در کودکان نه تنها باعث بر هم خوردن برنامه روزانه کودک می گردد بلکه باعث می شود تا مسائل آموزشی و تربیتی کودک نیز دچار مشکل شود.
در بهترین کلینیک های مشاوره معمولا از درمان های دارویی برای درمان اختلال خواب در کودکان استفاده نمی شود زیرا این اختلال را می توان توسط درمان های روانشناختی درمان کرد . برسی ویژگی ها و شرایط کودکی که دچاراختلال خواب می باشد وظیفه اصلی مشاور روانشناس کودک می باشد و مشاوره والدین حتما برای این کودکان انجام می گیرد.