بر اساس مطالعات گسترده انجام شده در زمینه روانشناسی نوجوانان ، مشاوره نوجوان کمک بزرگی به والدین در جهت نوع برخورد با فرزندانشان می گذارد . از آن جایی که این دوران نوجوانی دوران حساسی می باشد و والدین باید در این دوران نسبت به بسیاری از مسائل آگاه باشند تا مشکلات ارتباطی با نوجوان خود نداشته باشند زیرا وجود ارتباط سالم بین والدین و نوجوانان در این دوران مهم تلقی می شود و به هر میزانی که این صمیمیت و ارتباط خوب وجود داشته باشد بهتر می توان از این دوران عبور کرد اما وجود برخی از علائم در نوجوانان به میزان غیر نرمالی اگر باشد باید مورد بررسی از جانب یک مشاور خوب روانشناسی قرار گیرد . برخی از مشکلات رفتاری و اختلال های روانی دوران نوجوانی را در این مطلب شرح می دهیم تا والدین در صورت مشاهده آن ها با یک روانشناس نوجوانان مشورت نمایند و راهنمایی های لازم را دریافت نمایند و همچنین در صورت تشخیص مشکلات و اختلال ها به درمان آن اقدام کنند تا از بروز مشکلات شدید تر پیشگیری شود و فرد از سلامت روحی و روانی برخوردار باشد زیرا که وظیفه هر پدر و مادری این است که نسبت به تربیت فرزند خود کوشا باشند و تلاش لازم برای داشتن سلامت روانی و جسمی فرزند خود را نمایند . 

ویژگی های طبیعی که در سنین نوجوانی می توان دید چیست ؟

تغییر در خلق و خوی و بی ثباتی حالات درونی و طغیان و سرکشی ، خستگی و یا بی خوابی ، احساس غم و اندوه بیشتر نسبت به دوره های رشد دیگر ، نداشتن علاقه به انجام برخی تفریحات لذت بخش  ، نا امیدی و ... از مواردی هستند که در نوجوانان می توان آن ها را مشاهده کرد .

مشکلات رایج نوجوانان چیست ؟

آسیب رساندن به خود :

در این سنین زمانی که نوجوان از روش های مختلف برای اسیب رساندن به خود استفاده می کند مثلا سر خود  را به دیوار می کوبد و یا زمانی که موهای خود را می کند باید این مسئله را جدی گرفته و نسبت به پیدا کردن دلایل آن و رفع این مشکل اقدام نمایند .

استفاده از مواد مخدر :

نوجوانان به دلیل افزایش ارتباط با همسالان خود و ترجیح دادن آن ها به داشتن رابطه بیشتر با دوستان و همسالان خود از والدین خود فاصله میگیرند و مدت زمان زیادی از خود را با دوستان می گذرانند و این تغییر روابط را می توان در نوجوانان مشاهده کرد . اما این همسالان می تواند تاثیر زیادی به آینده نوجوان بگذارد زیرا که در این سنین  ممکن است تمایل به مصرف مواد مخدر بالا باشد و از همه بیشتر تمایل به کشیدن سیگار در این سنین دیده می شود . به همین دلیل دقت والدین به این موضوع و مشورت کردن با دکتر روانشناس الزامی می باشد .

خودکشی :

امروزه آمار خود کشی بین نوجوانان بسیار افزایش یافته است و می توان گفت اکثر کسانی که خود کشی می کنند در همین محدوده سنی هستند و ممکن است والدین به آن بی توجه بوده و مهم قلمداد نکنند و این برای افراد بسیار آسیب زننده خواهد بود و زمانی که والدین با افکار خود کشی نوجوان خود رو به رو می شوند و یا نشانه های دیگری نظیر آسیب رساندن به خود را می بینند باید آن را جدی گرفته و نسبت به درمان فرزند خود اقدام کنند .


اختلال های دوران نوجوانی چیست ؟

اختلال های تغذیه ای:

نوجوانان در این سن به میزان زیادی نسبت به بدن خود حساس هستند و ممکن است به میزان زیادی به وزن خود حساسیت نشان دهند و حتی با وجود این که ممکن است وزن بالایی نداشته باشند از خوردن بپرهیزند و یا زمانی که می خورند احساس گناه کرده و به دنبال راهی برای رفع آن باشند . بی اشتهایی عصبی از مواردی است که در بین دختران بیشتر دیده می شود و حتی با وجود این که وزن معمولی دارد و یا کمتر از حد طبیعی می باشد فکر و ذهن او به داشتن اضافه وزنی درگیر است و دائم وزن خود را کنترل می کنند و از روش های مختلف رژیم برای پایین نگه داشتن وزن خود استفاده می کنند . 

اختلال های عاطفی :

وجود برخی از حالات افسردگی همان طور که قبلا هم اشاره شد ، نظیر نداشتن انگیزه ، نا امیدی و خستگی و ... تا اندازه ای ممکن است طبیعی باشد اما زمانی که شدت و فراوانی این اختلال افزایش یابد که باعث شود فرد در موقعیت تحصیلی ، اجتماعی و خانوادگی با مشکلات شدیدی رو به رو شود برای مثال افت ناگهانی در مدرسه باید جدی گرفته شده و آن را به عنوان نشانه ها ی افسردگی در نظر گرفت و جهت درمان آن اقدام کرد .

اختلالات اضطرابی : 

در این دوران برخیاز نوجوانان از استرس و اضطراب برخوردارند و این اضطراب ممکن است به خاطر درس و تحصیلات آن ها باشد و این اضطراب خود را نتوانند کنترل کنند یا به خاطر عوامل دیگری مانند خجالت و کم رویی و یا به عبارتی اضطراب اجتماعی باشد و افراد از ارتباط اجتماعی و بودن در محیط های اجتماعی رنج می برند . در صورتی که نوجوانان از اضطراب و ترس خود رنج ببرند و باعث آسیب رسیدن به زندگی روزانه آن ها شود نیازمند درمان خواهد بود . برای درمان وسواس ، افسردگی ، اضطراب ، عدم تمرکز، عدم توجه کافی استفاده از روش درمانی نوروفیدبک توسط دکتر نوروفیدبک مناسب خواهد بود . کلینیک نوروفیدبک انتخاب نو دارای امکانات ویژه برای کودکان و نوجوانان می باشد و می تواند در زمینه های بسیاری به آن ها کمک نماید زیرا این شیوه درمانی جدید بوده و اثرات سودمندی را به دنبال خواهد داشت .