روش صحیح تربیت کودک توسط بهترین دکتر روانشناس کودک در مرکز مشاوره کودکان انتخاب نو به والدین آموزش داده می شود. بر اساس دیدگاه روانشناس کودک و نوجوان تربیت فرزند شامل آموزش و مراقبت از کودکان می شود. اگر والدین خواهان آنند که فرزندانشان از نظر روانی رشد سالمی داشته باشند ، باید به 4 هدف اصلی دست یابند بهترین روانشناس کودک این اهداف را بیان می کند که شامل :

ایجاد محیطی صمیمی در خانواده برای رشد احساسات مثبت کودکان نسبت به خود و دیگر اعضای خانواده

کمک به کودکان جهت کسب مهارت های اجتماعی لازم برای کنش های متقابل اجتماعی یا ارتباط بر قرار کردن با سایرین

کمک به کودکان جهت مسلط شدن بر وظایف و مهارت های رشدی

کمک به پرورش حس مسئولیت پذیری در کودک در قبال کارهایی که انجام می دهد.

مشاور روانشناس کودک در کلینیک روانشناسی کودک به والدین در دستیابی به این اهداف یاری می رساند و مشاور کودک خوب به والدین کمک می کند تا بیشتر بتوانند کودکانی شاد و سازگار تربیت کنند.

 


 


طبق نظر دکتر روانشناس کودک اگر والدین در ارتباط و کنش متقابل خود با کودکان از روش هایی آگاهی پیدا کنند که بیشتر به تغییر در رفتار آنان بینجامد ، اجتماعی کردن کودکان ، یا به عبارت دیگر کمک به ماهر تر و خبره تر شدن آنان از لحاظ اجتماعی بسیار آسان تر می شود. روانشناس متخصص کودک در مرکز روانشناسی کودک به شیوه های متنوع و مفیدی می پردازد که به وسیله ی آن ها می توان کودکان را در یادگیری نحوه ی رفتار کردن و کش متقابل با دیگران به صورت ماهرانه تر و قابل قبول تر تشویق کرد.

بر اساس مشاوره کودک خوب بسیاری از کودکان بد قلقی که مهار کردن آن ها دشوار است ، مانند کودکان پرخاشگر  و حرف نشنو ، فاقد مهارت های اجتماعی لازم برای مواجه شدن با موقعیت های مختلف هستند. کودکانی که پرخاشگر هستند ، زیاد خودنمایی می کنند ، لاف می زنند ، سایر کودکان را مسخره می کنند و به آن ها زور می گویند ، اغلب مهارت های اجتماعی لازم برای دوست یابی را ندارند. کودکانی که بی ادبانه از والدین خود می خواهند به آن ها توجه کنند ، آن هم در مواقعی که پدر و مادرشان مشغول پذیرایی از مهمانان هستند ، اغلب مهارت های اساسی و بسیار ابتدایی را ندارند و نمی دانند باید کمی صبر کنند و یا آنچه را می خواهند مودبانه طلب کنند .دسته ی دیگری از کودکان از این مهارت ها کاملا آکاهی دارند اما از آن ها استفاده نمی کنند. برای مثال ، آنان می دانند در صورتی که بخواهند چیزی را از خواهر یا برادر خود به امانت بگیرند باید چگونه مودبانه از آن ها خواهش کنند ، اما اغلب چنین کاری نمی کنند و ترجیح می دهند نق بزنند و نزد مادر خود از آن ها گله و شکایت کنند. بنابراین والدین لازم است بدانند چگونه به کودکان خود مهارت هایی که در برخورد با دیگران نیاز دارند آموزش دهند و آنان را برای به کار بردن آن مهارت ها تحریک و تشویق کنند.مشاور کودک در مرکز مشاوره به والدین مهارت های لازم را ارائه می دهند. با دکتر روانشناس کودک خوب  بیشتر مشکلات رفتاری رایج در کودکان را می توان با یاری نمودن آنان در فراگیری روشی موثر تر ، ماهرانه تر یا مناسب تر در برخورد با یک موقعیت خاص حل کرد.

ایجاد رفتار مطلوب در کودکان

 روانشناس کودک در مرکز مشاور کودک به ایجاد ارتباط خوب بین والدین و کودک کمک می کند و هم چنین نظریه هایی ارائه می دهد که می توان با به کار گرفتن آن ها به کودک کمک کرد تا رفتار های مناسب اجتماعی و وظایف و مهارت های رشدی را فرا گیرد.

از دیدگاه روانشناسان کودک شیوه های سازنده و مثبت در امر تربیت کودک به شرح زیر است :

فراهم نمودن فعالیت های سرگرم کننده برای کودکان

گفت و گو با کودک

صرف مدت زمانی خاص و پر محتوا با کودک

آگاه کردن کودک از رفتار مطلوب

محبت جسمانی زیاد به کودک و ...