مشاوره تلفنی کاربرد بسیار خوبی برای افرادی دارد که با کلینیک روانشناسی و مشاور نمی توانند به صورت حضوری ارتباط داشته باشند. امروزه با افزایش امکانات برای ارتباط صوتی و تصویری این امکان برای دسترسی ساده تر با مشاور روانشناس فراهم شده است.

بسیاری از مراجعین امروزه یکی از کاربرد های مهمشان در مشاور تلفنی برای مشاور تحصیلی می باشد. برای پی گیری مطالعات و وضعیت تحصیلی ، مشاور تلفنی تحصیلی بسیار برای محصل و خانواده های آنها مفید می باشد.مشاوره تحصیلی با تماس گرفتن برای پی گیری مطالعات دانش آموز و همچنین ارائه برنامه مناسب و پاسخ دهی به مشکلات و سوالات محصلین به یکی از مهمترین و پرکاربرد تربت مشاوره تلفنی تبدیل شده است.

بسیاری از مراجعین که دچار استرس و اظطراب هستند با در دسترس داشتن یک مشاور تلفنی خوب می توانند از همراهی مشاور استرس بهره مند گردند. در بسیاری از کلینیک های روانشناسی مشاوران ، از جمله مشاور خانواده ، مشاور کودک ، مشاور شغلی ، مشاور وسواس ، مشاور فردی و بسیاری از روانشناسان دیگر به مراجعین خود تلفن شخصی خود را می دهند تا مراجع در شرایط بحرانی بتوانند از کمک و دکتر مشاور استفاده کند.

اما بخش مشاوره تلفنی کلینیک روانشناسی به مراجعینی که حتی تا به حال مشاور را ملاقات ننموده اند کمک می کند. افراد ممکن است شرایط مراجعه به کلینیک روانشناسی و صحبت با متخصص روانشناس را نداشته باشند. روانشناس تلفنی برای سرویس دهی و کمک به این گونه افراد بسیار کارآمد می باشد. در بهترین کلینیک های روانشناسی تهران استفاده از تماس تصویری از طریق برنامه های جدید میسر شده است واین امکان را برای مراجعین فراهم می کنند تا با مشاور روانشناس خود ملاقات داشته باشند، روانشناسی امروزه در زندگی افراد کاربرد بسیار فراوانی دارد و امکانات و تکنولوژی در راستای این نیاز جامعه بسیار پیشرفت کرده است، با افزایش مشغله در دنیای امروز برای افراد امکان مراجعه حضوری کم شده و این در حالی است که نیاز به مشاور حرفه ای بسیار افزایش یافته است.

کلینیک روانشناسی معمولا برای مشاوره تلفنی خط تلفن مجزایی را اختصاص می دهند و در تبلیغات، سایت و.... گذاشته می شود تا مراجعین بتوانند در هر لحظه بدون مشکل به مشاوران دسترسی داشته باشند.

برخی از افرادی که از مشاوره تلفنی استفاده می کنند در شرایط خانوادگی بدی قرار دارند و یا مورد تجاوز ذهنی و روانی قرار دارند ، روانشناس خانواده با دادن آرامش ذهنی و آگاهی نسبت به شرایط می تواند به این فرد در کنترل شرایط و یا ایجاد فضای مناسب برای رهایی کمک کنند. بسیاری از مشکلات زندگی به علت عدم آگاهی افراد از راه حل مشکلات است.

در یک مرکز مشاوره خوب از روانشناسان متخصص کمک گرفته می شود تا بهترین خدمات درمانی را برای کمک به مراجعین افرادی که در مسیر زندگی خود نیاز به همراهی دارند، ارایه کنند. عملکرد دکتر مشاوره بر اساس رویکردی که در آن تخصص گرفته و یا متتد های درمانی متفاوت ، مختلف است. یک کلینیک مشاوره حرفه ای با حضور انواع متخصصین روانشناسی در حیطه های درمانی مختلف به مراجعین کمک می کند تا با انتخاب مشاوری که نزدیک ترین ویژگی را به شخصیتشان دارد به درمان بیماری خود بپردازند.