با این که در اکثر زوجینی که برای زوج درمانی می ایند، رابطه خود را تقریباً تمام شده می دانند اما مشاوران بااندکی تامل قادر به تشخیص و حل مشکلات آنها می شوند اما بیشترین دلایلی که زوجین برای زوج درمانی مراجعه میکنند مربوط به کم شدن اعتماد نسبت به یکدیگر، ضعیف شدن ارتباط شان و قادر نبودن در اقرار مشکلات شان با همدیگر و یا حتی بروز مشکلات جدی ایی که خودشان نمی دانند از کجا نشات می گیرد. همانند درمان فردی، گاهی اوقات درمان زوجین نه تنها برای حل مشکلات مفید است بلکه برای شناسایی بیشتر آنها به همدیگر ایده آل می باشد بدون شک با شناخت بیشتری که زوجین در طول درمان از همدیگر پیدا کنند ریتم زندگی آنها به سمت و سوی مثبتی حرکت می کند همچنین در مواردی که دلیل اختلاف آشکار نمی شود و ظاهراً فقط با کم شدن رابطه زوجین با همدیگر به مرور زمان مشکلات جدی تر می شود و این نیز یکی از دلایل عمده برای آغاز زوج درمانی است.

پویایی رابطه با استفاده اززوج درمانی

زوج هایی که برای زوج درمانی مراجعه می کنند معمولاً تناقض ها و مشکلات عمقی زیادی را در رابطه خود می بینند کمرنگ کردن این مشکلات در عوض جلوه دادن به نقاط مشترکی که زوجین دارند در رابطه آنها پویایی بیشتری ایجاد می کند.

اگر بخواهیم تعریف درست تری از زوج درمانی داشته باشیم و یا یک نتیجه کلی از این بحث بگیریم باید گفت زوج درمانی استفاده از ابزار زمان برای کنار هم قرار دادن و ترمیم رابطه زوجین است. درمان زوجین می تواند رابطه آنها را آرام آرام از پوسته سخت خود جدا کرده و چرخه منظم تری به زندگی مشترک آنها ببخشد. در نتیجه این درمان یکی از بهترین راههای ترمیم رابطه ی زوجین است.

مرزها

زندگی زناشویی مانند هر نهاد اجتماعی دیگری در عين حفظ استقلال و تفرد خود با دیگر نهادهای اجتماعی در تماس بوده و از این نهادها تأثیر پذیرفته و بر آنها تأثیر می گذارد. مهم است که هر زوج مرزی میان خود و محیط اطرافشان داشته باشند تا به این ترتیب هم امکان تبادل با محیط را فراهم سازد و هم مانع از ورود اطلاعات و محرک های نامربوط محیطی به محیط زندگی زناشویی گردد.  زندگی زناشویی مانند هر سیستم دیگری متأثر از بازخوردها است. بازخوردها تعیین می کنند که رفتار یا شناختی یا احساسی تداوم یابد و یا به پایان برسد بازخود میتواند به دو گونه باشد: بازخورد مثبت و بازخورد منفی بازخورد مثبت زمانی است که رفتار یکی از زوجین باعث تداوم و تقویت رفتار فرد مقابل می گردد بازخورد منفی زمانی اتفاق می افتد که رفتار یکی از طرفین بازدارنده و متوقف کننده ی رفتار فرد مقابل می شود به بیان دیگر بازخورد مثبت به تداوم الگوی تعامل و بازخورد منفی به توقف الگوی تعامل جاری می انجامد. 

باورهای نادرست در مورد ازدواج و خانواده

باورهای نادرست خانواده شباهت زیادی با طرحواره های ناکارآمد در مورد روابط همسران دارند، ولی به نظر می رسد اختصاص به یک زوج یا فرد خاصی نداشته و در فرهنگهای مختلف از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.این سیستم باورها شکل کلی خانواده و ویژگی های خاص آن را می سازد. در بسیاری مواقع این باورها می تواند مشکلات زیادی را در تعاملات زوجین با یکدیگر ایجاد کند. به همین دلیل درمانگر یا مشاور باید از وجود آنها آگاه بوده و به بررسی آنها بپردازد. به نظر می رسد افراد خانواده یا زوجین بدون هیچ بررسی این باورها را می پذیرند و براساس آنها عمل می کنند

مفاهیم اساسی زوج و خانواده

مشاوران می گویند اعضای خانواده و این سیستم با هم رابطه ای عمیق دارند خانواده سیستم ارتباطی است که با روابط دوستی و روابط کاری متفاوت است. موفقیت ازدواج وابسته به میزان آمادگی افراد برای ازدواج و درک واقع بینانه ی آنها از روابط زوجی است. و در عین حال که می تواند صمیمانه ترین و راحت ترین رابطه ی ممکن باشد، می تواند شدیدترین صدمات ممکن را به اعضاء وارد کند. همچنین قرار گرفتن در رابطه ی زوجی مستلزم حمایت کردن و حمایت شدن است. رابطه زوج مستلزم این است که هر عضو  فردیت و هویت منحصر به فرد خود را حفظ کرده و در عین حال توانایی این را داشته باشد که در لحظاتی این فردیت را فدای رابطه کند. 

 

زوجها برای این که بتوانند رابطه ی پایدار و لذت بخشی داشته باشند باید به وسیله ی شناساندن محدودیت ها به دیگران حول رابطه ی خود مرز ایجاد کنند زوجهایی که حول رابطه ی خود مرز ایجاد نمی کنند درون خانواده ی اصلی و یا روابط دوستی گیر می افتند ایجاد این مرزها گاهی به سادگی امکان پذیر نیست. پس همه ی مواردی که گفته شد می تواند در رابطه به نوعی تاثیر گذار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز مشاوره تهران در ارتباط باشید.