با آگاهی از مراحل طبیعی زندگی زناشویی می توان در جهت بهبود و تقویت زندگی مشترک گام برداشت . ازدواج بسیار دستخوش تغییر و تحول قرار می گیرد و می توان برای آن تقسیمات مختلفی در نظر گرفت . و ما یکی از انواع تقسیم بندی ها را در این مطلب بیان می کنیم . طبق نظر متخصص روانشناس زندگی مشترک پایدار چندین مرحله را پشت سر می گذارد که طول مدت هر مرحله در زوجین متفاوت است و بین هیچ زوجی یکسان نخواهد بود این مراحل عبارت اند از :

  1. مرحله ی عاشقانه :

بر اساس مطالعات انجام شده در مطب مشاوره قبل از ازدواج اصل وجود انسان حرکت به سوی کمال است . عشق واقعی عمیق ترین شکل ارتباطی بین زن و مرد است که بر اساس گفته ی اشترنبرگ می توان برای آن سه جز اصلی صمیمیت ، تعهد و هوس را در نظر گرفت . هوس هیجان انگیز ترین و دلپذیر ترین جز عشق است وتغییرات بیوشیمیایی در مغز را نیز به همراه دارد و خود را به صورت شور و اشتیاق در دیدن ، همراهی کردن و صحبت کردن و در نهایت بر قراری رابطه ی جنسی نشان می دهد . در چنین شرایطی نقاط منفی فرد مقابل به چشم نمی آید و هیجان رابطه بسیار زیاد است . بر حسب ویژگی های شخصیتی ، ارتباط دوران کودکی و نوجوانی با والدین ، باور ها و چهار چوب فکری افراد چنین حالت سرخوشی را چند هفته و حتی دو سال تداوم می یابد . صمیمیت جز دیگر آن است که اشتیاق برای خوشحال کردن معشوق ، حرمت و احترام ، احساس خوشحالی ، درک کردن ، حمایت شدن و حمایت کردن ، بیان احساسات و ... می باشد . مورد دیگر تعهد است که دو فرد به هم تعهد می دهند که به هم وفادار خواهند بود و در خوب و بد زندگی در کنار هم خواهند بود . و بر اساس میزان هر یک از موارد گفته شده انواع عشق دوستانه ، تهی ، هوس ، رمانتیک ، ساده ، همدلانه ، واقعی و کامل تشکیل می شود . عشق واقعی همه به دنبالش هستند و رسیدن به آن وحفظ آن دشوار است چنین زوجینی هم با یکدیگر تفاوت ها و اختلافاتی دارند ولی توانایی خوبی در حل مشکلات دارند و رابطه ی خود را مستحکم تر می کنند .

  1. مرحله ی آشکار شدن واقعیت ها :

پس از فرو کش شدن شعله ی عشق رمانتیک و بازگشت زندگی به روال عادی خود ، کم کم واقعیت های زندگی و برخی خصوصیات های پنهان خود را نشان می دهند و ممکن است که باعث یاس و نا امیدی شود و حتی ممکن است که متوجه شوند که آن چه که در ذهنشان داشتند بسیار متفاوت تر از زندگی واقعی می باشد . برخی از آن ها ممکن است قبل از ازدواج نمایان شود اما زوجین یه نا بر دلایل مختلفی به آن ها توجه نمی کنند و آن ها را نادیده می گیرند اما آن چه که مهم است این است که زوجین باید اصول صحیح برقراری رابطه و گفت و گو را بیاموزند و با تمرین این مهارت ها را کامل استفاده کنند . سوء تفاهم عامل بسیاری از دلخوری ها و مشکلات زناشویی می باشد . زوجین باید انتظار و خواسته ی خود را صادقانه بیان کنند بدون این که همسر خود را سرزنش ، تهدید و یا تخریب کنند . همچنین خشم و عصبانیت را هرگز عذر و بهانه ای برای بد رفتاری و گفتار نا مناسب قرار ندهید . و موضوع دیگر این که همه ی افراد با یکدیگر تفاوت هایی دارند و این تفاوت ها باید درک شده و آن را بپذیرند . گذشت وبخشش را باید سرلوحه ی زندگی خود قرار دهید و از مقایسه کردن همسر خود با دیگرا بپرهیزید و همچنین در جهت پیشرفت عزت نفس و اعماد به نفس خود تلاش کنید . 

  1. مرحله ی بچه دار شدن :

داشتن فرزند با مشکلات مخصوص به خود همراه است و خود دارای مراحل مختلفی می باشد که باید اطلاعات خود را کاملا در این زمینه بالا برد و از همه مهم تر قبل از بچه دار شدن باید میزان آمادگی خود را سنجید اگر که زوجین دارای اختلافات زناشویی ، مشکلات اقتصادی و .. باشند باید در تصمیم خود  صرف نظر کنند و باید اطلاعات کامل در خصوث تربیت و پرورش فرزند و آمادگی های اساسی را یاد بگیرند .

  1. مرحله ی فراغت :

بعد از گذر این مراحل و در محدوده ی سنی خاصی افراد تمایل به داشتن فعالیت هایی هستند که برای خود ، خانواده و جامعه مفید باشند و به عبارتی خود را شکوفا سازند و زندگی خوشحالی را داشته و احساس توانمندی کنند .

  1. مرحله ی آشیانه ی خالی :

در این مرحله یک نوع غم و اندوه و احساس تنهایی و اضطرابی ایجاد می شود و آن به دلیل دور شدن یک یا چند تا از فرزندان از خانه می باشد که برای مقابله با این ناراحتی ها باید اقداماتی انجام شود .

  1. مرحله میانسالی :

طبق نظر مشاوران کلینیک روانشناسی خوب ایران این سنین بحرانی می باشد و علایم و نشانه های پیری کم کم ظاهر می شوند و تغییرات جسمانی و شغلی وجود دارد و ممکن است مجموعه ی این تغییرات بسیار استرس زا باشد . 

  1. مرحله پیری :

مطالعات نشان می دهد که زوجینی که از سلامت نسبی و قابل قبولی برخوردارند و زندگی زناشویی موفقی داشته اند میزان رضایتشان در این مرحله نیز بیشتر است .

در صورت وجود هر گونه مشکل زناشویی می توانید با تلفن بهترین مشاور مرکز مشاوره انتخاب نو تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را به صورت حضوری و غیر حضوری دریافت نمایید .