احترام یکی از موارد مهمی است که در رابطه های مختلف نقش مهمی را ایفا می کند و می توان گفت که زمانی که بین افراد احترام نباشد نمی توان رابطه صمیمی و آرامی را تشکیل داد و به همین دلیل توجه به آن و تلاش برای حفظ آن بسیار اهمیت دارد در ادامه به مواردی از دیدگاه کلینیک روانشناسی اشاره می کنیم که در جلب احترام مهم هستند.

اعتماد به نفس و احترام:

داشتن اعتماد به نفس در جلب احترام دیگران تاثیر گذار است. اطمینان از خود بدو هیچ غرور و تکبر کاذبی نشان می دهد که شما از خودتان آگاه هستید و به خودتان ارزش و احترام قائلید و به توانایی های خودتان بار دارید و به همین دلیل زمانی که میزان کافی از اعتماد به نفس را داشته باشید ارتباط بهتری با اطرافیانتان خواهید داشت.

تصمیم گیری و احترام:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده داشتن قدرت تصمیم گیری یکی دیگر از جنبه های جلب احترام دیگران است. این عامل نیز با اعتماد به نفس رابطه ای نزدیک دارد چرا که اگر شما از خودتان مطمئن باشید برای گرفتن تصمیم درست در موقعیت های مختلف تردیدی به دل نخواهید داشت. اگر بتوانید بدون هیچ تردیدی تصمیم گیری کنید اطرافیانتان به شما اعتماد خواهند کرد با این که مشورت گرفتن و نظرخواهی کردن بسیار هم است و نباید در خانواده به هیچ وجه قراموش شود اما اگر پیوسته در تصمیم هایتان تردید نشان دهید ممکن است به مشکلات برخورد کنید اما اگر بدون نشان دادن هیچ علائمی از تردید، تصمیم درستی بگیرید دیگران به این قابلیت شما احترام خواهد گذاشت.

طرز پوشیدن و احترام:

شیوه لباس پوشیدن در جلب احترام اطرافیان تاثیر مستقیم دارد . با این که پوشیدن لبس های راحت برای شما حس خوبی به همراه داشته باشد اما در محیط های کاری و رسمی ممکن است که خوب جلوه نکند . نمی توانیم بگوییم که لباس پوشیدن می تواند توانایی های شما را نشان دهد اما افراد از روی لباس ها و طرز پوشش انسان ها قضاوت می کنند. به همین دلیل همیشه سعی کنید که متناسب با محیطی که قرار است باشید لباس بپوشید و این کار می تواند در جلب احترام دوستان به شما کمک کند. شما باید در قدم اول احترام خودتان را نگه دارید و با اعتماد به نفس مناسب باشید تا اطرافیانتان هم به شما احترام بگذارند.

از نیش زدن خودداری کنید.

گفتن جملات نیش دار و کنایه آمیز چیزی جز اذیت کردن دیگران به همراه ندارد. توصیه می شود که افراد در ارتباطشان از جملات مثبت استفاده کنند و این امر در روابط زوجین بسیار مهم است. گفتن جملات نا مناسب تاثیر جملات مثبت را از بین می برد و باعث ناراحتی و رنجش زیادی می شود. زوجین در روابطشان با یکدیگر باید به جملات مثبت و نکات مثبت هم توجه داشته باشند.

عصبانیت و پرخاشگری را کنترل کنید.

طبق نظر مشاوران روانشناس عصبانیت هیجانی است که در همه انسان ها وجود دارد در روابط زناشویی عصبانیت بیشتر دیده می شود زیرا که زوجین همواره در کنار یکدیگرند و امکان این که احساسات یکدیگر را جریحه دار کنند زیاد است، گاهی این عصببانیت ها باعث بی احترامی می شود و این می تواند برای رابطه شان بسیار مضر و خطرناک باشد. عدم توانایی در مدیریت عصبانیت ممکن است به خاطر ترس، ناکامی، کاهش عزت نفس، شکستن حد و مرز ها، جریحه دلر شد احساسات و ... باشد. زمانی که همسران در یکدیگر احساس ترس ایجاد می کنند و یا عت نفس هم را کم می کنند منجر به عصبانیت خواهد شد. برای کنار آمدن با عصبانیت همسران باید افکار و احساسات همدیگر و خودشان را بفهمند و دلیل این عصبانیت ها را تشخیص دهند سعی کنید درباره این موضوع با یکدیگر گفتگو کنید و مطمئن شوید که منظور همدیگر را کامل متوجه شده اید.

احترام به باور های یکدیگر:

برای این که به همسر خود احترام بگذارید، در ابتدا باید خلق و خو ونیازهای همدیگر را در نظر داشته باشید. و بتوانید مدیگر را درک کنید . زنان و مردان دارای دنیاهای متفاوتی هستند و شناخت این تفاوت ها می تواند کمک بزرگی به رابطه تان داشته باشد. برای مثال مردان بسیار منطقی و زنان بسیار احساسی و عاطفی هستند و زمانی می توانند رابطه موفقی داشته باشند که همدیگر را با این تفاوت ها درک کنند. برای مثال زمای که مردان با مشکلی مواجه می شوند ترجیح می دهند که تنها باشند و خودشان مشکلشان را حل کنند اما زنان دوست دارند که درباره مشکلشان حرف بزنند و به کسی بازگو کنند. مردان دوست دارند که کسی سکوت آن ها را خراب نکند و زنان دوست دارند که کسی به حرف هایشان گوش دهد و زمانی که زنان و مردان نسبت به هم این موارد را مرلعات کنند درواقع به همدیگر احترام می گذارند و باعث افزایش صمیمیت آن ها می شود. موارد بسیاری هستند که می توان بادرک کردن شرایط بهتری را ایجاد کرد و به همدیگر احترام گذاشت. و آن چه که لازم دارید ازایش آگاهی و دانش در این زمینه است.

به خودتان احترام بگذارید.

در قسمت بالا نیز به صورت جزیی اشاره کردیم که یکی از عوامل مهم در جلب احترام احترام گذاشتن به خودمان است یعنی خودمان را درک کنیم و برخورد مودبانه و محترمانه با خودمان داشته باشیم و داشتن رفتار محترمانه با دیگران اهمیت زیادی دارد اما نباید از احترام گذاشتن به خودتان چشم پوشی کنید . ممکن است زمانی که شکست می خورید و یا در انجام کاری توانمند نیستید شروع به تحقیر خود کنید اما این رفتار ها به دیگران نشان می دهد که شما ارزش احترام آن ها را ندارید و به همین دلیل در ابتدا باید به خودتان احترام بگذارید.

هرگونه مشکل رفتاری و روانی می تواند افراد را در عملکردهای مختلف دچار تغییرات منفی نماید و به همین دلیل درمان و رسیدگی و تقویت خود برای بهبود شرایط و سلامت روان بسیار مهم و تاثیر گذار است.