مطالعات گسترده مرکز مشاوره ازدواج نشان می دهد که زنان و مردان تفاوت هایی را در انگیزه ی جنسی دارند و‌یکی از شفاف ترین ان ها این است که مردان بیشتر از زنان به مسائل جنسی فکر می کنند و در ادامه به موارد دیگر از تفاوت های زنان و مردان در زمینه جنسی اشاره می کنیم. 

تفاوت نگرش زنان و مردان 

 نگرش زنان و مردان نسبت به رابطه جنسی نیز متفاوت است، مردان بیشتر از زنان رابطه جنسی خوب و مکرر را با رضایت زناشویی مرتبط می بینند و این در حالی است که زنان بیشتر از رابطه جنسی به روابط مخبت امیز و درک و توجه اهمیت می دهند.  زنان چه در ازدواج و چه غیر از آن با هدف کسب عشق و محبت در گیر رابطه جنسی می شوند  در حالی که دلایل مردان کاملاً فیزیکی است، مانند نیاز به ارضا و آرامش جنسی.

برخی تحقیقات مشاوره خانواده نشان می دهد که  مردان ابراز عشق و علاقه می کنند  تا به رابطه جنسی برسند و هدف زنان از برقراری ارتباط جنسی دریافت عشق و محبت است. اگرچه این مطلب ممکن است اغراق آمیز به نظر برسد؛ اما  بخشی از حقیقت بر پایه ی همین موضوع است 

و بر أساس همین گفته ها مردان در مواجهه با محرومیت جنسی بسیار بیشتر از زنان دچار کج خلقی و عصبانیت می شوند مردان بیشتر از راه دیدن تحریک می شوند و به همین دلیل مردان از فیلم های نا مناسب استفاده می کنند.  در مقابل زنان از راه گوش بیشتر تحریک می شوند، و به شنیدن پیامهای عاشقانه  علاقه دارند همچنین زنان به داستانهای عاشقانه علاقه مند هستند.

تفاوت در تخیلات جنسی

یک تفاوت دیگر بین زنان و‌مردان تخیلات جنسی است. مطالعات نشان داده است زنان دو برابر بیش از مردان  درگیرخیال پردازی دربارۀ شریک عشقی فعلی خود هستند، در حالی که مردان سه برابر بیش از زنان مستعد خیال پردازی درباره یک شخص غریبه هستند.

تفاوت در واکنش های جنسی 

 تفاوت دیگر در واکنش جنسی زنان و مردان است واکنش جنسی مردان کلیشه ای و قابل پیش بینی است ارضای جنسی در مردان با انزال همراه است فرایند ارضای جنسی زنان پیچیده است.  زنان ممکن است یک یا چند بار به این مرحله برسند، اما بسیاری از زنان در رسیدن به ارگاسم مشکل دارند، اما با وجود این از زندگی مشترک خود راضی هستند زیرا بیشتر به  جنبه های عاطفی و صمیمیت رابطه اهمیت  می دهند اما در عین حال مردان باید تمام تلاششان را به کار ببندند که همسرشان هم به اوج لذت جنسی برسد  و به این موضوع توجه داشته باشند.  صحبت کردن زوجین درباره این که  چه نوع رابطه ای دوست دارند  و یا بسیاری از موارد دیگر بین زوجین الزامی است اما به خاطر خجالت ممکن است از این کار اجتناب کنند و از علایق هم بی هبر باشند و این خود دلیلی برای نارضایتی جنسی خواهد شد. 

تفاوت عمده زنان و‌مردان در رابطه جنسی 

یک نکته دیگر  که مشاوره خانواده اشاره می کند این است که بعضی مردان بلافاصله پس  از ارضای  جنسی به خواب می روند ؛ در حالی که زنان انتظار دارند همسرشان تلاش کند که آنها هم به ارگاسم برسند و همچنین  نیاز به ابراز عشق و محبت  از سوی شوهرشان دارند که این عشق و محبت میتواند در قالب یک تشکر و قدردانی ساده باشد. اگر مردی در این جهت کوتاهی کند همسرش فکر می کند که ابراز عشق او  تنها به منظور رسیدن به خواسته خودش بوده است و حالا که به  خواسته اش رسیده است. برایش مهم نیست. چنین است که رابطه جنسی، در عین حال که لذت بخش ترین فعالیت مشترک بین زوجها  است، می تواند به عامل ایجاد ناراحتی، دلخوری و دوری زوجها تبدیل شود. گاهی در اختلافات جنسی ممکن است زن ها هم  نقش داشته باشند  مثلا بدون عذر و علت از هم خوابی با شوهرش امتناع می ورزد یا در امر نظافت و آرایش کوتاهی می کند  و این خود سبب بروز مشکلاتی می شود. 

رابطه جنسی و رهایی از تنش ها 

طبق تحقیقات مرکز مشاره ازدواج تفاوت دیگری که می توان اشاره کرد این است که  بسیاری از مردان رابطه جنسی را راهی برای خلاصی از تنش ها و مشکلات می بینند. اگر مرد مشکلی از قبیل استرس ،نگرانی اختلاف با همکاران و فشار شغلی ... داشته باشد، با استفاده از ان تنش هایش را کاهش می دهد .

و یا حتی ممکن است او به خاطر یک رفتار اشتباه با همسرش احساس پشیمانی و ناراحتی کند. اما چون نمی تواند به راحتی احساساتش را ابراز کند؛ به جای آن به رابطه جنسی روی می آورد زیرا آن را راهی برای عشق ورزیدن می داند به عبارت دیگر مردان با استفاده از رابطهٔ جنسی می خواهند  به صورت فیزیکی چیزی را بگویند که به صورت عاطفی، قادر به بابرازش نیستند ولی برای زنان این نگاه مردان به رابطه جنسی قابل درک نیست، و ان ها را متهم به خودخواهی می کنند زیرا خود آنان تا زمانی که از لحاظ عاطفی احساس امنیت و آرامش نداشته باشند نمی توانند  رابطه جنسی برقرار کنند. در حالی که مردان این گونه نیستند ولی زنان با کوچک ترین ناراحتی و خستگی قادر به برقراری رابطه جنسی نیستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز روانشناسی در ارتباط باشید.