طبق مطالعات بهترین مشاورین خانواده تغییر سبک زندگی پر استرس و پر اضطراب به سبکی آرام و آسوده فرایندی لحظه ای نیست و سال ها طول کشیده تا عادات و تمایلاتی که استرس را در زندگی تان به وجود آورده اند ایجاد شوند. به همین دلیل مدتی طول خواهد کشید تا استرس از بین برود شما برای ایجاد آرامش در ابتدا باید منابع استرس خود را شناسایی کنید و ببینید که میزان استرس شما چقدر است و بعد از آن ترکیب متعادلی از آرامش و به همراه مشخص کردن علل دقیق استرستان بهترین روش است. و فرقی نمی کند که علل آن بیرونی و یا درونی باشد.

سلامتی برای همه ی ما انسان ها مهم است و نگه داشتن استرس در سطحی متعادل بخش ضروری زندگی سالم است. به همین دلیل در ادامه به اثرات آرامش در زندگی تان اشاره می کنیم.

اثر آرامش بر بدن:

طبق مطالعات مراکز مشاوره کشور زمانی که درگیر با استرس هستید، بدنتان در حالت آماده باش یا شوک قرار دارد و زمانی که آرامش دارید، بدن شما شروع به کار بر روی پروژه های بلند مدت برای مراقبت از از سلامت و رفاه شما می کند. انرژی لازم برای سیستم دفاعی بدن و هضم غذایتان را به دست می آورید و در حالتی که آرامش بیشتری دارید احتمال کمتری وجود دارد که مریض شوید و غذایتان را بهتر می توانید هضم کنید و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و زمانی که آرامش دارید دچار گرفتگی عضلات نمی شوید زیرا که قصد فرار یا جنگیدن ندارید و در نتیجه از لحاظ جسمی انرژی تان را ذخیره می کنید. 

مطالعات در این زمینه نشان می دهد که آرامش اثر مبتنی بر روی ژن های بدن دارد و موجب سلامت جسمی طولانی مدت می شود . آرامش با کم کردن سرعت از کار افتادن ژن ها سرعت پیر شدن را کاهش می دهد و کمک می کند که زندگی طولانی تر، سالم تر و شاد تر داشته باشید.

آثرات آرامش بر ذهن و احساسات :

آرامش بخش هوشمند مغز را از نظر احساسی فعال می کند و زمانی که آرامش داشته باشید ، می توانید واضح تر فکر کنید بدون این که بیش از اندازه بر روی نگرانی ها و دلواپسی هایتان تمرکز داشته باشید . استرس نوعی تفکر با نگرش بسته ایجاد می کند ، در حالی که آرامش کمک می کند به مسائل از دیدگاه وسیع تری نگاه کنید.

همچنین آرامش به خلاقیت شما کمک می کند و شما مثبت اندیش تر هستید و در حالت آرامش ذهن، آمادگی بیشتری برای ریسک کردن دارید. همه چیز را به چشم تهدید نگاه نمی کنید و به عنوان فرصت می بینید و در حالت کلی ذهن آرام بهتر تمرکز می کند و کارهای خود را به شکل کارآمد تری می توانید انجام دهید بدون این که انرژی هدر بدهید و بیشتر به آینده امیدوارید و احساس می کنید آرام تر و شاد تر هستید.

اثرات آرامش بر رفتار:

طبق نظر مشاور روانشناس استرس باعث می شود که ناخودآگاه به بیشتر اتفاقات طوری عکس العمل نشان دهید که انگار نوعی تهدید هستند . در حالی که آرامش به شما فضایی برای نشان دادن عکس العمل می دهد زمانی که آرامش دارید، به موقعیتی جدید یا حرفی که کسی می زند عاقلانه تر واکنش نشا می دهید . وقتی تمرکز بیشتری دارید می توانید به وظایفی که بایستی انجام دهید توجه کنید و آن ها را به سرعت انجام دهید و ار خود را با دقت بیشتر و احتمال خطای کمتری می توانید به پایان برسانید. 

آرامش روابط شما را بهبود می بخشد و هوش عاطفی شما را افزایش می دهد و به جای بحث و تعارضات ، درخواست های طرف مقابل خود با درک بیشتری پاسخ می دهید.


سطوح پایین استرس به این معنی است که شما سر فرزندان خود و سایر افراد داد و بیداد نمی کنید و خلق و خوی متعادل تری دارید . بچه های کارهای والدینشان را تقلید می کنند و به همین دلیل با داشتن آرامش ذهنی بیشتر، قادر خواهید بود که سرمشق سازنده تری از خود ارائه دهید.

طبق نظر بهترین مشاورین خانواده اگر مذهبی هستید احتتمالا دعا و مناجات و شرکت در مراسم مذهبی می تواند برای شما تکیه گاه اجتماعی فراهم کند و فرصتی را برای استراحت و تامل ایجاد کند و به زندگی تان معنا و هدف ببخشدو در این جریان بهتر می توانید با سختی های زندگی تان دست و پنجه نرم کنید زیرا که آن ها را بخشی از زندگی تان می دانید. 

ولی اگر مذهبی نیستید ، آرامش از طریق هنر، طبیعت، تفریح، کار های داوطلبانه، با زندگی هدفمند به شیوه ای فلسفی یا اخلاقی معنا پیدا می کنید. این تکنیک ها از جمله قوی ترین شیوه ها برای پیدا کردن آرامش با تمام مزایای آن و تمرین دادن مغزتان برای ان که در برابر چالش ها و تنش های زندگی سازنده تر و ترمیم پذیر تر باشید.

شروع سبک زندگی با ارامش به اراده و زمان نیاز دارد. اگر شما فرد با انگیزه و منظم باشید می توانید با تلاش سبک آرامش را در زندگی تان ایجاد کنید. استرس سبب گرفتار شدن شما با بیماری های جسمی، رولنی نظیر اضطراب و افسردگی و .. می شود. اگر که درگیر با هر کدام از آن ها هستید برای بهتر شدن حالتان و بهبود سلامت روانتان اقدام به درمان تخصصی نمایید و بعد با کاهش علایم استرس را با سبک زندگی آرام بخش کنترل کنید و از آن لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مراکز مشاوره کشور در ارتباط باشید.