هدیه دادن و هدیه گرفتن قدمت بسیار قدیمی دارد و می توان گفت که از زمان های قدیم هدیه از جز عادت ها و رسم ها در هر فرهنگی شده است و فقط به جامعه ما خلاصه نمی شود و در هر جای دنیا می توان آن را دید . و هدیه بخش مهمی از روابط اجتماعی می لاشد و می تواند صمیمیت و شادی را در خودر رواج دهد به عبارتی هدیه دادن و هدی گرفتن در خانواده ، میان دوستان ، محل کار و ... اثرات مثبت بسیاری را دارد به میزان بسیار بالایی روابط را بهبود می بخشد . 

آثار روانی هدیه چیست ؟

بر اساس مطالعات بهترین مشاوره روانشناسی هدیه ها ممکن است با مناسب و یا بی مناسبت باشد و در هر دو حالت آثار مثبت را می توان مشاهده کرد . زمانی که زوجین برای یکدیگر هدیه می دهند  در واقع میزان عشق و علاقه ی خود را نشان می دهند و این کار باعث می شود تا صمیمت بین آن ها بیشتر شده و نشان از این دارد که آن ها به یکدیگر ارزش قائل هستند و  برای خوشحال کردن یکدیگر تلاش می کنند و در واقع میزان توجه و گذاشتن وقت برای یکدیگر را نشان می دهند . دادن هدیه می تواند حتی یک شاخه گل باشد و ممکن است بی مناسبت باشد و یا وجود مناسبت نظیر تولد و سالگرد ازدواج باشد حتی زمانی که فرد از همسر خود ناراحت باشد می تواند با خرید هدیه و حتی شاخه گلی او را از ناراحتی دربیاورد و آن را جبران کند .  هر یک از افراد خانواده به دیگری هدیه ای را تهیه می کنند و این چنین رابطه ی خود را پایدار تر می کنند . 

 هدیه دادن والدین به کودکان و یا بر عکس آن نیز بسیار مناسب است زیرا که زمانی که والدین به کودکان و نوجوانان خود هدیه ای را تهیه می کنند در واقع رابطه ی والدین و فرزندی خود را استحکام می بخشند و فرزندان نسبت به والدین خود حس بسیار مثبتی را تجربه خواهند کرد . هدیه ممکن است در مناسبت هایی نطیر تولد ، روز دختر ، روز کودک و ... باشد . زمانی که کودکان برای والدین خود هدیه ای را می دهند در واقع قدر دان زحمات پدر و مادر خود هستند و در جهت شاد کردن و خشنود کردن آن ها گام برداشته اند . 

بر اساس مطالعات مرکز روانشناسی صنعتی و شغلی افراد برای این که دچار فرسودگی در محل کار خود نشوند باید رابطه ی مناسبی را با همکاران خود بر قرار سازند زیرا رابطه مناسب و صمیمی با همکاران از فرسودگی و افسردگی شغلی می کاهد و هدیه دادن می تواند در این جهت گام موثری باشد .

روانپزشک مرکز روانپزشکی بیان می کند که هورمون سرتونین نقش موثری در زندگی انسان دارد و از جز هورمون های مهم در تعیین سلامت روحی و روانی افراد دارد برخی از فعالیت ها نظیر ورزش کردن ، ارتباطات خوب ، موفقیت و ... میزان آن را بالا می برد که حتی هدیه گرفتن نیز در آن تاثیر دارد . به عبارتی زمانی که میزان ترشح این هورمون در بدن پایین باشد فرد با افسردگی و بسیاری از اختلال ها و مشکلات روانی دیگر مواجه خواهد شد و به همین دلیل به اندازه بودن آن بسیار مهم است . هدیه گرفتن از مواردی است که باعث شادی فرد می شود و در نتیجه میزان این هورمون بالا رفته و برای فرد شرایط بهتری رقم می خورد . روانشناس خوب در تهران بیان می کند که هدیه دادن به اندازه هدیه گرفتن بسیار برای روح و روان انسان تاثیر گذار است زیرا بر اساسی که تحقیقاتی که انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که همانطور که کمک کردن به فرد دیگری می تواند  باعث افزایش میزان خرسندی و عزت نفس فرد از خودش  شود و می تواند دید مثبتی نسبت به خودش داشته باشد ، هدیه دادن نیز همین نقشی را دارد و به عبارتی می توانیم بگوییم شخص هدیه دهنده نیز شاد می شود و حس خوبی را تجربه می کند . برای ایجاد چنین حس ارزشمندی در خود هدیه دادن به کسانی که دوستشان داریم بسیار فعالیت اثر بخشی بر روح و روان ما دارد .

چه نکاتی را در هدیه دادن باید رعایت کنیم ؟

تهیه کردن هدیه کار آسانی به نظر می آید اما باید بدانیم که با دشواری هایی همراه است و برای این که اثر مثبت و موثری داشته باشد باید به برخی از نکات توجه کرد . یکی از نکات مهم این است که هدیه ای که می دهیم مناسب با سن و جنسیت فرد باشد . برای مثال زمانی که می خواهیم برای کودکی هدیه تهیه کنیم ، باید متناسب با سن او باشد و به عبارت واضح تر کودک از آن خوشش بیاید . البته باید این موضوع را در نطر بگیریم که در هر فرهنگی هدیه دادن مختلف است و اگر قصد هدیه دادن به فردی داریم که سنت و آیین و فرهنگ متفاوتی دارد ، باید اطلاعات لازم را به دست بیاوریم و مناسب با آن تهیه کنیم و همچنین باید بدانیم که هدیه ای که می خواهیم تهیه کنیم مناسب برای فرد باشد . طبق نظر مشاوران مراکز روانشناسی خوب اجتناب از هدیه دادن هیچ سودی به رابطه ها ندارد و در واقع با اجتناب از آن فرد را از لذت دریافت هدیه محروم می کنیم و باید بدانیم که ارزش اجتماعی هدیه دادن به دیگران در طول تاریخ بشر بسیار بالا می باشد .