احترام گذاشتن و دلگرمی دادن به فرزندان تعلق خاطر و احساس خوبی را در آن ها ایجاد خواهد کرد . گوش دادن به شکل درست شرایط را برای صحبت درباره ی احساسات مهیا می کند . با دادن حق انتخاب ، به فرزندان مسئولیت پذیری را یاد می دهید و همچنین با تغییر دادن پاسخ خود به فرزندان نشان می دهید با رفتار نا درست به جایی نمی رسد .

تفاوت تنبیه و تربیت چیست ؟

تنبیه به بچه ها نفرت و ترس یاد می دهد و عزت نفس آن ها را کم می کند و به رابطه ی والدین با آن ها لطمه می زند و این تنبیه به بچه ها یاد می دهد که دیگران را به روش های مختلف تنبیه کنند ولی طبق نظر روانشناس کودک مرکز مشاوره کودک تنبیه هیچ گونه مورد مهمی را برای کودکان یاد نخواهد داد . 

تنبیه انواع مختلفی دارد که می توان به نوع تهدید و فریاد کشیدن و تحقیر کردن اشاره کرد که همه ی آن ها اوضاع را بد تر می کند چنین رفتار هایی برای بزرگ تر ها ناراحت کننده می باشد و تاثیر مخرب آن بر کودکان را نیز می توانیم ببینیم . برداشتن برخی چیز ها از دسترس کودکان از کار هایی است که والدین برای تنبیه کودکان انجام می دهند و همچنین کتک زدن بچه بسیار دردناک بوده و والدین زمانی که از چنین روشی استفاده می کنند احساس گناه می کنند . اما آن چه که به عنوان تربیت معرفی می شود به این منظور است که بچه ها خویشتن دار شوند و مسئولیت پذیری را به آن ها آموزش دهند و به جای رفتار های نادرست راه های بهتری را انتخاب کنند .

چطور فرزند خود را تربیت کنم ؟

تعیین محدوده ها و دادن حق انتخاب : 

طبق نظر روانشناس کلینیک روانشناسی در تهران بعضی از پدر ها و مادر ها فکر می کنند باید کنترل تمام و کمال فرزندشان را در دست بگیرند و آن ها می ترسند اگر بچه ها را کنترل نکنند ، بچه ها کنترل را در دست بگیرند و بچه ها نیز خواهان اعمال کنترل هستند . داشتن کنترل مثبت آن ها را مسئولیت پذیر خواهد کرد . در ابتدا باید محدوده ها را مشخص کرد و در چهار چوب محدوده ها به بچه ها حق انتخاب داد . زمانی که والدین محدوده ها را مشخص کنند امکان کنترل بر روی فرزندان خود را خواهند داشت . 

اجازه عبرت گرفتن به بچه ها را بدهید .

برای اصلاح رفتار فرزند می توان به پیامد ها متوسل شد و این پیامد ها پیامد به عنوان نتیجه انتخاب کودک است . برخی از این پیامد های طبیعی خطرناک هستند اما بسیاری از رفتار ها پیامد طبیعی ندارند در چنین مواردی باید پیامد های منطقی ایجاد کنید . پیامد ها محک و دوستانه هستند و در آن امکان انتخاب است و تا حدودی می توانند اعمال کنترل کنند و همچنین عاقبت انتخاب بد است نه بچه بد . پیامد ها محترمانه هستند . 

والدین باید قاطع و مهربان باشند .

قاطع بودن با سختگیر بودن فرق دارد . سخت گیری به عنوان رئیس بودن می باشد ولی قاطع بودن نشانه این است که انتظار همکاری و احترام دارید و باید با لحن خود این مهربانی را نشان دهید و با پیامد ها قاطعیت خود را . 

کمتر حرف زده و بیشتر عمل کنید .

وقتی پدر و مادر خیلی حرف بزنند بچه ها به حرف آن ها گوش نخواهند داد بهترین وقت برای حرف زدن زمانی است که شما و فرزندتان آرام باشید وقتی می خواهید به پیامد ها متوسل باشید بیشتر از آن که حرف بزنید عمل کنید . زمانی که نمی دانید با فرزند خود چه برخوردی داشته باشید مشاور اینترنتی بهترین گزینه برای حل کردن مسائل باشد زیرا که متخصص روانشناس خوب می تواند بهترین راه حل را به شما ارائه دهد .

نه به دعوا:        

محدودیت هایی باید تعیین شود و فرزندتان را وادار کنید آن ها را رعایت کند و بعد در چهار چوب این محدودیت ها به او حق تصمیم گیری بدهید این را بدانید که شما رقیب یکدیگر نیستید و نمی خواهید از یکدیگر ببرید هدف شما این است که فرزندتان مسئولیت رفتارش را بپذیرد .

احترام گذاشتن به انتخاب فرزند :

محترمانه حرف زدن و احترام گذاشتن به انتخاب های فرزند از مواردی است که در تربیت فرزند بسیار موثر هستند . از آن جایی که کودکان پیوسته از والدین خود تقلید می کنند و از طریق مشاهده از والدینشان بسیاری از مسائل را می بینند و یاد می گیرند و در آینده آن ها را در ارتباط و اجتماع به کار می برند از این رو والدین در رفتار های خود بسیار دقت کنند . زمانی که والدین برخورد و رفتار مناسبی با یکدیگر داشته باشند می توانند به شکل موثری در آینده فرزند خود نقش ایفا کنند . طبق نظر مشاوران در درمان سکس و زوج و ازدواج و خانواده بر این نوع موضوع تاکید دارند که هرگونه مشکل عاطفی ، هیجانی ، جنسی و .... در روابط زوجین تاثیر گذار بوده می تواند خانواده را به عنوان منبعی از مشکلات و گرفتاری ها باشد و یا به عنوان خانواده ای امن که توانایی حل مسائل و امور را دارد . پس تلاش هر خانواده ای باید بر این موضوع تاکید داشته باشند که در ابتدا باید والدین روابط خود را بهبود ببخشند و سپس تاثیرات مثبت آن بر زندگی را ببینند .