کنار آمدن موثر با فشار روانی برای سلامت جسم و روان ما ضروری است . اما بالا بردن سلامتی به این ختم نمی شود . زندگی سالم یعنی داشتن عادات سالم و ارزیابی کردن و تغییر دادن رفتار های مضر برای سلامتی هم تاثیر فشار روانی را کم می کند . مرتب ورزش کردن و تغذیه ی خوب دو رکن زندگی سالم هستند . سیگار نکشیدن و تصمیم گیری درست جنسی هم کیفیت زندگی را بالا می برند . طبق نظر دکتر روانشناس مرکز مشاوره نوجوان به کار بردن چنین عاداتی از همان دوران نوجوانی می تواند تاثیر بسیار موثری بر زندگی در دوره های آتی فرد داشته باشد و فرد نوجوان با رعایت کردن این پیشنهاد ها می تواند دوران بلوغ و بحرانی خود را به راحتی پشت سر بگذارد و از بسیاری دغدغه های این دوران دوری جوید و از نظر جسمی و روانی سلامتی کافی را به دست بیاورد و وقت خود را در جهت پیشرفت خود صرف نماید . در ادامه این مطلب به توضیح موارد موثر در بالا بردن سلامت بپردازیم .

ورزش منظم :

افراد امروزه به جای ورزش کردن ، مسابقات ورزشی را نگاه می کنند و به جای راه رفتن ، سوار ماشین می شوند . زندگی ما از حداقل فعالیت جسمی لازم برای زندگی سالم هم خالی است زیرا که افراد بیشتر وقت خود را صرف تلویزیون و کامپیوتر می نمایند . روانشناس خوب بیان می کند که ورزش کردن از بیماری قلبی پیشگیری می کند و می توان گفت که ورزش کردن به سلامت روانی انسان ها کمک می کند و خود پنداره ی آن ها را اصلاح کرده و اضطراب و افسردگی آن ها را کم می کند . تحقیقات نشان می دهد که فعالیت های شدید و متوسط بدنی ، فواید جسمی و روانی زیادی دارد . بعضی از افراد ، ورزش های سخت و فشرده را دوست دارند و عده ای هم ورزش های روزانه آرام را دوست دارند . لذت و شیرینی ورزش در کنار فواید آن باعث شده که ورزش یکی از مهم ترین کار های زندگی ما انسان ها شود . با کم کردن میزان تماشای تلویزیون و کنار گذاشتن عذر و بهانه ها و بالا بردن اطلاعات در خصوص ورزش می تواند سبک زندگی بهتری ایجاد کند .

تغذیه سالم :

چاقی مشکل جدی در دنیای امروز می باشد و از سوی دیگر ، لاغر شدن می تواند بر آدم هایی که اضافه وزن ندارند تاثیرات مخربی بگذارد . اختلال های خوردن نظیر کم خوری عصبی و پرخوری عصبی  از مواردی است که در میان نوجوانان و جوانان افزایش یافته است و بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه مشاوره خصوصی چنین مواردی نیازمند درمان هستند تا سلامتی جسمانی افراد نیز دچار مشکل نشود اما آن چه که بین همه ی افراد  اهمیت دارد استفاده از وعده های غذایی متعادل می باشد یعنی افراد باید در انتخاب دقیق غذاهایی که در کنار کالری ، مواد غذایی مناسبی به بدن ما می رسانند و برنامه غذایی معقول تمام مواد مورد نیاز بدن یعنی چربی ، کربوهیدرات ها ، پروتئین ها ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آب را تامین می کند . رژیم غذایی معقول  و متوازن نه تنها انرژی بیشتری تامین می کند ، بلکه فشار خون را پایین آورده و خطر مبتلا شدن به بسیاری از بیماری های سخت را کم می کند .

ترک سیگار :

مطالعات انجام شده ، همگی خطرات سیگار کشیدن و زندگی با آدم های سیگاری را گوشزد می کند . اکثر سیگاری ها دوست دارند که سیگار خود را ترک کنند اما وابستگی به نیکوتین ، ترک سیگار را برایشان دشوار می کند . نیکوتین، ماده فعال سیگار ، محرکی است که انرژی و هوشیاری شخص سیگاری را می افزاید و در او احساس نیرومندی و لذت ایجاد می کند . افراد بهسختی می توانند از لذت سیگار کشیدن چشم بپوشند . به شیوه های مختلفی نظیر مصرف دارو های افسردگی ، کنترل محرک های تداعی شده با سیگار کشیدن ، شرطی سازی از طریق بیزاری می باشد ولی روش قطعی نیستند و بهترین کار آن است که ترکیبی از آن ها را به کار ببندد ولی باید خاطر نشان کرد که ترک سیگار معمولا چند دفعه تکرار می شود.

تصمیم گیری های درست جنسی :

دانش جنسی و داشتن اطلاعات درباره ی مسائل جنسی از موارد مهمی می باشد که در زندگی امروزه اهمیت دارد . اما آن چه که مطالعات نشان می دهد ما انسان ها نسبت به بسیاری از مسائل اطلاعات و دانش و آگاهی کافی نداریم و آن چه که مشکل ساز تر می باشد افسانه های بی پایه و اساس جنسی هستند و اطلاعات جنسی اشتباه و غلط نوجوانان از همه خطرناک تر هستند و اگر این آگاهی به آن ها داده نشود بسیاری از مشکلات را به وجود خواهد آورد . بنابراین همه ی افراد و خانواده ها و والدین باید آگاهی و دانش جنسی خود را بالا ببرند و هم چنین این موجب خواهد شد تا خود آگاهی جنسی افزایش پیدا مند و این عوامل از بروز بسیاری از مشکلات برای خانواده ها و جامعه خواهد کاست .

طبق نظر روانشناسان مراکز روانشناسی تهران  همه ی مواردی که در بالا گفته شد به شکل موثری در بهبود سلامت روحی و روانی و جسمی فرد بسیار موثر واقع خواهد شد زیرا که موارد گفته شده همان طور که مطرح شد با مشکلات روانی در ارتباط هستند و رعایت کردن هر یک از موارد می تواند در سلامت روانی فرد موثر واقع شوند .