اغلب ما با این فکر بزرگ می شویم که با ما ، به گونه ای طبیعی و قابل انتظار رفتار شده است ، حتی موقعی که دچار بی توجهی قرار گرفته ایم .  این بی توجهی ممکن است چنان پنهانی و با ظرافت صورت بگیرد و زخم های غیر قابل مشاهده ای ایجاد کند که بسیاری نمی توانند تشخیص دهند که در کودکی دچار آن شده اند  بر اساس روانشناسی نوجوانان و کودکان الگوهای اشتباه در همان دوران کودکی هستند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

بی توجهی فیزیکی :

وقتی والدی به اندازه کافی به بچه غذا ندهد یا نیاز های اساسی اش از قبیل لباس ، مسکن ، یا در صورت نیاز مراقبت های پزشکی را به قدر کافی تامین نکتد .

محروم سازی یا بی توجهی هیجانی :

وقتی والدین به فرزندشان علاقه ندارند ، با فرزندشان حرف نمی زنند یا او را در آغوش نمی گیرند و در کل ، کودک به لحاظ هیجانی به آن ها دسترسی ندارد . والدین مشکل دار ، به خصوص ، اغلب به نیاز های کودکانشان بی توجه هستند . اما مسئولیتی که هر والدی به کودک خود دارد تامین او از همه نیاز ها می باشد و نباید آن را دریغ کند  زمانی که والدین با مشکلات رفتاری و یا اختلال های کودک خود  مواجه می شوند باید نسبت به درمان آن اقدام کنند و این مسئله را نادیده نگیرند مشاوره کودک و نوروفیدبک در تهران برای کاهش شدت علایم و همچنین درمان اختلال ها و جلوگیری از منتقل شدن این مشکلات به نوجوانی و بزرگسالی مناسب است .و والدین در این جلسات می توانند روش های مناسب تربیت فرزند را یاد بگیرند و آن ها را اجرا کنند تا از بروز بسیاری مشکلات پیشگیری کنند .

رها سازی فیزیکی :

وقتی والدین مدتی طولانی فرزندشان را در خانه یا در ماشین تنها گذاشته اند یا آن که در ساعات و مکان مقرر به دنبال او نرفته اند .

مشکلات کلامی :

تحقیر مداوم کودک ، توهین و انتقاد بیش از حد از او و یا وقتی که افکار کودک مورد تمسخر یا انتقاد قرار می گیرد و کودک اجازه ندارد نظری متفاوت با والدین داشته باشد یا ابراز کند .

تعدی مرز ها :

احترام نگذاشتن به حریم خصوصی کودک ، مثلا وارد شدن به دست شویی بدون در زدن ، زمانی که کودک آن جاست . وارد شدن به اتاق خواب کودک بدون در زدن ( به خصوص اتاق نوجوان ) ، وارسی کردن وسایل شخصی کودک به صورت رفتاری همیشگی ( نه به منزله ی راهی برای زیر نظر گرفتن رفتار مشکل ساز کودک ) .

سوء استفاده ی جنسی :

وقتی والدین پیوند نا مناسبی با فرزند خود بر قرار می کنند یا از فرزندشان برای بر آورده ساختن نیاز های هیجانی خودشان استفاده می کنند ، رابطه ی میان آن ها می تواند به راحتی به صورت غیر معقول در آید .

معکوش شدن نقش ها :

طبق نظر مشاور خانواده خوب وقتی یکی از والدین از کودک انتظار دارد نیاز های او را برآورده کند ، یعنی ، در اصل برای او والد گری کند .

بی نظمی در خانواده :

مشاوره قبل از طلاق در تهران نشان می دهد که بزرگ شدن کودک در خانواده ای دارای ثبات خیلی کم و پیوسته با ناسازگاری های دائمی می تواند کودک را  با مشکلات بسیاری مواجه کند و به عنوان الگوی اشتباه تربیتی باشد .

روابط اجتماعی نادرست :

وقتی والدین با دخالت های مستقیم یا غیر مستقیم خود ، مانع از دستیابی فرزندشان به همسالان خود شوند یا آن که مهارت های اجتماعی ضروری را به کودکانشان نیاموزند .

وسواس تکرار چیست ؟

یکی از مهم ترین الگوهایی که در کودکی به وجود می آید ، وسواس تکرار می باشد . تمایل نا آگاهانه به تکرار همان نوع از روابط توهین آمیزی که در کودکی با ما در پیش گرفته بودند ، با تلاش برای رسیدن به نتیجه ای جدید ، وسواس تکرار ما را وادار می سازد برای خنثی کردن گذشته ، خواست ها ، تعارض ها و دفاع هایمان را از گذشته به زمان حال بیاوریم ، این پدیده ما را به سمتی سوق می دهد که همان ماجرا را بار ها و بار ها دوباره زنده کنیم ، با این امید که این بار پایان داشتان متفاوت باشد . 

ممکن است الگوهای ما احتمالا به شکل های متفاوتی ظاهر شوند اما در نهایت ، منبع الگو همان است . فقط هنگامی که از منبع الگوهایمان آگاهی پیدا کنیم ، می توانیم خودمان را از تقدیر بار ها و بار ها تکرار کردن آن ها در طول زندگیمان نجات دهیم ، بر مبنای وسواس تکرار می توان توضیح داد که چرا اگر یکی از والدین در برخورد با شما کلام توهین آمیز به کار می برده است ، شما هم در برخورد با شریک زندگیتان و یا فرزندانتان گرایش به استفاده از کلام توهین آمیز خواهید داشت . اگر یکی از والدین یا هر دوی آن ها کنترل کننده باشند تمایل به کنترل و تسلط به شریک زندگی و فرزندان خواهند داشت و یا اگر والدین خیلی ایرادگیر و قضاوت گر باشند به همان رفتار تمایل خواهند داشت و به این شکل خواهد بود که رفتار های اشتباه از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و متایفانه در آینده به والدین خود تبدیل می شویم با وجود این که تلاش می کنیم که تا خلاف آن شویم .