آنچه مطالعات مشاور قبل از ازدواج در این زمینه نشان می دهد  این نکته است که ازدواجهای شاد بر اساس رابطه دوستی عمیق بنا شده اند. و منظور از رابطه دوستی عمیق، احترام متقابل برای یکدیگر و لذت بردن از رفاقت و همراهی یکدیگر است. و‌ در این نوع رابطه ها این زوجها با هم صمیمی هستند و به هم گرایش و تمایل زیادی دارند آنها به خوبی یکدیگر را میشناسند ؛ می داهند که طرف مقابلشان از چه چیزهایی خوشش می اید و‌ از چه چیزهایی بدش می،آید چه  تیپ شخصیتی و عادتهای خوب و بدی  دارد و همچنین چه امیدها و چه رویاهایی دارد. آنها همیشه برای هم احترام خاص قایل هستند و به نظرات هم توجه دارند و در موقعیتهای مختلف در زندگی روزمره ابراز میکنند که یکدیگر را دوست دارند و از هم خوشششان می آید.

برای اشنایی با دوستی  در دوران ازدواج به مقهوم براری احساسات مثبت توجه داشته باشید. 

این عبارت بدین معناست که افکار مثبت آنها درباره یکدیگر و درباره رابطه زناشوییشان آنقدر فراگیر است که اغلب بر احساسات منفی آنان غلبه میکند. و به ندرت ممکن است اختلافی باعث شود که توازن  موجود در رابطه شان به عنوان یک زوج را از دست بدهند حالت مثبت آنها باعث میشود که آنها درباره یکدیگر و درباره رابطه زناشویی شان خوش بین باشند کارهای مثبتی را درباره زندگی با هم برای خود  در نظر بگیرند و باعث شوند شک و تردیدشان کاملاً از بین برود. 


مشاور قبل از ازدواج بیان می کند که مفهوم برتری احساسات مثبت بسیار شبیه کنترل وزن است طبق این نظریه رایج و محبوب، بدن یک محدوده وزن ثابت دارد که معمولاً حفظ می شود و به واسطه وجود پدیده هوموستازبی توجه به اینکه چقدر زیاد یا چقدر کم غذا می خورید بدن شما تمایلی قوی دارد که این دامنه وزن را حفظ کند تنها با تنظیم مجدد متابولیسم مثلاً با ورزش کردن به صورت مرتب است که رژیم غذایی منظم واقعاً میتواند به شما کمک کند چند کیلویی را به صورت مطمئن کم کنید. در یک رابطه زناشویی مثبت بودن و منفی بودن رابطه تا حد زیادی مشابه همین فرآیند می باشد. وقتی رابطه زناشویی شما محدوده ثابت مثبتی پیدا کند، موارد منفی بسیار زیادتری لازم است که به این رابطه صدمه بزند نسبت به موقعی که این محدوده ثابت مثبت پائین تر است و اگر برعکس رابطه تا حد زیادی منفی شود ترمیم کردن آن بسیار دشوارتر خواهد بود.

در بحث مطالعات مرکز روانشناسی بیشتر ازدواج ها با محدوده ثابت مثبت و بالایی شروع میشوند به نحوی که هر دو طرف به سختی می توانند تصور کنند که مسیر زندگی مشترکشان ممکن است زمانی منحرف شود. اما اغلب این خوشبختی دوام نمی آورد با گذشت زمان خشم ، ناراحتی و دلخوری میتواند آن قدر افزایش یابد که رابطه دوستی بین زوجین تبدیل به یک چیز انتزاعی و ذهنی شود و عملاً از بین برود. ممکن است زوجین این مسئله را جدی نگیرند اما رابطه دوستی که در ابتدا وجود داشت ممکن است در واقعیت زندگی روزمره دیگر جایی نداشته باشد. در نهایت کار به جایی میرسد که آن را احساسات غالب منفی می نامند. به تدریج همه چیز به صورت منفی تعبیر می شود و حتی حرفهایی که با لحنی کاملاً عادی بیان می شود نیز  باعث دلخوری ان ها می شود . هنگامی که یک رابطه به این نقطه می رسد برگشتن به رابطه دوستانه و منحصر به فرد با دشواری هایی رو به رو خواهد شد. 

از هدف ازدواج به چه مواردی می توان اشاره کرد. 

طبق مطالعات مرکز روانشناسی در مستحکم ترین روابط زناشویی زن و مرد روابط معناداری عمیقی در رابطه شان احساس میکنند. این گونه نیست که فقط تلاش کنند با یکدیگر کنار بیایند.  آنها همچنین از امیدها و آرزوهای یکدیگر نیز حمایت و پشتیبانی میکنند و در زندگی مشترکشان حس هدفمندی را ایجاد میکنند.  و این موارد یعنی احترام به همسر . در بسیاری از مواقع عدم توانایی زوجها در انجام همین کار است که باعث می شود زن و مرد ناخواسته درگیر دورهای بی پایان و بیهوده مشاجره شوند یا احساس طردشدگی و یا احساس تنهایی کنند. ززمانی که سر مسائل جزیی به مشاجره می پردازید در واقع موضوعات مخفی عمیق تری وجود دارد که انگیزه این اختلافات ظاهری ایجاد می شود و باعث میشود این اختلافات شدیدتر و آزاردهنده تر شوند. 

زوجها سالها سعی میکنند طرز فکر یکدیگر را تغییر دهند اما این کار عملی نیست و این بدین خاطر است که بیشتر اختلافات ریشه در تفاوت های بنیادی تر مربوط به سبک زندگی شخصیت افراد و یا ارزشها دارد با بحث کردن درباره این موارد  تنها چیزی که آن ها به دیت می اورند هدر دادن وقتشان ولطمه زدن به رابطه زناشویی شان است. شما باید بفهمید که اختلافی که باعث درگیری و کشمکش بین شما می شود در اصل چیست و سعی کنید یاد بگیرید چگونه از طریق احترام گذاشتن و ارزش قایل شدن برای یکدیگر با اختلاف ها کنار بیایید و با آن زندگی کنید تنها در این صورت است که قادر خواهید بود حس معناداری مشترکی ایجاد کنید و در رابطه زناشویی تان حس هدفمندی را به وجود آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره خانواده در ارتباط باشید.