در ازدواج نیاز های عاطفی زوجین نسبت به یکدیگر تامین شود و این نقش مهمی را در بهبود روابط زناشویی دارد . و در حالت کلی بر اساس گفته ی  روانشناس متخصص ازدواج می توانیم بگوییم که رابطه ی عاطفی نقش بسیار مستقیم و و موثر در برقراری رابطه ی زناشویی دارد . اگر هر دو نفر همدیگر را دوست دارند و رابطه ی عاطفی قوی را با هم تجربه می کنند می توانند از رابطه ی زناشویی لذت بیشتری ببرند . رابطه ی عاطفی به آگاهی طرفین از بر قراری رابطه عاطفی اهمیت دارد . اغلب ممکن است که به دلیل خانواده ای که در آن رشد کرده اند ، سواد عاطفی نداشته باشند . افراد در ابراز عواطف خود ضعیف هستند یعنی برای مثال نمی توانند به طرف مقابلشان ابراز محبت کنند . خیلی بسیار دیده ایم که برای والدین دشوار است که برای فرزندشان ابراز عاطفه کنند . می توان گفت که برخی از افراد آموزش های لازم را ندیده اند و فکر می کنند کلمات بار محبت ندارند . در حالی که باید به این موضوع آگاه باشند که اگر کسی را دوست دارند باید در رفتار و کلامشان دوست داشتن را نشان دهند . 

بیشتر مردان در رابطه ی زناشویی خود توانایی بر قراری رابطه ی عاطفی قوی با همسر خود ندارند و این باعث بروز برخی مشکلات در زندگی مشترک آن ها می شود . توصیه می شود که اگر مهارت ابراز احساسات عاطفی را ندارید ، تلاش کنید تا آن را به دست بیاورید و نگویید که نمی توانید و این کار ها لوس بازی است . این نکته مهم است که برای بهبود و استحکام روابط خود ، کلمات عاشقانه و زیبا در طول روز باید بیان شوند . مهارت های زناشویی قبال یادگیری و آموزش است و زوجین می توانند آن ها را فرا بگیرند و در زندگی خود از آن ها استفاده کنند .

ابراز عاطفه چه نقشی در رابطه ی زناشویی دارد ؟

طبق نظر مشاوران خوب مطب فوق تخصصی رواشناسی ابراز عواطف ، بخشی از هوش هیجانی انسان ها است . افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند ، در برقراری رابطه عاطفی بسیار قوی هستند . یکی از موارد بر قراری رابطه عاطفی ، ابراز عواطف است . هوش هیجانی ، یک متغیر محیطی است و تحت تاثیر محیط پرورش پیدا می کند . اگر هر کدام از زوجین به دلایل خانوادگی ، فرهنگی و شخصیتی این را نیاموخته باشد ، می تواند در جهت کسب این مهارت قدم بردارد و آن را یاد بگیرد . ابراز عاطفه را می توان به شکل ابعاد مختلف کلامی و زبان بدن آموخت و در زندگی به کار برد . بعضی از افراد به زبان بدن خود در حین صحبت آگاه نیستند و این در حالی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی در رابطه داشته باشد . 

افرادی که هوش هیجانی کم و زیاد دارند چه تفاوتی دارند ؟

تفاوت بین انسان هایی که هوش هیجانی بالاتری دارند و انسان هایی که هوش هجانی متوسط دارند این است که افرادی که هوش هیجانی بالتری دارند ، خیلی خوب به حرکات خود مسلط هستند و از نظر کلامی نیز مهارت کافی را برای ابراز عواطف خود دارند . 

برای کسب سواد عاطفی چه باید کرد ؟

برای کسب سواد عاطفی قدم اول آگاهی در مورد خود است . یعنی به عبارت دقیق تر افراد باید درباره ی خود ، زبان بدن و رفتار ها ، شخصیت روزمره شان اطلاعاتی را کسب کنند و این اطلاعات را در جهت رابطه ی عاطفی عمیق پرورش دهند . 

خیلی از افراد آموزش لازم در برقراری رابطه ی عاطفی مناسب را یاد نگرفته اند و آن رابطه ی عاطفی که با پدر و مادر دارند و چون آگاهی ندارند ، زمان برقراری رابطه عاطفی با همسرشان نیز به کار می برند . یعنی برای ابراز عشق و عاطفه به همسرشان همان رفتار هایی که مادرشان با او داشته را پیش می گیرند . همسران باید بدانند که نیاز های همسر مرد شتفاوت است و باید بر اساس همان موارد با شریک زندگی خود رفتار کنند . در نتیجه ی چنین رفتاری سرد شدن رابطه به مرور زمان را به همراه خواهد داشت بنابراین باید دقت داشت که جنس رابطه بین همسران با ابطه ی عاطفی بین فرزند و والدین کاملا متفاوت می باشد .

طبق نظر روانشناس مشاور افراد ابراز عاطفه را در خانواده یاد می گیرند . یعنی فرد ابراز عاطفه ای که مادر و پدربه او داشته اند را یاد گرفته است . پس لازم است همسران رفتار مناسب و ابراز عاطفه مناسب را یاد بگیرند و نباید نقش والد را برای هم ایفا کنند و ابراز رابطه مناسب را نسبت به یکدیگر داشته باشند . 

یک رابطه ی زناشویی مناسب رابطه ای است که بر مبنای رابطه ی عاطفی و نه نیاز های فیزیولوژیک زوجین بر قرار شود . کشش عاطفی ، رابطه ی زناشویی را گرم و تغذیه کننده می کند . خود آگاهی هیجانی از مواردی است که می تواند به افراد کمک کند . خود آگاهی هیجانی یعنی فرد عواطف و احساسات خودش را می شناسد و می داند که در هر لحظه چه حسی داردو این می تواند کمک بزرگی به فرد نماید .گاهی بعضی از افراد خود آگاهی هیجانی ندارند و در نتیجه در رابطه ی خود نیز با مشکلاتی مواجه می شوند که در این صورت مشورت و دریافت راهنمایی از مشاورین تلفنی کشور جهت خود آگاهی هیجانی و بهبود روابط زناشویی توصیه می شود .