دوران کودکی که با محرومیت و تجربه های بد همراه است در آینده به احتمال بیشتری به مشکلات سلامت روان منجر می شود اما کار هایی برای انجام دادن وجود دارند که بهترین فرصت را برای کاهش مشکلات بهداشت روان فرزندان ایجاد می کند . والدین و فرزندان باید مسیری را انتخاب کنند که بیشترین احتمال را برای رسیدن به ذهن و بدن سالم دارند .

شاخص های مهم سلامت روان کودکان چیست ؟

از شاخص های مهم سلامت روان کودکان می توان به پیوند محکم بین والدین و فرزند اشاره کرد . به عبارتی شما با فرزندتان پیوند دارید و فرزندتان به طور ذاتی پیوندی با شما بر قرار می کند ، اما باید کاری کنید که این پیوند تا جایی که امکان دارد برای هر دوی شما مفید باشد ، بودن در کنار کودک بسیار اهمیت دارد زیرا وقتی احساسات و حالات مختلفشان را تجربه می کنند ، کنارشان باشیم تا احساس تنهایی نکنند و برای کودک مهم است تا به طور فیزیکی به پدر و مادرش نزدیک باشد . ما و کودکمان بر یکدیگر تاثیر متقابل می گذاریم و رابطه ای منحصر به فرد شکل می دهیم . این رابطه متفاوت با روابط ما با افراد دیگر است . 

روانشناس تلفنی بیان می کند که از همان دوران نوزادی ، وقتی کودک سر و صدا می کند ، با شما ارتباط بر قرار می کند و به دنبال واکنش شما می باشد . زمانی که به او ساکت می گویید در واقع پذیرای ارتباطش نیستید . با گذشت زمان و بسیاری از ساکت ها ، این ممکن است باعث شود تا احساس کند که پذیرفته نمی شود . قبل از این که فرزندانمان یاد بگیرند که احساساتشان را بیان کنند ، ما با مشاهده ی آن ها اشاراتشان را یاد می گیریم . کودک دیدگاه منحصر به فرد خودش را نسبت به جهان و محیط اطرافش دارد . شاد ترین والدین والدین پذیرایی هستند که مایل اند از فرزندشان یاد بگیرند و با درک دیدگاه فرزندشان ، به گسترش دیدگاهشان ادامه دهند . کودکی که شخصیت و دیدگاهش محترم شمرده شود یاد می گیرد که به دیگران احترام بگذارد .

مانند همه چیز های انسانی پیوند ممکن است دچار مشکل شود . به عنوان پدر یا مادر ، ممکن است به وسیله ی دقت نکردن و گوش ندادن و ندیدن دنیا از دیدگاه کودک در این فرایند طبیعی مداخله و آن را متوقف کنید . اگر پدر یا مادر اشارات بسیار زیادی را از کودک از دست بدهد یا توقع زیادی از کودک داشته باشد ، بعید است که کودک یاد بگیرد در این زابطه احساس امنیت کند ، یعنی تا زمانی که پدر یا مادر با ملاحظه گر شدن و پذیرا شدن ، الگوی ارتباط برقرار کردن خودشان را تغییر دهند . 

ممکن است این نوع تعامل هماهنگ برای شما طاقت فرسا و پر زحمت باشد و این مربوط به نحوه ی پاسخ دهی به شما در دوران طفولیت باشد یا ممکن است ذاتا نتوانید خودتان را با دیگران وفق دهید یا به سختی این کار را انجام می دهید . 

اگر نزدیک فرزندتان هستید اما متوجه اشارتش نمی شوید ، به دلیل این که مشغول رایانه . گوشی موبایلتان هستید ، این وضعیت او را اذیت می کند . فکر کنید چه حسی دارید وقتی با یک دوست بیرون می روید ، اگر او بیشتر زمانی را که با هم هستید صرف گوشی کند . از آن جا که قبلا شخصیتتان کم و بیش شکل گرفته است ، این مسئله به شما آسیبی نمی رساند ، گر چه کمکی به رابطه نمی کند . با این حال ، شخصیت فرزندتان و عاداتش در رابطه با شما در حال شکل گیری است . 

ما می دانیم که معتاد ها و الکلی ها والدین خوبی نمی شوند ، به این دلیل که اولویتشان همیشه ماده ای است که به آن معتادند . بنابراین فرزندشان از توجهی که به آن نیاز دارند ، محروم اند . بازی کردن با گوشی یا چک کردن ایمیل را به مدت طولانی در حضور فرزند خردسال مناسب نمی دانم . شما نه تنها او را از رابطه محروم می کنید ، بلکه خلا در درونش ایجاد می کنید . چنین کودکانی در بزرگسالی با فعالیت های وسواس گونه زندگی می کنند تا نگذارند احساس انزوا و تهی بودن بر آن ها سایه بیفکند . همچنین این خطر وجود دارد که فرزندتان هم به گوشی ، به عنوان جایگزینی برای ارتباط ، معتاد شود . شاید شما از گوشی حس فوری ارتباطی بیشتری دریافت کنید تا از یک ارتباط پر بار با فرد دیگر ، اما این جایگزین مناسبی نیست .

شما ممکن است به خاطر نیازتان به ارتباط به گوشی تان وابسته باشید . فرزندتان نیز همان نیاز به ارتباط را دارد ، فقط شدید تر ، چون به ارتباط با شما نیاز دارد تا ذهنش را رشد دهد . افراد در انزوا رشد نمی کنند و انسان ها به یکدیگر نیاز دارند . بهترین مشاور جنسی بیان می کند که اعتیاد به موبایل رابطه زناشویی را نیز با بحران هایی مواجه می کند زیرا که هر زن و مردی نیاز به ارتباط دارند . 

طبق نظر مشاوران بهترین مراکز روانشناسی هر فردی که از کودک مراقبت و نگه داری می کند نیز باید از این قضیه ی گوشی آگاه باشد ، پرستار کودک ، مهد کودک ، دوست یا بستگان . اگر با خواندن این مطلب پی بردید که اغلب فرزندتان را نادیده می گیرید ، با خودتان فکر نکنید که کودک خود را تا ابد نابود کردید . با دست کشیدن از این کار و اختصاص دادن زمان به آن ها می توانید رابطه خود را اصلاح کنید .