برخی از افراد تصور می کنند که کمالگرایی یک ویژگی خوب است و برخی دیگر آن را ویژگی منفی و آزار دهنده می دانند . کمالگرایی باعث می شود تا برای استاندارد های بالا ، خود را تحت فشار قرار دهیم و نسبت به خود ، تفکر سختگیرانه داشته باشیم . در حالت طبیعی افراد باید سطح رضایت از زندگی را در خود افزایش دهند و برای آن باید اهداف و استاندارد های مشخصی را برای خود تعیین و برای دستیابی به آن ها تلاش کرد و خود را به خاطر کامل انجام ندادن کار ها سرزنش نکرد . بین پیگیری موثر و کار آمد امور زندگی با تلاش نا کار آمد برای کمال گرایی تفاوت زیادی وجود دارد . طبق نظر بهترین متخصص درمان وسواس در شمال تهران کمال گرایی و مسائل روانشناختی که از آن ایجاد می شود ، موضوعی است که در چند سال اخیر تمرکز زیادی شده است و تحقیقات نشان داده است که کمتال گرایی با ایجاد برخی از اختلالات روانشناختی مانند وسواس ، اضطراب و افسردگی ، اختلال شخصیت و .... همراه است .

وسواس کمالگرایی :

طبق نظر روانشناس مشاور پیش از ازدواج کمال گرایی به معنای کامل بودن نیست . هیچ شخصی نمی تواند کامل باشد و اگر نمی توان همیشه کامل بود پس چه زمانی می گوییم که فرد کمالگرا است .

تلاش بی رحمانه برای دستیابی به استاندارد های بالا چه برای خود و چه برای دیگران و همچنین مورد قضاوت قرار دادن ارزشمندی و توانمندی خود در رسیدن به استاندارد های سختگیرانه و ادامه دادن به آن ها با وجود این که فرد پیامد های منفی آن را تجربه کرده باشد . 

وجود استاندرد های بالا در زندگی ممکن است که خوب باشد و نمی توان به بد بودن آن در هر شرایطی تاکید کرد . هدف داشتن در زندگی ، سطح رضایت از زندگی را افزایش می دهد ولی اگر رسیدن به این اهداف غیر ممکن باشد و یا برای رسیدن به آن باید هزینه های گزاف داده شود ، آن موقع احساس خوبی نخواهید داشت و کمال گرایی در چنین شرایطی دردسر ساز خواهد بود .

کمال گرایی چگونه به وجود می آید ؟

پاسخ مشخص و روشنی برای آن وجود ندارد زیرا که این موضوع کاملا بستگی به تفاوت های فردی دارد و این امر از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عبارتی می توان گفت که افراد چگونه خود و دنیای اطرافشان را می بینند و طبق مطالعات انجام شده مطب روانشناسی کودکان نحوه ی نگرش فرد از همان سال های ابتدایی زندگی شکل می گیرد و تحت تاثیر تجارب اولیه نظیر خانواده ، جامعه ، مدرسه ، گروه همسالان و .... قرار می گیرد . بهترین مشاور روانشناس کشور بیان می کند که کمال گرایی تحت تاثیر همین تجربه ها و باور های اولیه شکل می گیرد و در نهایت به استاندارد های بالا و سخت گیرانه منجر می شود مانند این جمله که من هرگز نباید اشتباه کنم .

علائم کمال گرایی :

از علائم کمال گرایی می توان به نا امنی اشاره کرد ، آن ها که در خود احساس امنیت می کنند کمتر دچار مشکل کمال گرایی می شوند زیرا از توان مثبت اندیشی خاصی برخوردارند که قبل از تمرکز کردن بر جنبه های منفی ، خصوصیات مثبت خود را می بینند . مورد دیگر خود کم بینی می باشد که به عنوان احساس غیر واقعی مورد پذیرش عموم قرار نگرفتن است که در نتیجه ضعفی واقعی و یا فرضی در شخص به وجود می آید . به طور کلی ، کسانی که خود کم بینی دارند به یکی از دو روش زیر برخورد می کنند و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا بزرگ به نظر برسند و یا سکوت می کنند . هر چقدر فرد خود را کوچک تر ببیند ، به خود سخت تر خواهد گرفت . خود کم بینی ، نیروی منفی نگری قدرتمندی در فرد به وجود می آورد . هر حطایی که از فرد سر بزند آن را بسیار بزرگ می بیند و احساساتتان را تشدید می کند و هر قدم اشتباهی را یک فاجعه تلقی می کند . و در حالت کلی فرد را نسبت به اشتباهاتش حساس می کند . حس امنیت زمانی ایجاد خواهد شد که خود را همانطور که هست بپذیرید و بشناسید . اگر خود را با تمام خطا هایی که دارید بپذیرید در مقابل تند ترین انتقاد ها بسیار قوی عمل خواهید کرد . مقایسه کردن خود با دیگران و این که فکر کنید دیگران بدون مشکل هستند و خود را پایین تر از فرد دیگر ببینید دچار مشکل خواهید شد . نارضایتی از زندگی و دوست نداشتن زندگی از موارد دیگر است . البته همه ی کمال گرا ها به این صورت نیستند ولی چنین افرادی آرزو می کنند که کاش زندگی بهتری داشتند . رو به رو شدن با واقعیت و عیب ها آسان نیست بلکه یک مهارت است که هر فردی باید آن را بیاموزد و با کمک مشاوران بهترین مرکز مشاوره انتخاب نو می توان این مهارت ها را آموخت . در حالت کلی از آن جایی که در زندگی فرد بین خواسته ها و آن چه که در واقعیت است خلا و فاصله صورت می گیرد باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود و ممکن است فرد هدف های غیر منطقی برای خود در نظر بگیرد و با نرسیدن به آن ها این فاصله را بیشتر کند به همین علت آگاهی از توانایی های خود و تعیین هدف بر اساس آن بسیار موثر خواهد بود .