سندرم بیش از قاعدگی هر ماه اتفاق می افتد و بسیاری از زنان به آن مبتلا هستند بدون این که خودشان بدانند این سندرم در برخی از زنان ضعیف بوده و مشکلی را به همراه ندارد اما در برخی دیگر بسیار شدید بوده و مشکلاتی را در زندگی روزمره آن ها ایجاد می کند . زنانی که دچار سندرم پیش از قاعدگی هستند هفت روز قبل از شروع شدن عادت ماهیانه ، نشانه های روانشناختی را به همراه دارند و پس از مدتی این نشانه ها کمتر شده و از بین می روند . بی خوابی یا پر خوابی ، ناراحتی و گریه ، نداشتن انرژی و ... از نشانه های این سندرم می باشند که در ادامه به توضیحات کامل تری که از سوی مشاوران مرکز مشاوره در شمال تهران بیان شده است ، می پردازیم .

نشانه های سندرم پیش از قاعدگی چیست ؟

طبق نظر بهترین مشاور روانشناس ما زمانی می توانیم تشخیص سندرم را بگذاریم که در آن فرد هفته ی قبل از شروع قاعدگی علائم را به همراه دارد و چند روز بعد از عادت ماهیانه به مرور زمان کمتر شده و پس از دوران قاعدگی پایان می یابد . از علایم این سندرم می توان به احساس غمگین بودن ، گریه کردن ، حساسیت به میزان توجه دیگران ، عصبانی شدن سریع و رفتار های پرخاشگرانه و رفتار های تند در ارتباط با دیگران و در حالت کلی عصبی بودن اشاره کردو همچنین افسردگی در این افراد چشمگیر است و نا امیدی و افکار منفی را به همراه دارد . اضطراب ، تنش و بی قراری نیز از علایم آن است . احساس خستگی شدید ، نداشتن انرژی ،اشکال در تمرکز حواس ، احساس کلافه بودن ، نداشتن علاقه برای فعالیت های روزانه ، بی خوابی یا پرخوابی ، پرخوری و یا کاهش اشتها از این دسته هستند . البته نشانه های فیزیکی را نیز می توان در افراد مشاهده کرد نظیر درد مفصلی و عضلانی ، و .. می باشد . رنج شدید روانی ، مشکل در شغل ، مدرسه و سایر فعالیت ها می باشد . 

چگونه می توان سندرم پیش از قاعدگی را کنترل کرد ؟

انجام ورزش های مناسب برای این دوران می تواند به میزان زیادی علایم را کاهش دهد و شرایط بهتری را برای فرد ایجاد کند و به عبارتی فرد را از لحاظ روحی و جسمی بهبود می بخشد . اصلاح کردن رژیم غذایی از موارد دیگری است که باید به آن دقت شود زیرا که افراد با مصرف الکل ، کافئین و یا قند بیش از حد در خلق و خوی خودشان تاثیر می گذارند . و همچین مصرف کردن انواع ویتامین ها توصیه می شود . از موراد دیگر تمرکز بر روی استرس و بهبود آن می باشد زمانی که خواب و استراحت کافی داشته باشید می توانید استرس کمتری داشته باشید و همچنین انجام فعالیت هایی نظیر یوگا و مدیتیشن بسیار مناسب هستند .

سندرم پیش از قاعدگی و رابطه زناشویی :

مشاوره ازدواج نشان می دهد که این سندرم در رابطه ی زناشویی چالش هایی را ایجاد می کند اما بر داشتن رابطه ی بهتر حمایت از سوی همسر در این دوران مهم است . حمایت های جسمی و حمایت های عاطفی و همچنین به دست آوردن اطلاعات کافی در این زمینه می تواند بسیار سودمند باشد . حواس فرد باید به نشانه های سندرم در همسرشان توجه داشته باشند و درباره ی آن ها با همسر خود صحبت کنند . به دلیل حساس شدن به توجهات دیگران و تغییرات اساسی در خلق و خوی فرد و زود عصبنی شدن و زود رنجی ، جر و بحث نکردن و نجنگیدن بر روی مسائل جزئی توصیه می شود . گوش دادن عمیق به صحبت ها و نیاز های همسر و همدلی و درک کردن او بسیار مهم است و نباید درباره ی این موضوع شوخی های نا مناسبی کنند زیرا به دلیل زود رنجی مشکلاتی را به همراه خواهد داشت . البته افراد به میزان متفاوتی این سندرم ها را تجربه می کنند و ممکن است برخی از زنان ناراحتی را در این دوران حس نکنند اما برخی دیگر با شدت بیشتری این نوع سندرم را به همراه دارند که نیازمند حمایت و رعایت کردن برخی مسائل از سوی خود فرد است . 

بر اساس مطالعات روانشناسی خانواده زمانی که میزان اثرات علایم به زندگی شغلی و خانوادگی و تحصیلی و روابط فرد زیاد باشد ، در بلند مدت با آسیب هایی در حوزه های مختلف زندگی تجربه خواهد کرد . در موارد شدید تر درمان این سندرم توصیه می شود . البته از آن جایی که فرد از نظر جسمی نیز مشکلاتی را به همراه دارد باید از سوی پزشک نیز موزد بررسی قرار بگیرد و بر اسا س نیاز فرد به دارو های هورمونی و مسکن ها تجویز شود اما در برخی موارد مشکلات و تغییرات عاطفی و روان شناختی بسیار بیشتر است که در این صورت نیازمند درمان های روانشناسی و روانپزشکی می باشد . برنامه ریزی ، انجام دادن فعالیت های مورد علاقه ، حمایت  از سوی همسر ، رژیم مناسب همگی از مواردی هستند که به میزا زیادی در کنترل و بهبود شرایط موثر هستند . اما در موارد شدید تر و جدی تر روش های روان درمانی ، شناختی رفتاری و روانکاوی مناسب خواهد بود البته دارو درمانی نیز به همراه آن ها در مواقعی لازم است اما به تنهایی نمی تواند شرایط بهتری را فراهم کند و از آن جایی که فرد انواع مشکلات اضطراب و افسردگی را تجربه می کند از این رو درمان های فوق ضرورت دارد .