روانکاوی چیست و تکنیک های استفاده شده توسط روانکاو چیست ؟

 

درمان روانکاوی یکی از معروف ترین درمان های حوزه ی روانشناسی می باشد. درمان روانکاوی توسط روانکاو خوب در مرکز روانکاوی  ، کمک به بیماران در درک نیروهای ناخودآگاه خودشان  می باشد که می تواند در افکار ها و رفتارها و  احساسات فعلی فرد  نقش زیادی  داشته باشند. این نوع درمان مبتنی بر نظریه ها و کارهای زیگموند فروید روانشناس مشهور  است که درمان روانکاوی را بنا نموده است. فروید اعتقاد داشت بسیاری از مشکلات روانشناختی ما ناشی از امیال سرکوب شده دوران کودکی است. فروید ناخودآگاه را به عنوان مخزن خواسته ها، افکار و خاطراتی که زیر سطح آگاهی هستند ، توصیف کرد که باعث ناراحتی روانی و اختلالات می شود.

 

ساختار های شخصیت در روانکاوی :

با توجه به گفته های فروید ، ساختار شخصیت انسان پیچیده است و از چند جز تشکیل می شود  که این سه عنصر شخصیت با نام های اید ، ایگو  و سوپرایگو می باشد و این سه  در فعالیت هستند و بر اساس آن رفتار های پیچیده انسانی ایجاد می شود.

اید ( نهاد ) : این جنبه شخصیت کاملا ناخودآگاه است و شامل رفتارهای غریزی و ابتدایی می شود. بر طبق نظر فروید، اید منبع انرژی روانی است و آن را جزء اصلی شخصیت می داند. که در تلاش برای لذت فوری از تمام خواسته ها و نیازهای افراد است. اگر این نیازها بلافاصله راضی نشوند، نتیجه اضطراب یا تنش است.

ایگو ( خود ) : جزء شخصیتی است که مسئول برخورد با واقعیت است. ایگو مبتنی بر اصل واقعیت عمل می کند که تلاش می کند تا آرزوهای شناسایی را در شیوه های واقع بینانه و اجتماعی مناسب سازد. اصل واقعیت،  مزایای یک عمل را قبل از تصمیم گیری برای اعمال تحریم ها و یا رها کردن آنها، محاسبه می کند. در بسیاری از موارد، ایگو می تواند خواسته ها را به تعویق بیندازد و در زمان و مکان مناسب آن ها را ارضا کند.

سوپر ایگو ( فرا خود ) : جنبه شخصیت که تمام استانداردهای اخلاقی و آرمانهای درونی  را که ما از والدین و جامعه به دست می آوریم ، می باشد.

 

اگر اختلال روانی  وجود دارد چه اتفاقی می افتد؟

به گفته فروید، کلید شخصیت سالم تعادل بین نهاد ، خود ، فرا خود می باشد. فروید معتقد بود که عدم تعادل بین این سه جز منجر به شخصیت ناسازگار خواهد شد.

 

تکنیک های مورد استفاده  شده توسط بهترین روانکاو در کلینیک روانکاوی انتخاب نو :

تکنیک هایی که متخصص روانکاو مرکز مشاورهانجام می دهد ، شامل تحلیل رویا ، تفسیر ، تداعی آزاد می باشد که در ادامه به توضیح مختصر آن ها می پردازیم.

تداعی آزاد : در تداعی آزاد روانکاو سعی بر این ندارد که فرد درباره موضوع خاصی صحبت کند بلکه بر این تاکید دارد که از همان  ابتدا هر آنچه که به ذهنش می آید به زبان بیاورد مهم نیست که چه پاسخی، بی منطقی یا نامناسب به نظر  برسد. دکتر روانکاو تلاش می کند تا این پاسخ ها را به عنوان الگوهایی شناسایی کرده و آن ها را تفسیر کند.

تحلیل رویا  : تجزیه و تحلیل رویاها احساسات سرکوب شده است که می تواند در رویاهای ما بیان شود. نظریه روانکاوی معتقد است احساسات سرکوب شده اغلب در رویاهای ما ظاهر می شود. و با تجزیه و تحلیل رویا موارد ناخودآگاه را کشف می کنند.

تفسیر : دکتر روانکاو خوب انتخاب نو مشاوره روانکاویرا با تفسیر که از موارد مهمی می باشد و می تواند با تحلیل رفتار فرد به نا هشیار او دست پیدا کند و به راحتی به پدیده روانی او معنی و علیت بدهد.

 

روانکاوی چیست و تکنیک های استفاده شده توسط روانکاو چیست ؟

 


محاسن و معایب روانکاوی چیست ؟  

همان طور که اشاره شد در روانکاوی بهترین دکتر روانکاو  ناخودآگاه افراد بازبینی می کندو به دوران کودکی اهمیت خاصی می دهد. در طول  این درمان همدلی و محیطی بدون قضاوت ایجاد می شود  که در آن مراجع می‌تواند احساس امنیت می کند و می تواند احساسات خود را به راحتی بیان کند.

دوره درمان روانکاوی طولانی مدت است و زمان زیادی لازم است تا به نتیجه دلخواه برسد و اگر کسی به دنبال درمان کوتاه مدت می باشد روانکاوی برای آن ها توصیه نمی شود. زیرا که بسیار هزینه بر و زمان بر می باشد.

 

روانکاوی برای چه اختلالاتی موثر است ؟

از شایع‌ ترین اختلال هایی که با روانکاوی درمان می شوند،  عبارت ‌اند از استرس کاری، افسردگی و اضطراب، اختلالات شخصیتی یا مشکلات هویتی و جنسیتی ، در مواردی مانند از دست ‌دادن شخصی خاص به‌ خاطر مرگ یا جدایی، مورد سوء‌ استفاده قرارگرفتن در کودکی و نوجوانی می باشد.