عمل جراحی زیبایی برخی اوقات یک امر مهم می باشد مانند افرادی که دچار سوختگی و یا تصادف و یا  مواجه شدن با بد شکلی جسمی می شوند. اما برخی دیگر ار افراد بدون داشتن هیچ مشکلی، از وضع ظاهری خود راضی نیستند و احتمال می رود که این افراد دچار خود پنداره پایینی برخوردارند و درگیر با اختلال بد شکلی جسمانی هستند. و منظور افرادی است که بدون مشکل ظاهری به جراحی زیبایی روی می آورند. جراحی های زیبایی به دلایل مختلفی صورت می گیرند که از جمله این دلایل نگرانی نا شی از تصویر بدنی و ترس از ارزیابی منفی دیگران نسبت به خود است.

طبق نظر مشاور روانشناس تصویر بدنی و یا میزان رضایت از بدن را می توان یکی از مهم ترین مسائلی دانست که در دوره بلوغ نوجوان را به خود مشغول می کند و تغییرات در جسم و عکس العمل نوجوان نسبت به آن روی آن ها تاثیر می گذارد. و از طرفی دختران نیز به دلایل اجتماعی و فرهنگی حساسیت بیشتری از خود نشان می دهند. ترس از ارزیابی منفی نیز شامل احساس دلهره و نگرانی در مورد ارزیابی های دیگران، نگرانی ناشی از این ارزیابی های منفی و انتظار و توقعی است که دیگران در مورد یک نفر فقط به طور منفی قضاوت خواهند کرد، می باشد. ترس از ارزیابی منفی شامل احساس دلهره و نگرانی در مورد ارزیابی های دیگران، نگرانی ناشی از این ارزیابی های دیگران است. 

هرکسی تصور و دیدگاه خاصی نسبت به ظاهر بیرونی خود دارد که آن را با توجه به تجربیات بیرونی و درونی از جمله واکنش والدین بزرگ تر ها، همسالان و به خصوص جنس مخالف کسب می کند. این تصور در روانشناسی تصویر بدنی نامیده می شود و عامل مهمی است که در بسیاری ازتعاملات روزمره حتی سلامت روان ما نقش دارد.

شایع ترین نگرانی های این افراد چیست؟

شایع ترین نگرانی های این افراد عبارت است از نگرانی در مورد سایز بدن، بد شکلی بدن، قد، سینه ها، مو و عضلات، بد شکلی بدن یا مشغولیت ذهنی با یک نقص خیالی در ظاهر فرد مشخص می شود و این نگرانی به وضوح اغراق آمیز است. این افراد وقت زیادی را جلوی آینه می گذرانند و خصوصیات ظاهری خود را با دیگران مقایسه می کنند و سعی می کنند قسمت های باز بدن را که احساس می کند نقص دارد، بپوشاند و در صدد جلب اطمینان از دیگران در مورد ظاهر خود است. این افراد اغلب از صمیمیت با دیگران و موقعیت های متفاوت اجتماعی دوری می کنند. در این زمینه فرد از نظر رضایت از خود و تصویر بدن تفاوت های کمی و کیفی با دیگران دارد.

بیماران مبتلا به اختلال بد شکلی بدنی هر روز ساعت های زیادی را صرف تفکر درباره نقص ادراک شده شان می کنند و اغلب درگیر رفتار های تکرار شونده و وقت گیر نظیر مقایسه کردن، چک کردن در آینه، مراقبت افراطی و یا جست و جوی اطمینان از اطرافیان هستند. مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به اختلال بد شکلی بدنی نسبت به افراد بدون اختلال به طور معنی داری تاریخچه بیشتری از جراحی های زیبایی را گزارش داده اند. 

عوامل موثر بر تصویر بدنی چیست؟

طبق مطالعات مشاوره ازدواج خانواده اولین عامل تاثیر گذار بر تصویر بدنی است. در سال های اولیه زندگی رفتار کودک تحت تاثیر خانواده است و هر انچه کودک در این سال ها شاهد آن است بر اعتقادات او تاثیر می گذارد . 

مورد دیگر دوستان است با وارد شدن کودک به جمع دوستان و همسالان نقش خانواده کمرنگ تر شده و این جمع جدید تاثیر بیشتری بر کودک خواهند گذاشت. در این دوره تصویر فرد از خود بسیار اهمیت می یابد چرا که چگونه به نظر رسیدن از سوی ناظرین برای نوجوانان بسیار مهم است.

قبل از به وجودآمدن تلویزیون و سایر رسانه ها این که افراد از نظر سایرین چگونه به نظر می آیند کمتر مورد توجه بود ولی امروزه آن ها به گونه ای لاغری را تبلیغ می کنند که دیدن هر گونه فیزیک دیگری غیر طبیعی جبوه می کند . در حالت کلی رسانه ها یا تبلیغاتی که درباره شکل بدن ارائه می دهند، می توانند برروی احساس فرد از خود تاثیر بگذارند. 

عامل مهم دیگر که در رشد تصویر بدنی نقش دارد، جنسیت است . برخی مطالعات نشان می دهد که زنان در طول زندگی به این علت که اغلب خودشان را حتی با داشتن وزن متوسط چاق می بینند نارضایتی بدنی یشتری دارند و در مجموع زنان در طول زندگی بیشتر از مردان از تصویر بدنی خود ناراضی هستند مردان معمولا به دنبال بدن عضلانی تری هستند و زنان بیشتر به فرم بدن توجه دارند.

همانطور که می بینید این اختلال می تواند جنبه های بسیاری از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد زیرا افرادی که دچار این اختلال می شوند بیشتر فکر خود را درگیر این موضوع می کنند و به دنبال تغییرات اسای در ظاهر خود هستند و حتی ممکن است عملکرد اجتماعی آن ها و یا روابط اجتماعی شان به دلیل داشتن خودپنداره پایین و یا اعتماد به نفس پاییت بسیار کاهش پیدا کند . در چنین شرایطی مراجعه به روانشناس و درمان این اختلال در مرکز روانشناسی مهم تر از عمل جراحی های زیبایی به مقدار زیاد خواهد بود.