رابطه با فرد دارای مشکل روانشناختی می تواند چالش بر انگیز باشد . بیماری های روانی وضعیت های پزشکی و روانشناختی هستند که می توانند با تفکر ، احساس ، خلق ، توانایی بر قراری ارتباط با دیگران و کنش روزمره تداخل کنند . بیماری های روانی غالبا بر آمدن از از عهده ی الزامات زندگی ، چه کوچک و چه بزرگ را ضعیف می کند . بر اساس آمار به دست آمده از درمانگاه افسردگی بیماری های روانی جدی مانند افسردگی اساسی ، اختلال دو قطبی ، اختلال وسواس فکری عملی ، اختلال هراس ، اختلال استرس پس از سانحه ، اسکیزوفرنی و اختلال شخصیت مرزی هستند . 

بیماری های روانی به موجب ضعیف بودن فرد ، فقدان اراده ، یا مشکل در والد گری بروز پیدا نمی کنند و نمی توان آن ها را به میل خود کنار گذاشت و نباید نادیده گرفته شوند . بسیاری از بیماری های روانی اگر درمان نشوند ممکن است که مرگبار باشند . ولی درمان موثر و مناسب در درمانگاه وسواس و دیگر اختلالات می تواند تاثیر بیماری های روانی بر زندگی فرد را تقلیل دهد ، به طوری که او بتواند عملکرد نرمالی در محل کار ، در خانه و در روابط خود داشته باشد . هر چه بیماری زود تر تشخیص داده شود و تحت درمان قرار بگیرد ، احتمال بهبود سریع و تاثیرات منفی بر بهزیستی فرد کمتر خواهد بود . بیشتر بیماری های روانی به طور کامل قابل درمان نیستند و از طریق دارو درمانی و روان درمانی در مرکز مشاوره انتخاب نو می توانند مدیریت شوند . 

درجات مختلف بیماری روانی چیست ؟

هر نوع اختلال بر روی یک طیف ، از خفیف تا شدید قرار دارد . برای مثال افسردگی خفیف و گذرا که کمتر از 6 هفته طول می کشد و افسردگی اساسی که نوع شدید تر آن است تفاوت زیادی با یکدیگر دارند . یا اگر فردی نتواند خانه ی خود را ترک کند بدون این که تمام شیر ها ، وسایل و در و پنجره را چک کند و یک ساعت و بیشتر را به این کار اختصاص دهد ، آن گاه چنین پیزی می تواند مشکل آفرین باشد . مودن در یک رابطه با فرد مبتلا به بیماری روانی شدید و کنترل نشده تقریبا غیر ممکن است . افراد مبتلا به بیماری روانی شدید به موجب نشانه های خود تحلیل می روند و حتی از خود دفاع می کنند . و ممکن است که نتوانند به این بینش برسند که افکار و رفتار هایشان غیر منطقی است . برای این که بتوانند رابطه ی مناسبی داشته باشند باید درمان مناسب را دریافت کنند . زمانی که رابطه عشقی با مشکل مواجه می شود نمی توان آن را انکار کرد و اگر بیمار غیر قابل کنترل باشد نیازمند ارزیابی و درمان است . 

زوج درمانی چیست ؟

وقتی یکی از طرفین مبتلا به بیماری روانی است ، لازم است که آموزش های لازم در زوج درمانی مد نظر قرار بگیرد . حتی اختلالات جنسی نیازمند رفع مشکل جنسی از سوی یک متخصص خواهند بود . هر چه هم تلاش کنید ، بدون توجه به این که چقدر می خواهید همسرتان خوب باشد ، شما نمی توانید او را درست کنید ، و برای درمان او باید با دکتر روانشناس مشورت کنید . 

باید بپذیرید که همسر مبتلا به یک اختلال روانی نمی تواند برخی چیز ها را مدیریت کند . گاهی اوقات تغییرات نقش فشار زیادی بر رابطه اعمال می کند و می توانند صمیمیت و بعد جنسی را بیش از هر چیز دیگری تحت تاثبر قرار دهند . همه ی افراد عقایدی دارند در خصوص این که زن یا مرد چه چیزی باید در رابطه ی زناشویی انجام دهند . اگر چه اندکی ناراحت شدن یا رنجیده خاطر شدن در اوایل رخداد تغییر امری طبیعی است ولی باید بدانید که پذیرش تغییر برای سلامت روان خود و همسرتان حائز اهمیت است . طرفین هر دو می توانند در خصوص نقش هایشان احساس فقدان کنند و به همین دلیل دریافت کمک بیرونی یا درمان جهت مدیریت احساسات خشم و رنجش و حفظ سلامت رابطه امری حیاتی به حساب می آید . 

جلوگیری از عود بیماری و ایجاد صمیمیت :

زوج هایی که می خواهند در دراز مدت در کنار یکدیگر بمانند در جهت جلوگیری از عود بیماری با یکدیگر همکاری کنند . با کمک همدیگر ، زوجین می توانند علایم و نشانه ها را به صورت روزانه مد نظر قرار دهند تا هر گونه تیرگی در خلق یا کنش را قبل از بحرانی شدن بیماری روانی شدید شناسایی کنند . پذیرفتن مسئولیت سلامت روان خود از سوی فرد مبتلا می تواند برای همسر سالم کمک کننده باشد .  افزون بر رد یابی نشانه ها ، عادات سبک زندگی می توانند سلامت روان را بهبود دهند . خواب کافی ، وعده های غذایی منظم ، اجتناب از مصرف الکل و دارو های تفریحی و .... می تواند به زن و شوهر کمک کنند در یک مسیر هموار باقی بمانند . ورزش منظم و گذاشتن وقت برای آرام سازی واقعی از جمله یو گا نیز می تواند به میزان بسیار زیادی موثر واقع شود . در حالت کلی زندگی مشترک با فرد دارای اختلال روانی دشوار تر است و نیازمند مدیریت و درمان برای حفظ رابطه می باشد و چنین زوج هایی ممکن است چالش های بیشتری را در زندگی عاطفی خود تجربه کنند .