امروزه فناوری های ارتباطی و تکنولوژی تغییرات زیادی کرده است و افراد تعاملات زیادی با دنیای اطراف خود دارند .طبق مطالعات مرکز مشاوره خوب فضای مجازی نه تنها یک ابزار ارتباطی است بلکه ماهیت اجتماعی دارد و به طور کلی ، تکنولوژی های جدید ارتباطی مانند گوشی های همراه، بازی های اینترنتی، شبکه های اجتماعی روش زندگی ما را تبه مقدار زیادی غییر داده اند و شرایط جدیدی را فراهم کردند. کارکردهای مختلف و گسترده اینترنت باعث رشد روزانه مصرف کنندگان این فناوری شده است. در دسترس بودن اینترنت مزایای زیادی دارد و منجر به پیشرفت های زیادی می شود. علی رغم تمام امکانات و مزایایی که تکنولوژی جدید ارتباطی فراهم کرده است استفاده نادرست از آن تبعاتی دارد. به همین دلیل توصیه می شود که قبل از استفاده از این روش های ارتباطی ماهیت آن را بهتر بشناسیم و آموزش لازم را درباره معایب و مزایا ببینیم. از خطر های فضای مجازی می توان به تهدید و باج گیری قرار گرفتن، مواجه با محتوای نا مناسب، اعتیاد به اینترنت و بازی ها اشاره کرد.

تاثیر منفی رسانه ها چیست؟

طبق نظر روانشناسان مشاوره افسردگی و اضطراب از یکی از تاثیرات منفی فضای مجازی است زیرا که تحقیقات نشان می دهد جوانان و نوجوانانی که بیش از 2 ساعت در روز صرف رسانه ها می کندن، به احتمال بیشتری در معرض ابتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب قرار می گیرند.  مورد دیگر که می توان به آن اشاره کرد خواب است. افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی و تجهیزاتی مانند تلفن و لپ تاپ قبل از خواب ارتباط معنا داری با کیفیت خواب پایین دارد. مورد دیگر که می توان به آن اشاره کرد اعتیاد به اینترت است. استفاده نامناسب از کامپیوتر ممی تواند معیارهای اعتیاد را پر کند. همچنین رفتارهای جنسی یکی دیگر از اثرات منفی رسانه ها بر جوانان و نوجوانان می باشد. برخورد با محتوای جنسی که رفتارهای خطرناک یا غیر واقعی را به تصویر می کشد اثرات منفی بر نوجوانانی که در آغاز تکامل هویت جنسی خود هستند میگذارد. این امر موجب می شود که آن ها انتظارات غیر واقعی از هنجارهای جنسی داشته باشند و در برقراری رابطه جنسی سالم به مشکلاتی بربخورند. و همچنین اعتیاد به اینترنت در طول زمان دچار تغییرات ساختاری مغز خصوصا در بخش خاکستری مغز خواهند شد که می تواند کیفیت یادگیری و روند تحصیلات آن ها را مختل کند. 

نشانه های استفاده زیاد از اینترنت چیست؟

اشتغال ذهنی یا اینترنت طوری که مهم ترین منبع رضایت فرد از زندگی باشد و وقت کم گذاشتن به روابط دوستی و قطع روابط اجتماعی و احساس پوچی، افسردگی و تحریک پذیری وقتی که فرد به تلفن همراه یا اینترنت در دسترس نباشد و علایم ترک هنگام عدم دسترسی به اینترنت و کاهش استفاده از آن باعث بی قراری  اضطراب و افسردگی و این که تمایل او به مصرف اینترنت افزایش و دروغ گفتن در مورد مدت زمان آنلاین بودن و انکار جدی بودن مشکل استفاده از اینترنت و بی خوابی و خستگی زیاد و افت تحصیلی و عدم شرکت در فعالیت های اجتماعی مدرسه و توجیه این که استفاده از اینترنت به خاطر مدرسه و تکالیف است. 

نشانه هاس استفاده سالم از اینترنت چیست؟

رعایت برنامه های از پیش تعیین شده کار با اینترنت و این که خانواده استفاده بیش از حد از اینترنت را گزارش نکنند و بودجه مالی مشخصی برای استفاده از اینترنت تعیین شده باشد و از آن بیشتر نشود و به زمان تعیین شده برای تکالیف کاری و تحصیلی برسد و لذت بردن از فعالیت هایی غیر از کار با اینترنت  کامپیوتر و اختصاص دادن انرژی بیشتر برای برقراری ارتباط با افراد دنیای واقعی تا غریبه اینترنتی و دانستن این که افرادی که به اینترنت علاقه دارند دچار مشکلاتی می شوند و میل بیشتر برای بیرون رفتن با خانواده و دوستان داشته باشد .

اثرات مثبت رسانه های اجتماعی چیست؟

دسترسی به اطلاعات سلامت که شبکه های اجتماعی ارائه می دهد برای افرادی که از مسائل بهداشت روان رنج می برند و فرصتی برای خواندن و گوش دادن به مطالب مفید است. حمایت عاطفی مورد دیگری است که می توان به آن اشاره کرد مکالمات در رسانه های اجتماعی می توانند نوجوانان و جوانان را با تعاملات ضروری برای غلبه بر مسائل مربوط به سلامت آماده کنند  و یا ممکن است که در گروه هایی تعاملات اجتماعی برقرار کنند و همدردی و افکار و نگرانی های خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارند و خودباوری و هویت فردی جنبه های مهم توسعه در طول سال ها است رسانه ها می توانند راهی موثر برای بیان احساس مثبت عمل کنند و بهترین ایده های خود را ارائه دهند. و همچنین دوستی های افراد از طریف رسانه ها قوی تر می شود و می توانند با افرادی که قبا می شناختن ارتباط برقرار کنند .

برای این که افراد با خطر های فضای مجازی مواجه نشوند باید میزان استفاده مناسب از اینترنت را بدانند و آن را کنترل کنند و تا آن جایی ه می توانند در فظ حریم شخصی تلاش کنند و اجازه ندهند که مرز ها در هم بشکند و استفاده از اینترنت برایشان در حدی باشد که به شغل و یا درسشان آسیبی وارد نکند و ارتباطاتشان در دنیای واقی از بین نرود. همانطور که مبیبیند اینترنت مزایا و فوایدی دارد ما نمی توانیم آن را محروم کنیم و کنار بگذاریم ولی با کنترل کردن می توانیم بترین استفاده را از آن داشته باشیم و خطر های آن را از بین ببریم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشوره جوانان و نوجوانان و مشاوره فردی می توانید با روانشناس خانواده در ارتباط باشید و اطلاعات لازم و آگاهی و دانش را در بسیاری از مسائل این سنین به دست بیاورید.