بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه مشاوره روانشناسی ، مشاوره اهدافی را دنبال می کند که در نتایج آن می توان مشاهده کرد این نتایج شامل 1) با مشاوره توسط دکتر مشاور به حل شدن مشکلات  می توان پرداخت که به عبارتی می تواند به صورت درک آن مشکل ، رسیدن به درجه ای که بتوان آن مشکل را پذیرفت و یا انجام کارهایی برای تغییر وضعیتی که باعث مشکل شده می باشد. 2) مشاوره خوب منجر به یادگیری می شود که درآن فرد مهارت ها و تکنیک هایی جدید را می آموزد و در آینده می تواند مشکلات خود را به صورت موثر تر و بهتر حل کند. 3) بهترین مشاوره در مرکز مشاوره میتواند ظرفیت فرد را افزایش دهد و آن را به جامعه الحاق کند.

               

اهداف مشاوره توسط دکتر روانشناس  چیست ؟

بهترین دکتر روانشناس کلینیک مشاوره انتخاب نو  اصول و هدف های مشاوره را معرفی می کند که در زیر به مواردی از آن ها اشاره می کنیم که عبارت اند از :

1)     حل مسئله : روانشناس خوب به حل مشکل فرد که خود قادر به حل آن نیست کمک می کند.

2)     کسب مهارت های اجتماعی : آموزش دادن مهارت های اجتماعی و بین فردی از جمله ارتباط چشمی ، کنترل خشم و .... از اهداف مشاوره توسط مشاور خوب کلینیک روانشناسی می باشد.

3)     تغییر رفتار : مشاور روانشناس  الگوهای رفتاری ناسازگار فرد را به الگوهای مفید و مثبت تغییر می دهد.

4)     خود آگاهی : کمک به آگاه کردن فرد نسبت به افکار و احساساتی که انکار و یا واپس زده می شوند توسط متخصص روانشناس انجام می شود.

5)     ارتباط با دیگران : بهترین روانشناس بر اساس مطالعات روانشناسی می تواند توانایی های فرد را برای داشتن روابط رضایت بخش با دیگران افزایش دهد مثل روابط مربوط به شریک زندگی، خانواده ، دوستان و همکاران و...

 

مشاوره رابطه ای دو نفره که در آن مراجع مشکلاتش را بیان می کند  و مشاور با دانش و توانایی خود به کمک فرد تلاش می کند و از مواردی که مشاور در طول جلسات مشاوره نسبت به مراجع رعایت می کند عبارت اند از :

 

احترام به تفاوت : بهترین مشاور تهران تا آنجایی که می تواند نیاز های خود را در جلسه کنار می گذارد و فقط به نیاز های مراجع متمرکز می شود.

 رازداری : مشاور روانشناس نسبت به مطالبی که در جلسه درمان گفته می شود رازدار است و از گفتن اطلاعات مراجع به افراد دیگر خودداری می کند.

 تصدیق : روانشناس مشاور ارتباطی را تشکیل می دهد که در آن مجموعه ای از ارزش ها ، واکنش پذیری ، استقلال افراد و اخلاقی را رعایت می کند . مشاور و مراجع از آنچه که فرهنگ در اختیار می گذارد مانند افکار و نظریه ها و گفت و گو ها در این راستا استفاده می کند.

 

اهداف روانکاوی چیست ؟

روان درمانی روند طولانی مدتی می تواند داشته باشد که روانکاوی کلاسیک فروید طولانی ترین نوع روان درمانی محسوب می شود اما نتایج رضایت بخشی را می توان مشاهده کرد روانکاوی اهدافی را دنبال می کند که در زیر به معرفی آن ها که توسط دکتر روانکاو گفته شده اشاره می کنیم . این اهداف عبارت اند از :

 

1)     بر طرف کردن علائم موجود : یکی از اهداف اساسی و مهمی که روان درمانی دنبال می کند از بین بردن و یا کم کردن رنج و غم افراد می باشد این درد ها ممکن است که محدودیت هایی را برای فرد ایجاد کند که روانکاو با بر طرف کردن این علائم می تواند به فرد کمک کند.

2)     تغییر علائم مجود : در مواردی مانند محدودیت های مالی و یا زمانی ، نداشتن انگیزه کافی جلوی رسیدن به هدف درمان کامل را می گیرند و به همین دلیل دکتر روانکاو خوب می تواند این علائم را تا حدودی تغییر دهد تا مشکل فرد را کمتر کند.

3)     متوقف کردن علائم موجود : برخی از افرادی که از بیماری های شدید روانی مانند اسکیزوفرنی رنج می برند با استفاده از این درمان می توان ارتباط فرد با واقعیت را تداوم بخشید و و از بریدن کامل او از جهان خارج کمک کرد.

4)     مداخله در الگوهای نابهنجار رفتار : روانکاو خوب مرکز روانکاوی به اصلاح  الگوهای غلط بین فردی و اجتماعی افراد می پردازد که بر اساس مطالب گفته شده در بالا این اصلاح تغییرات مثبتی در ارتباط با خانواده ، شغل ، و تحصیل و اجتماع می سازد.

5)     تقویت رشد و تکامل جنبه های سالم و مثبت شخصیت : بهترین روانکاو انتخاب نو روانکاوی را انتخابی می داند که به افراد کمک می کند تا طرز فکر خلاقانه و مفید تری نسبت به زندگی پیدا کند و ارتباط موثری با خود و دیگران بر قرار کند.

 


 

روانپزشکی و ارتباط آن با مشاوره روانشناسی و روانکاوی چیست ؟

در برخی مواقع که اختلالات روانی به صورت شدید در فرد وجود دارد درمان آن توسط مشاوره و روانکاوی ممکن است کافی نباشد و برای کنترل این نشانه ها و بهبود وضعیت فرد در خانواده و اجتماع و درمان مناسب  نیازمند دارو درمانی توسط دکتر روانپزشک می باشد. به عبارتی زمانی که روانشناس ببیند که نیازمند دریافت دارو هستید به یک روانپزشک خوب ارجاع خواهد داد تا در کنار درمان مشاوره از دارو هم استفاده شود که همراه بودن دارو درمانی در کنار روانشناسی و مشاوره می تواند در درمان بسیار تاثیر گذار باشد . به عبارتی می توان گفت که ترکیب روانشناختی و روانپزشکی معمولا بهترین نتیجه را می دهد. روانپزشک مرکز روانشناسی نگاهی زیستی به اختلالات روانی دارد و از این دیدگاه به اختلالات می نگرد که عملکرد نامناسب دستگاه عصبی و مغز باعث مشکلات روانی می شود و به همین دلیل دارو درمانی را مناسب می داند.