بسیاری از مسائل در زندگی امروزه دیده می شود که تعداد آن نیز رو به افزایش است مثلا افراد به راحتی از طریق اینترنت به همسر خود خیانت می کنند و بسیاری از موارد دیگر که می تواند رابطه را نابود کند . اما باید بدانیم که هیچ رابطه ای نمی تواند بدون عشق ، اعتماد و احترام به خوشی ادامه یابد . و این ها موارد ضروری رابطه ی موفق هستند و اگر که روی این اصول پایبند نباشید رابطه ی خود را با خطر مواجه می سازید . در ادامه به مواردی که رابطه را نابود می کند اشاره می کنیم .

سوء استفاده :

بر اساس گفته ی دکتر باقری سوء استفاده زبانی ، احساسی و جسمی در یک رابطه پذیرفتنی نیست و رابطه باید جایی باشد که هر فردی در آن احساس امنیت و عزیز بودن کند . اگر شما یا همسرتان دیگری را تهدید و کنترل می کند و یا از روش های نا پسند دیگر استفاده می کند می تواند رابطه را با بحران های بسیار زیادی مواجه کند . 

خیانت :

رایج کردن شکل خیانت این است که ممکن است به شکل فیزیکی باشد و یا رابطه ی اینترنتی داشته باشد . و اگر که آگاهانه دارید کاری می کنید که که دیگری را می رنجاند باید گفت که رابطه در خطر نابودی قرار می گیرد . پشت سر گذاشتن آن بی اندازه طاقت فرسا و دردناک است و شرایط بسیار دشواری را ایجاد می کند به همین دلیل از آن باید به هر نحوی که شده اجتناب کرد .

دورنگی :

طبق گفته ی دکتر تابع جماعت داشتن حریم خصوصی با مخفی کاری خیلی فرق می کند . جدا از این که تا چه حد به همسرتان نزدیک هستید ، فرد مجزایی هستید و باید حریمی از خود داشته باشید ولی اگر مخفی کاری می کنید و دروغ می گویید نشان می دهد که قصد گول زدن همسرتان را دارید . صداقت برای ایجاد اعتماد لازم است و اگر هر یک از شما نیاز دارید چیزی مانند اعتیاد و یک عادت بد ، رابطه ی دوستی و یا مسئله ی مالی را از دیگری مخفی کنید و قصد این که واقعیت را بگویید را هم ندارید پس در نتیجه با همسر خود صادق و روراست نیستید . 

حسادت :

ریشه ی حسادت ، ضعف در خود باوری می باشد یعنی این که نمی توانید قبول کنید که همسرتان شما را دوست دارد و فقط شما را می خواهد . در نتیجه زوج های بیشماری هستند که به خاطر این موضوع رابطه شان را با بحران های بسیاری مواجه کرده اند .

تعصب :

تعصب معولا همراه با حسادت است و خودش می تواند یک مشکل باشد وقتی فردی با همسر خود به گونه ای برخورد می کند که گویا جزیی از دارایی هایش است و درباره ی بسیاری از مسائل همسرش تصمیم می گیرد مثلا این که با چه کسی رفت و امد کند و کجا برود در این صورت تساوی بین آن ها بر قرار نیست . رابطه ای موفق خواهد بود که دو فرد مجزا از یکدیگر همدیگر را تشویق می کنند تا خودشان باشند و اگر نتوانید تساوی را بر قرارسازید رابطه را به سمت تباهی پیش خواهید برد .


خود خواهی :

طبق نظر روانشناسان هر یک از زوجین باید نسبت به نیاز های طرف مقابل آگاه باشند و نسبت به رفع آن ها تلاش کنند و این باید کاملا دو طرفه باشد و در نتیجه در رفع نیاز هایتان بحث و جدل نخواهید کرد و علاوه بر آن عشقتان نیز پایدار می ماند .اگر شما و همسرتان به جای زوج محور بودن بیشتر خود محور باشید تعادل رابطه به هم می خورد و رابطه ای که تعادلش در این موضوع به هم بخورد و یکی از زوجین نادیده گرفته شود ، رابطه را پایان خواهد داد .

بی اعتنایی :

بی اعتنایی یعنی شما در رابطه اهمیتی به طرف مقابل نمی دهید . یعنی اهمیت نمی دهید که دعوا کنید یا نه و یا وقت بگذرانید و حرف بزنید و حتی برایتان مهم نیست که رابطه تان به سمت نابودی پیش می رود ودر واقع برایتان کل رابطه هیچ اهمیتی ندارد و در نتیجه تلاشی هم برای درست کردن رابطه نخواهید کرد و چنین وضعیتی رابطه را به سمت نابودی پیش خواهد برد . 

اگر که هر کدام از این نابود گر ها در رابطه ی شما حضور پیدا کند باید آن را شناسایی کنید و هر دو طرفتان در جهت رفع آن تلاش نمایید و آن را از رابطه تان حذف کنید . زوجین باید با حرف ها و کار های مثبت در رابطه شان سپرده گذاری کنند و برداشت های بی فکرانه را کم کنید تا رابطه تان را از این بحران ها رها سازید و برای این کار می توانید مهارت های لازم را یاد بگیرید و برای آموزش آن ها می توانید از مراکز مشاوره تهران کمک و راهنمایی دریافت نمایید .