مرکز مشاوره کودک معمولا برای کودکان فضایی فراهم می نماید تا بتوانند با سرگرم کردن آنها پروژه آموزشی یا درمانی را انجام داد. در درمان کودکان ارتباط بین مشاور کودک و والدین بسیار مهم می باشد و هر چقدر والدین توجه بیشتری به آموزه های روانشناس کودک داشته باشند، می توانند نتیجه بهتری بگیرند.
یکی از اولین و شایع ترین مشکلاتی که والدین برای آن به کلینیک روانشناسی کودک مراجعه می کنند، صحبت نکردن یا درست صحبت نکردن در کودکان است. به نظر متخصص کودکان این که کودک در ابتدا نتواند کلمات را صحیح ادا کند امری طبیعی می باشد و به خاطر عدم کنترل زبان بین دندانها است ، اما زمان شروع کردن به صحبت در کودکان ارتباط مستقیم با ارتباط کلامی که والدین با کودک دارند بستگی دارد. والدینی که زمانی برای صحبت کردن با کودکان اختصاص نمی دهند، نمی توانند توقع داشته باشند که کودکان آنها صحبت کردن را آموزش ببینند. از نظر یک مشاور کودک خوب بی ثباتی عاطفی و انتقاد والدین نیز می تواند از دیگر عوامل دیر زبان باز کردن در کودکان شود. تحقیقات در زمینه روانشناسی کودک نشان می دهد که کودکان بیشترین آموزش را از والدین خود دریافت می کنند و حتی این که خواهر یا برادر تلاش برای گفتگو با کودکان انجام دهند به اندازه والدین نمی تواند اثر گذار باشد.

یکی دیگر از مشکلاتی که والدین به خاطر آن به بهترین کلینیک های روانشناسی کودک مراجعه می کنند داشتن تیک های عصبی در کودکان است. از نظر متخصص مشاور کودکان تیک به اعمال غیر ارادی کودک گفته می شود که به صورت ناگهانی باعث افزایش استرس و کاهش تمرکز می گردد. بروز تیک در کودکان می توانند علل متفاوتی از جمله اختلالات ارثی یا روانشناختی باشد. برای تشخیص صحیح علت بروز تیک در کودک می توان از یک روانپزشک کودک کمک گرفت تا درمان مناسب برای آن انجام گیرد. بسیاری از خانواده هایی که به مرکز روانشناس کودک انتخاب نو مراجعه می کنند دچار نگرانی از باقی ماندن تیک بر روی کودکشان هستند. باید توجه داشت ، تیک در کودکان به دو صورت موقت و دائمی ممکن است باشد که در هر دو مورد مراجعه به موقع به مشاوره کودک می تواند به برطرف کردن آن کمک کند.
مشاوران کودک در بسیاری از موارد با والدینی رو به رو هستند که از ترس فرزندانشان نسبت به مکانهای خاصی از جمله مطب دکتر یا آرایشگاه ، در رنج هستند، روانشناس کودکان با توجه کردن به ویژگی های فردی کودک می تواند عوامل ترس کودکان را یافته و راه مناسبی برای آن به والدین آموزش دهند. در بسیاری از موارد والدین نمی توانند بزرگی مکانی یا صدا هایی که برای کودکان حساسیت زا هستند را تشخیص دهند. یک مشاور خوب کودک با توضیح مناسب احساسات کودک به والدین کمک می کند تا بتوانند احساسات کودک را درک نموده و با روشهای مناسب با آنها بر خورد کنند.