از مشکلات جنسی که نیازمند درمان سکس تراپی در مراکز روان درمانی می باشند را در این مطلب معرفی می کنیم زیرا که هر فردی نیازمند زندگی زناشویی سالم و طبیعی می باشد . طبق آمار هایی که در این خصوص به دست آمده است 43 % از زنان و 31% از مردان در زندگی خود با اختلالات جنسی مواجه شده اند . از اختلالات جنسی که عبارت اند از :

 • انزال زودرس 
 • اعتیاد جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • اختلال نعوظ
 • میل جنسی بیش از اندازه
 • میل جنسی ضعیف
 • عدم علاقه به رابطه جنسی
 • واژینسیموس
 • افکار وسواسی و ...

درمان جنسی به چه صورتی می باشد ؟

درمان جنسی توسط سکس تراپ انجام می شود که در این جلسات زوجین احساسات و نگرانی های خود را بیان می کنند و سکس تراپیست با شناسایی این تجربه ها روش های لازم را به زوجین می آموزد همچنین با استفاده از روان درمانی باور های جنسی آن ها را می شناسد و بر هیجان های سرکوب شده تاکید می کند .

معرفی پایه های اساسی رابطه جنسی چیست ؟

شکل گیری احساس جنسی در انسان را می توان از 4 چشم انداز گوناگون معرفی کرد :

 1. هویت جنسی : این شناسه به باور مرد بودن و زن بودن تاکید دارد . و هر کودکی از سنین 2 یا 3 سالگی می تواند بگوید که من پسرم یا دخترم . این شناسه دستاورد کنش ها و واکنش های فرد با پیرامون خویش مانند نزدیکان ، خانواده و دوستان و معلمان می باشد . 
 2. هویت جسمی : این شناسه مربوط به شکل اندام جنسی فرد می باشد.
 3. گرایش جنسی : خواست فرد به رابطه عاطفی – جنسی با مرد یا زن می باشد که تعداد زیادی از افراد به دگر جنس گرایی گرایش دارند . 
 4. رفتار جنسی: این شناسه مربوط به خواست ها ، خیال پردازی ها ، جفت یابی ، خود ارضایی و همه رفتار هایی می شود که در پاسخ به نیاز های جنسی انجام می شود . این رفتار ها مجموعه ای از واکنش های روحی و جسمی می باشد .

حال که با پایه های اصول جنسی آشنا شدیم به ناکارایی های جنسی  علل آن ها می پردازیم که ممکن است بسیاری از افراد به آن ها دچار شده باشند و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه با مشکلاتی در رابطه خود در زندگی مشترک شده باشند بر اساس تحقیقاتی که در خصوص مشاوره روانشناسی خانواده انجام شده است ، افرادی که به خاطر وجود مشکل در ارتباط خود به مشاور خانواده مراجعه می کنند در برخی موارد بعد از بررسی های دقیق به این نتیجه می رسند که دلیل این اختلافات منشا مشکلات جنسی می باشد و زمانی که زوجین از آن ها آگاه باشند و به درمان جنسی بپردازند می توانند زندگی زناشویی سالم را ایجاد کنند .

به همین دلیل در زیر به معرفی برخی از این مشکلات جنسی و دلایل آن می پردازیم .

کم میلی جنسی :

این نوع اختلال هم در مردان و هم در زنان وجود دارد . کم میلی جنسی بیشتر کسانی هستند که تلاش می کنند ترس ها و دلهره های ناخود آگاه درباره رابطه جنسی را با مهار آن از خود دور کنند . دلشوره و افسردگی از مواردی هستند که به کاهش میل جنسی منجر می شوند . احساس خشم و بیزاری بر آمده از درگیری های زناشویی می تواند به شکل افت شور جنسی نمایان شود . 

میل جنسی و نرمال بودن و کاهش آن به عوامل بسیاری نظیر غریزه جنسی درونی ، خود باوری بسیار ، آزموده های جنسی خوشایند پیشین ، در دسترس بودن جفت مناسب ، پیوند های عاطفی پایدار با دیگری و از همه مهم تر احساس امنیت اجتماعی و خانوادگی می باشد . در صورتی که به هر یک از موارد زیر آسیبی وارد شود کاهش میل جنسی را در به دنبال خواهد داشت .

بیزاری جنسی :

افرادی که با ای نوع مشکل مواجه شدند ترس یا بیزاری نسبت به رابطه جنسی پیدا کرده اند و ممکن است به خاطر یک رویداد جنسی دردناک یا تجاوز ، آزار های جنسی در کودکی و یا کشمکش های درونی نخستین که به طور ناخود آگاه به احساس شرم و گناه از رابطه جنسی می انجامد برآمده باشد . حتی می تواند به خاطر یک واکنش دفاعی نسبت به فشار های ذهنی روانی به دنبال درگیری ها و اختلاف های زناشویی باشد . این بیزاری می تواند به صورت گذرا نیز باشد به این صورت که به دنبال یک دوره رابطه جنسی ناخوشایند و آزارنده ، می تواند طبیعی باشد . 

از دلایل این مشکلات می توان به فشار های عصبی و افسردگی اشاره کرد و برای درمان کم میلی جنسی در ابتدا باید افسردگی را درمان کرد تا به شرایط ایده آلی دست یافت .از دیگر دلایل آن می توان به توجه ین افراد به صورت نا خود خواسته و نا خود آگاه به جنبه های منفی رابطه جنسی می باشد . که در واقع یک واکنش دفاعی شناخته شده در برابر انگیختگی جنسی شمرده می شود . این احساس ناراحتی و اندیشه ها و پندار های منفی که شخص در آن فرو می رود از راه راه های مهاری مغز باعث کاهش میل جنسی می شوند. از موارد دیگر می توان به کشمکش های درونی که ریشه در گذشته فرد دارند اشاره کرد و این نوع مشکلاتی را برای افراد و ایجاد در گیری های زناشویی را باعث می شود .از این رو اهمیت دادن به مشکلات جنسی و درمان ریشه ای آن ها برای داشتن زندگی مشترک سالم الزامی می باشد و افراد با استفاده از دکتر سکس تراپی در مرکز مشاوره می توانند این مشکلات را در خود و آسیب های وارد شده به زندگی مشترک خود حل کنند .