تربیت جنسی ، ارائه ی اطلاعات ضروری روانشناختی ، جسمی و دینی درباره ی مسائل جنسی می باشد . تربیت جنسی فرایندی است که طی آن ، در فرزند شما نگرش ها ، باور ها و ارزش هایی شکل می گیرد که در تمام طول عمر ، بر موضوعات مهمی مثل روابط بین فردی و عاطفی ، صمیمیت ، هویت و گرایش جنسی او تاثیر گذار است . تربیت جنسی مرحله به مرحله است که باید بر اساس ویژگی های کودکان و نوجوانان صورت گیرد و به رشد شخصیت اجتماعی ، اخلاقی و فرهنگی فرد اشاره دارد . کودکان ابهامات زیادی درباره ی این که بچه چگونه به وجود می آید ؟ تفاوت دختر و پسر چیست و ..... اگر والدین اطلاعات کافی نداشته باشند و اطلاعات لازم درباره ی مسائل جنسی را در محیطی امن آموزش ندهند ، کودکان بر اساس حس کنجکاوی ، جواب سوالات خود را از رسانه های مختلف مثل اینترنت ، فیلم های نا مناسب و .... به دست می آورند . این اطلاعات به صورت نادرست ، مخفیانه و تحریک آمیز و هیجانی و در محیطی نا مطلوب و نا امن از دوستان ، همکلاسی ها و همسالان دریافت می شود . مطالعات مشاوره کودکان ایران نشان می دهد که سن پاسخ به سوالات جنسی کودکان زمانی است که کودک شروع به پرسیدن سوالات جنسی می کند و این اتفاق از حدود سن 3 – 4 سالگی است . همچنین والدین باید بدانند که آموزش زود رس و ناشیانه مسائل جنسی به کودکان نیز آسیب زا است .

آموزش مسائل جنسی چه ضروری دارد ؟

این آموزش ثمرات ارزشمندی از جمله احترام به خویش و دیگران ، رشد جنسی سالم ، کسب هویت جنسی سالم ، روابط مناسب بین فردی ، تصویر مثبت از خود ، روابط سالم زناشویی و ایجاد بهداشت روانی را به دنبال داشته باشد .

در صورتی که تربیت جنسی ، مورد توجه والدین قرار نگیرد ، احتمالا کودک از احساس ارزشمندی و عزت نفس پایین برخوردار است و هویت جنسی او نیز ضعیف است و در نتیجه نمی تواند در آینده ارتباط خوبی با نقش های جنسیتی داشته باشد . و در واقع دختر در بزرگسالی از زن بودنش خوش حال نخواهد بود و پسر از مرد بودنش . زیرا احساس کفایت و توانمندی را ندارد و در نتیجه به روابط بین فردی ، عاطفی و اجتماعی اش در حال و آینده تاثیر می گذارد . 

تحقیقات از سوی روانشناس نوجوان ایرانی نشان می دهد که کودکانی که درباره ی رشد و بلوغ جنسی خود اطلاعات صحیح و متناسب با توان فکری خود دریافت می کنند ، به طور قابل توجهی تجربه جنسی خود را به تعویق می اندازند ولی کودکانی که اطلاعات اشتباه و ناقصی دریافت می کنند ، یا در نا آگاهی به سر می برند ، در اثر کنجکاوی زیاد برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود ، در سنین پایین تری دست به تجربیات جنسی می زنند .  آموزش جنسب از بروز مشکلاتی همچون انحرافات جنسی ، سواستفاده جنسی ، مشکلات زناشویی و بیماری های مقاربتی و اختلالات جنسی همچون ایدز ، انزال زود رس ، ناتوانی های جنسی ، بارداری نا خواسته و رفتار های پر خطر جلوگیری به عمل می آورد . 

اهداف آموزش جنسی چیست ؟

جلوگیری از بارداری نا خواسته ، کاهش بروز بیماری های واگیر جنسی ، کاهش میزان اطلاعات نادرست در این زمینه ، کمک به نوجوانان برای تصمیم گیری مناسب درباره رفتار جنسی ، کمک به نوجوانان برای کسب هویت جنسی مطلوب و نقش زنانه و مردانه در جامعه ، فراهم آوردن چارچوب اخلاقی برای ابراز احساسات جنسی و پیشگیری از انحرافات جنسی . 

طبق نظر مشاور خصوصی تهران خانواده در تربیت جنسی و ارائه اطلاعات صحیح و مناسب خصوصا در دوران کودکی دارای نقش با ارزشی است . در واقع بهترین مربی آموزش جنسی به کودک ، والدین او هستند . با آموزش کودک توسط والدین احساس صمیمیت و اعتماد بین کودک و والدین افزایش می یابد و کودک می تواند به راحتی مسائل و سوالات خود را با والدین مطرح کند . 

مناسب ترین سن برای شروع آموزش جنسی به کودکان چه زمانی است ؟

مناسب ترین زمان هنگامی است که خود کودک در این باره سوال کند و معمولا آموزش رسمی از حدود 3 سالگی آغاز می شود و تا بزرگسالی ادامه دارد . در این مرحله ، اموزش ویژگی خود را دارد و باید متناسب با سطح درک و فهم کودک باشد تا موجب بیداری جنسی کودک نشود . بیداری نا بهنگام جنسی ، زمینه ساز بروز پاره ای از هوس های نادرست ، عادات نا مناسب و انحراف امیز مانند خود ارضایی ريال قرار دادن در معرض سوء استفاده جنسی و ..... می باشد . برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مشاوران مراکز مشاوره حرفه ای کمک و راهنمایی دریافت نمایید . به عبارتی آموزش های لازم در زمینه فرزند پروری و آگاهی از مراحل رشدی فرزندان از سوی متخصصان داده می شود .