مشاور روانشناس در مرکز مشاوره اختلال وسواس را مجموعه اعمال و افکاری می دانند که باعث می شود فرد نتواند زندگی عادی خود را داشته باشد . درمان وسواس در کلینیک های روانشناسی نسبت به درجه وسواسی که افراد به آن مبتلا هستند متفاوت می باشد. روانشناس خوب برای درمان تخصصی وسواس گاهی از تمرینات و تغییراتی در محیط زندگی افراد استفاده می نماید و گاهی از دارو درمانی ، دارو درمانی باید زیر نظر روانپزشک در یک کلینیک روانشناسی انجام گیرد و افراد به مرور زمان باید میزان مصرف داروهای خود را با دکتر روانپزشک چک نمایند. مصرف سر خود دارو ممکن از افراد را دچار آسیب های غیر قابل جبرانی کند.

مشاور وسواس ، وسواس را به دو صورت وسواس فکری و وسواس عملی دسته بندی می کند . وسواس فکری معمولا به شکل افکاری که فرد بر آن کنترلی ندارد خود را نشان می دهد. نگرانی نسبت به آینده ، ترس از مرگ عزیزان و اتفاقات بد از این گونه افکار هستند که افراد برای آن که این افکار را کنترل نمایند خود را مجبور به انجام دادن اعمالی می کنند. وسواس عملی می توانند به صورت شستشوی مداوم ، چک کردن و شمارش خود را نشان دهند. روانشناس وسواس این افراد را ناراضی از شرایط موجود می دانند زیرا آنها نمی توانند زندگی عادی خود را داشته و همواره مشغول انجام دادن اعمالی هستند تا باعث احساس آرامش در آنها شود.


برای درمان وسواس چه کنیم؟

بهترین کار برای درمان وسواس به صورت تخصصی مراجعه به یک مرکز مشاوره خوب و کمک گرفتن از بهترین مشاور روانشناس می باشد. روانشناس خوب با استفاده از تغییرات الگوی فکری افراد به آنها کمک می کند تا خود را از این مشکل رها سازند. استفاده از تمرینات نوروفیدبک برای درمان وسواس نیز موثر است و بهترین روانشناسان گاهی از این روش درمانی برای درمان وسواس استفاده می کنند. به غیر از مراحلی که عنوان کردیم متخصص مشاور در مرکز مشاوره تمریناتی برای افراد مشخص می نماید که از قرار زیر است:

-         انجام تمرینات ورزشی برای درمان وسواس بسیار موثر می باشد . دکتر روانشناس به افراد پیشنهاد می نماید تا برنامه منظمی برای انجام تمرینات ورزشی در طبیعت برای خود ایجاد نمایند.

-         داشتن رابطه و معاشرت با دوستان و خانواده می تواند یکی دیگر از کارهایی باشد که از نظر روانشناس وسواس خوب باعث می شود افراد از فشار استرس ناشی از وسواس خارج شوند.

-         تنظیم خواب برای درمان وسواس بسیار با اهمیت می باشد که در بهترین مراکز مشاوره چک می شود ، کمبود خواب همواره باعث افزایش استرس و اضطراب در افراد می شود و کسانی که دچار برنامه خواب نا منظم هستند بیشتر در معرض حاد شدن بیماری خود می باشند.

-         نوشتن افکار باعث می شود تا افراد وسواسی نسبت به اعمال خود آگاهی کامل بیابند و درباره آن فکر کنند متخصص روانشناس نوشتن افکار را یکی از راه های رهایی ازاختلالات وسواسی می داند.

در بهترین مراکز مشاوره روانشناس وسواس خوب تلاش می کند تا دوره زمانی خاصی برای افراد مشخص کند و در طی آن دوره درمانی افراد را از شر این بیماری رها کند تا افراد مجبور به مراجعه مداوم و استفاده از روانشناس به صورت دائمی نباشند.