برخی از کودکان رفتار های عصبانی و پرخاشگر را از خود نشان می دهند که والدین نقش مهمی در کنترل و کمک به فرزندان خود دارند . باید این را بدانیم که در ابتدا خشم و عصبانیت خودتان را کنترل کنید . یعنی شما زمانی که کودکتان از دستور شما سرپیچی کرد و یا رفتار بدی نشان داد باید خشم خودتان را کنترل کنید . طبق نظر زوج درمانگر عالی مادر و پدر باید مهارت های لازم جهت بهبود رفتار فرزندشان را یاد بگیرند و از هر گونه طعنه و کنایه ، تهدید و کتک زدن را کنار بگذارند در ادامه توضیح بیشتری در مورد پرخاشگری کودکان و چگونگی برخورد با آن ها را بیان می کنیم . 

کودکان چه زمانی عصبانی و پرخاشگر می شوند ؟

طبق نظر بهترین مشاور کودک در شمال تهران عصبانیت کودکان و پرخاشگری آن ها دلایل مختلفی می تواند داشته باشد برای مثال کودک زمانی که می خواهد به فرد دیگری مسلط شود و یا وقتی که می خواهد کسی را تحت تاثیر خود قرار دهد و یا می خواهد حرف خود را به کرسی بنشاند از پرخاشگری و عصبانیت استفاده کند . دلیل آن هر چه که باشد باید توسط والدین کنترل شود و برخورد درست با آن یاد گرفته شود . زیرا رفتار های خشن و عصبانیت در کودکی به احتمال بسیار زیادی در دوران نوجوانی و بزرگسالی نیز ادامه خواهد داشت و کنترل آن بسیار دشوار خواهد بود اما زمانی که از همان کودکی والدین به آن توجه داشته باشند از بسیاری مشکلات در آینده خواهند کاست و به همین دلیل مشاورین روانشناسی ایران به درمان پرخاشگری در سنین کودکی را بسیار مهم تلقی می کنند . 

والدین پرخاشگری در کودکان را چگونه می توانند مدیریت کنند ؟

والدین زمانی که عصبانیت کودک خود را کنترل می کنند در واقع دو هدف مهم دارند . اول این که از اثرات و خطر هایی که این عصبانیت به همراه دارد را متوقف می سازید و همچنین یاد می گیرید که چگونه دبا این رفتار برخورد مناسب و صحیح داشته باشید و در واقع تلاش می کنید که این رفتار اشتباه را به کمترین حد خود برسانید . زمانی که کودک شما در حال پرخاشگری و عصبانیت است باید در همان حالت آن را توقف کنید و او را از رفتار نا مناسبش آگاه سازید ولی در آن لحظه نباید به بحث کردن با کودک خود اقدام کنید بلکه او را از ادامه رفتار زشت باز دارید مثلا او را آگاه کنید که هرگز نباید فلان کار زشت را انجام دهی . 

گاهی اوقات ممکن است کودکان به دلیل پرخاشگری تلاش در صدمه زدن به همسالان خود را داشته باشند و یا بسیاری مسائل خطرناک دیگر که در چنین شرایطی کودک را باید در محرومیت زمان بندی شده قرار دهیم . به عبارتی زمانی که کودک فحش می دهد و یا فرد دیگری را کتک می زند باید از این شیوه استفاده کنید و بدون هیچ بحثی او را در محرومیت با زمان بسیار کوتاه قرار دهید . به این صورت که والدین باید مکانی را که بسیار کسل کننده و فعالیت کودک را محدود می کند و در عین حال امن می باشد و جلوی چشم است را انتخاب کنند ولی در عین حال باید مراقب کودک باشند ولی کودک متوجه این موضوع نشود و همچنین کودک هیچ گونه دسترسی به اسباب بازی های خود نداشته باشد و اتاق خواب او مکان مناسب برای محرومیت نیست اما باید این موضوع را بدانید که با کودکان در این مورد باید در زمان آرامش صحیبت کنند و به آن ها بگویند که رفتار زشت او باعث دردسر هایی در خانواده شده است و برای این که این رفتار زشت خود را تکرار نکند باید محرومیت را داشته باشند . 

هنگامی که کودک رفتار زشتی را مرتکب می شود باید در همان لحظه کودک را به آن مکان تعیین شده ببرید بدون این که او را دعوا کنید و یا عصبانی شوید . زمان سنجی را نیز باید داشته باشید مدت زمان کافی برای چنین محرومیتی به ازای هر سال سن کودک ، یک دقیقه می باشد . زمانی که زمان مورد نظر به اتمام رسید از کودک خود بپرسید که محرومیت او به چه علت در مورد او اعمال شده است . بر اساس گفته های مشاوران مطب روانشناسی در شمال تهران بعد از پایان یافتن محرومیت باید با او در مورد رفتار پرخاشگرانه اش گفتگو کنید . به او بگویید که آن چه او انجام داده است خطر ناک و پرخاشگرانه بوده و دلیل غیر قابل قبول بودن رفتارش را نیز بیان کنید و فقط از او بخواهید که کاری را که انجام داده است را توصیف کند و بعد از آن از او بخواهید جایگزین بی خطر برای رفتارش را بیان کند که در آینده از آن ها استفاده کند . زمانی که رفتار های جایگزین بی خطری را برای شما مطرح کرد او را تحسین کنید و به او کمک کنید که راه های سازگاری را کشف کرده و انجام دهد . اگر به ذهن کودکتان  روش جایگزنی نرسد شما باید به او کمک کنید .

روانشناس نوجوان خوب در تهران بیان می کند که کودک پرخاشگر از خواسته های والدین خود تبعیت نمی کند و تلاش می کند تا کار هایی که آن ها می خواهند را انجام ندهند . در واقع پاسخ کودک به ناکامی و استرس می باشد زمانی که والدین تلاش کنند در مقابل خواسته او مقاومت کنند و یا در آن لحظه سعی در درست کردن رفتار او داشته باشند وضعیت را دشوار تر خواهد کرد به همین دلیل والیدن باید راه های موثر در جهت مدیریت این مشکل را یاد بگیرند .