اختلافات معمولا از خصایص منحصر به فرد ما ناشی می شوند . زنان و مردان متفاوت هستند و هر زن و مرد نیز خصوصیات منحصر به فردی دارد . بخش اعظم خاصیت منحصر به فردی ریشه ی ژنتیکی دارد . این تفاوت های ژنتیکی در خصوصیات جسمانی ما بیشتر دیده می شوند . اثر انگشت دو فرد هیچ وقت با هم یکسان نیست . همچنین خصوصیات چهره ی هر فرد منحصر به فرد است و این همان چیزی است که به ما امکان می دهد یکدیگر را شناسایی کنیم . سایر اختلافات غیر جسمانی نیز هستند . گاهی وقت ها آن ها را جزء گروه تفاوت های شخصیتی قرار می دهیم . نمی توانید این اختلافات را با نگاه به شخص مشاهده کنید ، ولی واقعا وجود دارند . وقتی از واژه های درون گرا و برون گرا استفاده می کنیم در حقیقت یک تفاوت شخصیتی است تغاوت های شخصیتی روش انجام دادن کار های ضروری زندگی را نشان می دهد . طبق نظر روانشناس آنلاین ما در مورد چگونگی تربیت و بزرگ کردن بچه ها ، نحوه ی رانندگی ، روش سپری کردن اوقات فراغت و هزار جنبه ی دیگر زندگی ایده ها و سلیقه های متفاوت داریم و به دلیل همین تفاوت های ما است که با یکدیگر اختلاف پیدا می کنیم . راه حل اختلاف این نیست که خودمان را از شر آن ها رها کنیم ، بلکه باید یاد بگیریم چگونه تفاوت های خود را بپذیریم . 

هدف از ازدواج خوب چیست ؟

هدف از ازدواج خوب این است که یک زوج یاد بگیرند چگونه به صورت یک تیم با یکدیگر کار کنند و از اختلافات برای ساختن زندگی بهتر برای خودشان استفاده کنند . حل اختلاف ها نوعی روش کار تیمی است . گاهی وقت ها تا وقتی دعوایی پیش نیامده باشد ، حتی نمی دانیم اختلافات ما چه هستند . 

وقتی از کلمه ی اختلاف و دعوا استفاده می کنیم منظورمان سلیقه ها و اختلاف نظر های ساده نیست . بر اساس گفته ی بهترین مشاور قبل ازدواج دعوا ها اختلافاتی هستند که در آن هر دو زوج شدیدا احساس می کنند اختلاف دارند و نظرات متفاوتشان بر رفتارشان تاثیر دارد و باعث نا سازگاری و نا هماهنگی در رابطه شان می شود . دعوا ها ممکن است در هر حوزه ای از زندگی رخ دهد ، مانند غذا خوردن ، رانندگی ، مسائل جنسی ، پول ، خویشاوندان ، اعتقادات ، تربیت فرزندان ، گذراندن اوقات فراغت و .... اختلافات همیشه بد نیستند و در هر ازدواجی اجتناب نا پذیر هستند . غیر ممکن است که در ازدواجی اختلاف نباشد . در واقع شما با فردی ازدواج می کنید که که مانند هر انسان دیگری خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد . در ازدواج هدف خلاص شدن از دست اختلاف ها است و این که یاد بگیریم چگونه مانند اعضای یک گروه به صورت هماهنگ برای رسیدن به اهداف مشخص کار کنیم . 

وقتی زوجین یاد بگیرند که اختلاف هایشان را حل کنند ، با یکدیگر کار کنند ، یکدیگر را درک ، تشویق و پشتیبانی کنند ، ازدواجشان موفق خواهد بود . هر زوجی از لحاظ عاطفی با یکدیگر ارتباط پیدا می کنند و با هماهنگی بیشتری با هم زندگی می کنند . از طرف دیگر ، اختلافات حل نشده مانع هماهنگی بین زن و شوهر می شوند و زندگی به میدان نبرد تبدیل می شود و با سخنان و کامان نا مناسب یکدیگر را خطاب می کنند . و به تدریج قاصله ی عاطفی آن ها از یکدیگر بیشتر می شود . بعد از یک سری اختلاف های مستمر ، شوهر ممکن است بگوید ما برای هم ساخته نشدیم و یا همسرش بگوید که در اوایل زندگی در دیدار هایمان چقدر خوش بودیم . دلیل این حرف ها این است که چنین زوجینی یاد نگرفته اند که اختلاف هایشان را حل کنند . و شاید هرگز این اختلاف ها را پیش بینی نکرده بودند . در دوران اولیه ی ازدواج زن و شوهر به ندرت اختلافات را تشخیص می دهند و به سختی باور می کنند که ممکن است زمانی هم باشد که اختلافات سخت و جدی داشته باشند . 

آیا زوجین می توانند اختلاف ها را حل کنند ؟

مشاوران مراکز مشاوره بیان می کنند خوشبختانه هر زوجی می تواند راه حل اختلاف ها را یاد بگیرد . مهارت حل اختلاف با گذشت زمان به سادگی به دست نمی آید . برای چنین کاری باید تغییراتی در رفتار و نگرش ایجاد کنید ، گوش کردن را یاد می گیرید ،، با همسرتان با احترام رفتار و صحبت می کنید ئ درباره ی راه حل ها گفتگو می کنید . نمی توان گفت که یاد گرفتن چنین مهارت هایی آسان است ولی نتایج موفقیت بسیار زیاد است . 

چرا حل اختلاف ها مهم است ؟

زمانی که روش ها و اصول حل اختلاف را یاد بگیرید و از آن ها استفاده کنید به مرور زمان شاهد تغییرات اساسی در زندگی مشترک خود خواهید شد و ازدواج و زندگی مشترک را لذت بخش و موفق خواهد کرد اما هر رابطه ای نیازمند مراقبت پیوسته می باشد و نباید آن را نادیده گرفت و در هر شرایط و موقعیتی باید اصول صحیح را به کار برد تا از بحران ها با آرامش و موفقیت عبور کرد . در حالت کلی زوجین با یادگیری مهارت های حل اختلاف مفهوم ازدواج و خوشبختی را می فهمند . برای کسب و یادگیری می توانید با تلفن روانشناس مرکز مشاوره انتخاب نو تماس بگیرید .