روز روانشناس و مشاور که در همه جای جهان در روز 9 اردیبهشت مصادف با 28 آوریل در راستای پیشرفت و آشنایی با این رشته گرامی می دارند . مشاوره و روانشناسی یکی از با ارزش ترین موضوعات می باشد از آن جایی که کمک کردن به دیگران یکی از صفات خوب انسانی است هدف از آن کمک به انسان هایی است که به مشکلات روانشناختی علاقه مند هستند و این افراد را مشاوره کرده و در جست و جوی راه های بهتر برای درمان هستند . بر اساس مطالعات مشاوره آنلاین ایرانیان برای کاهش و درمان و کمک به بیماران رویکرد ها و نظریه های مختلفی بیان شده است که می تواند تاثیر گذار باشد . به مناسبت این روز به تعریفی از مشاوره و روان درمانی جهت آشنایی می پردازیم .

روان درمانی چیست ؟

طبق نظر مشاور روانشناس ایران روان درمانی کاری پیچیده می باشد و نمی توانیم تعریف ثابتی از آن ارائه دهیم زیرا که بسیار گسترده می باشد و از دیدگاه های مختلف تعریف های متعددی برای آن می توان مطرح کرد . اما در حالت کلی روان درمانی به روابط میان فردی ، مراقبت از سلامتی ، ارتباطات اجتماعی ، تغییر در خویشتن و ... بیان کرد . در این میان روان درمانی اهدافی را دنبال می کند که جهت آشنایی بیشتر آن ها را بیان می کنیم . یکی از اهداف مهم روان درمانی از بین بردن و کمتر کردن رنجی است که بیمار می کشد ، برخی از محدودیت ها وجود دارد که باعث ایجاد این درد و رنج در فرد شده است و در نتیجه ی آن با بر طرف کردن آن ها می توان شرایط بهتری را برای فرد رقم زد . اما در این میان برخی از شرایط وجود دارد که جلوی رسیدن به این هدف را می گیرد . این موانع ممکن است ناشی از نداشتن انگیزه در فرد ، محکم نبودن شخصیت ، محدودیت های زمانی و یا مالی باشد و این باعث می شود که فرد به طور کامل نتواند درمان خود را پشت سر بگذارد ولی تغییراتی را می تواند در فرد به همراه داشته باشد . مورد دیگر جلوگیری از وخیم تر شدن برخی اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی ، می باشد . البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی اختلالات روانی قابل درمان نیستند ولی می توان آن ها را کنترل کرد و وضعیت فرد را در حالت پایدار نگه داشت . و مورد دیگر این که همه ی انسان ها در طول زندگی با بسیاری از مسائل خانوادگی ، شغلی ،  اجتماعی ، تحصیلی و .... درگیر هستند و روان درمانی می تواند راهی باشد که افراد را با این سری از مشکلات آشنا شوند و راه های حل این مسائل را یاد بگیرند . به عبارتی روان درمانی می تواند الگو های غلط بین فردی و اجتماعی را تشخیص داده و راه صحیح آن را نیز بیان کند . و در اخر این که روان درمانی می تواند در تقویت رشد و تکامل جنبه های سالم و مثبت شخصیت نقش بسیار بارزی داشته باشد . به عبارتی کمک می کند تا استعداد های خود را بشناسد و از آن ها موثرترین استفاده را نماید و طرز فکر خوبی نسبت به زندگی داشته باشد و همچنین بتواند ارتباط بهتری را با اطرافیان و نزدیکان خود داشته باشد .

مشاوره چیست ؟

طبق نظر بهترین مشاورین ایرانی برای مشاوره نیز تعریف های متعددی را می توان مطرح کرد و برای تفهیم راحت تر آن به هدف های آن اشاره می کنیم . مشاوره اهدافی را دنبال می کند که می توان به بینش یعنی فهمیدن علت و علائم اختلالات روانی در جهت افزایش ظرفیت فرد برای کنترل رفتار ها و احساسات انجام می شود . مورد دیگر افزایش توانایی فرد برای شکل دهی و روابط رضایت بخش با دیگران است و همچنین به فرد کمک می شود تا آگاهی بیشتری نسبت به افکار و احساسات خود داشته باشد و مواردی را که واپس زده و انکار کرده را آگاهی پیدا کند . و بتواند تفکر مثبتی نسبت به خود داشته باشد . همچنین مشاوره به افراد کمک می کند تا راه حلی برای مشکلی که برای شخص به وجود آمده پیدا کند و همچنین می تواند به افراد آموزش دهد تا چگونه مهارت های بین فردی و اجتماعی داشته باشند . یا که چگونه بتوانند ارتباط چشمی ، زبان بدن ، کنترل خشم را اجرا کنند . و از همه مهم تر این که به افراد کمک می کند تا باور ها و افکار غیر معقول خود را که ممکن است آسیب رسان باشند را تغییر دهد و یا الگوهای رفتاری صحیح جایگزین الگو های رفتاری اشتباه شود و به افراد کمک می کند تا اشتباهی که در گذشته داشته را جبران کند . 

تفاوت های مشاوره و روان درمانی چیست ؟

بر اساس مطالعات مراکز روان رواندرمانی دوره ی درمانی بلند مدتی دارد اگر چه که امروزه بسیاری از افراد علاقه به درمان های کوتاه مدت دارند . در مورد تفاوت بین مشاوره و روان درمانی نظر های مختلفی وجود دارد و برخی ها اعتقاد دارند که هر دو یک کار را انجام می دهد و برخی دیگر آن را متفاوت می دانند . در هر حالت کمک گرفتن از فردی متخصص که دانش کافی را دارد و تحصیلات لازم در این خصوص را گذرانده می تواند به افراد در هر زمینه ای کمک کند و باعث ارتقای سلامت روانی و ارتباط فردی شود .