طبق نظر مشاور روانشناس کودک ، کودکان دارای مشکلات یادگیری و اختلال یادگیری از نظر رشد جسمی مانند سایر کودکان عادی هستند و هوششان نیز تقریبا عادی می باشد ولی در دوران مدرسه در خواندن و نوشتن و ریاضی دچار مشکل می شوند .

 

آیا کودکتان مشکل یادگیری دارد ؟

پدر و مادر کودک اگر که به مشکلات یادگیری کودکان خود شک دارند  باید به یک روانشناس کودک خوب در کلینیک روانشناسی برای تشخیص و درمان این اختلال  مراجعه کنند زیرا که اختلالات یادگیری در کودکان باعث می شود که در مدرسه عملکرد ضعیف داشته باشند و موفقیت لازم را به دست نیاورند.

 

طبق نظر دکتر روانشناس کودک خوب  مرکز مشاوره انتخاب نو اختلال یادگیری با نشانه های مختلفی خود را نشان می دهد که در زیر آن ها را معرفی می کنیم.

1)     اختلال در خواندن :

طبق نظر مشاور کودک خوب این نوع اختلال یادگیری شایع ترین می باشد و کودکان مبتلا به اختلال خواندن در درس فارسی مشکل دارند و باعث افت تحصیلی در آن ها می شود زیرا که آن ها بر خلاف کودکان عادی با حروف ، کلمه و جمله نا آشنا هستند و مانند کودکان عادی با آشناسس حروف ، قادر به خواندن جمله ها نیستند.

2)     اختلال در نوشتن :

این اختلال در نوشتن نوع دیگری از اختلال یادگیری می باشد که دست خط خوبی ندارد و املای او پر از غلط است و توانایی برقرای ارتباط با جملات نوشته شده را ندارد.

3)     اختلال در زبان شفاهی :

کودکان دچار این اختلال در تفکیک صدا ، هجی کردن و درک جملات پیچیده را ندارند. و نمی توانند کلمات را در کنار یکدیگر بچینند و جمله  کامل درست کنند.

4)     اختلال در ریاضی :

کودکان مبتلا به این نوع اختلال یادگیری دردرک نماد اعداد و محاسبات ریاضی و حل مسئله توانایی ندارند زیرا که توانایی مرور در ذهن قبل حل مسئله در این نوع کودکان وجود ندارد.

 


 

درمان اختلالات یادگیری :

کودکان در معرض اختلالات یادگیری را می توان در سال های قبل از ورود به دبستان شناسایی کرد و با شناسایی زود هنگام آن می توان این اختلال را درمان کرد . متخصص روانشناس کودک انتخاب نو مشاوره کودکان را راهی برای تشخیص و درمان کودکان دچار اختلال یادگیری معرفی می کند که می توان با روش های درمانی مختلف و طرح آموزشی مناسب برای این نوع کودکان برای پیشرفت در  زبان ، ادراک و حافظه آن ها اقدام کرد. همچنین در کنار این اقدامات می توان با درمان نوروفیدبک در مرکز نوروفیدبک توسط متخصص نوروفیدبک برای بسیاری از مشکلات یادگیری  کودکان و قدرت بخشیدن به کودک در تمرکز ، کمک به کودک در به خاطر سپردن مسائل و ... در جهت کاهش مشکل کودک کمک کرد.در زیر به درمان نوروفیدبک و تاثیر هر یک از امواج مغزی در کودکان و بزرگسالان در انجام فعالیت های روزانه اشاره می کنیم.

فعالیت مغز موجب تولید جریان الکتریکی می شود که می توان آن ها را توسط دستگاه های الکتریکی مخصوص که الکترود گفته می شود از راه پوست سر شناسایی و ثبت نمود که به آن امواج الکتریکی مغز گفته می شود . بر اساس شکل و فرکانس ، امواج مغزی به چهار نوع اصلی آلفا ، بتا ، تتا و دلتا تقسیم می شود.

1)  به طور کلی امواج بتا نشان دهنده ی بیداری کامل بوده و قدرت تفکر ، تمرکز و حل مسائل و رفتار ها در زندگی روزمره در چنین حالتی قرار دارد.

2)  امواج آلفا در زمانی است که ما بیدار ولی در آرامش نسبی روحی و جسمی هستیم.در این حالت یادگیری افزایش می یابد .

3)  امواج تتا در حات خواب سبک و دیدن رویا و برخواسته از احساسات و عواطف بوده و قدرت برنامه ریزی مغزی ، دستیابی به خاطرات و یادگیری از ویژگی های آن است.

4)  امواج دلتا : در زمان خواب عمیق بارز است.

مطالعات روانشناسی کودکان نشان می دهد که در بیماری های مختلف برخی از این امواج مغزی بارز و برخی کاهش می یابد در جلسات نوروفیدبک توسط دکتر نوروفیدبک به فرد آموزش داده می شود که چگونه الگوی مغزی خود را به طور ارادی تغییر دهد و در درمان اختلالاتی مانند اضطراب ، میگرن ، پانیک ، ضعف و خستگی مزمن ، افسردگی ، بی خوابی ، اختلالات وسواسی ، مشکلات یادگیری ، استرس و بسیاری از بیماری های روان تنی دیگر.

 

درمان با نوروفیدبک چه مدت طول می کشد ؟

بر حسب نوع و شدت اختلال و ویژگی های فرد،تا زمانی که فرد به آن سطح از هوشیاری و کنترل ضمیر ناخود آگاه برسد درمان طول خواهد کشید.