در این مقاله قصد داریم پدر و مادر ها را با  دوران پر التهاب نوجوانی آشنا کنیم و نحوه ی صحیح رفتار صحیح والدین با نوجوانان را معرفی کنیم . زیرا که اکثر والدینی که به کلینیک روانشناسی نوجوانان در تهران مراجعه می کنند نسبت به برخی مسائل در فرزند پروری مربوط به نوجوان خود مشکل دارند . برای مثال والدین رفتار هایی را در نوجوان خود مشاهده می کنند ولی توانایی برخورد با آن ها را ندارند . از مواردی که می توانیم اشاره کنیم مشکلات رفتاری ، مشکلات عاطفی ، صدمه زدن به خود ، افسردگی، اضطراب ،رفتار های پرخاشگری و خشونت آمیز و ...  در نوجوانان می باشد . برای غلبه بر مشکلات گفته شده و حل آن ها به صورت صحیح می توانیم از مشاوران روانشناسی خوب تهران کمک دریافت کنیم زیرا که خانواده درمانی و مشاوره نوجوان می تواند نتیجه مطلوبی را حاصل کند و راهی موثر برای عبور از این دوران بحرانی باشد و هم والدین و هم خود نوجوان می تواند به بهترین شکل با این دوران کنار بیاید. اما در این قسمت توصیه های لازم را برای رفتار پدر و مادر با نوجوانان برای تربیت صحیح آن ها معرفی می کنیم . 

توصیه های کلیدی در تربیت نوجوانان :

توصیه های کلیدی در تربیت نوجوانان که توسط متخصصان در بهترین مرکز مشاوره کودکان و نوجوانان جمع آوری شده است و می تواند تاثیر زیادی در روند تربیتی نوجوانان داشته باشد و ما در ادامه به توضیح مختصری از آن ها می پردازیم تا والدین از آن ها در ارتباط با فرزندان خود استفاده کنند .

1 . تاکید نکردن به نقاط ضعف نوجوانان :

والدین در ارتباط با نوجوان خود نباید فقط به ویژگی های منفی و اشتباهات او واکنش نشان دهند نوجوانان ممکن است در این سنین تصمیم هایی را بگیرند که بر طبق نظر والدین مناسب نباشد اما می توانند به شیوه موثر تری او را در تصمیم گیری راهنمایی کنند و همچنین تاکید بسیار بر شکست های نوجوان و یا ویژگی های منفی او و یا اشتباهاتی که مرتکب شده می تواند تاثیر بدی به نوجوان بگذارد و اعتماد به نفس او کم شده و یا انگیزه خود را از دست بدهد و که این خود باعث به وجود آمدن حالت های عصبانیت و پرخاشگری در نوجوانان خواهد شد و همچنین سرزنش های مداوم می تواند صمیمیت نوجوان نسبت به پدر و مادر خود را کاهش دهد و این عمل می تواند رابطه نوجوان و والد را محدود کرده و مشکلاتی را به وجود بیاورد . 

2 . ارتباط برقرار کردن با نوجوان :

ارتباط والدین با نوجوانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آن چنان که در قسمت بالا اشاره شد وجود صمیمیت در میان اعضای خانواده و داشتن رابطه مطلوب میان فرزندان و پدر و مادری می تواند در رشد کودک و نوجوان بسیار ایده آل و مناسب باشد . زمانی که نوجوان نتواند ارتباط مناسب را از جانب والدین خود دریافت کند احتمال او به منزوی شدن و گوشه گیری و علائم افسردگی بیشتر می باشد و یا ممکن است که زمانی که نوجوان نتواند رابطه مطلوب را از سمت والدین خود دریافت کند به سمت همسالان خود کشش بیشتری پیدا کند . در حالت کلی نوجوانان در این سن تمایل بیشتری به بر قراری ارتباط با همسالان خود دارند و نباید از این موضوع اجتناب کرد اما بر قراری ارتباط با دوستان سالم مهم می باشد و بر قراری ارتباط در حالتی توازن میان دوستان و خانواده مهم می باشد .

3 . تشویق و تحسین کردن نوجوانان :

سرزنش نکردن و تشویق کردن نوجوانان می تواند فرایندی موثر در ارتباط با نوجوان باشد زیرا که نوجوانان زمانی که تایید والدین خود را دریافت کنند حس بهتری را خواهند داشت و همچنین والدین نقش اساسی را در تشویق نوجوانان برای رسیدن به اهداف خود دارند و به عبارتی این پدر و مادر است که می تواند نوجوان را در جهت رسیدن به اهدافش هدایت کند و همچنین می تواند نقش اساسی در کسب تجربه های جدید داشته باشد زیرا که بر اساس مطالعاتی که در زمینه ی هوش هیجانی انجام شده است نوجوانان تمایل زیادی به ریسک کردن و تجربه های جدید دارند . تحسین کردن نوجوان و افتخار کردن به آن ها و ابراز آن ها به صورت کلامی و غیر کلامی از سوی والدین به فرزندان می تواند حس بسیار خوبی را در نوجوانان ایجاد کند.

4 . آموزش دادن توانایی نه گفتن نوجوانان :

یکی از مشکلاتی که می توان به آن اشاره کرد که خود دردسر های زیادی را به دنبال دارد و استرس و اضطراب زیادی را باعث می شود می توان به توانایی گفتن نه در زمان لازم اشاره کرد . نوجوان برای جلوگیری از طرد شن از گروه های همسال خود ممکن است توانایی گفتن نه را نداشته باشد و از این رو به دام خطر بیافتد . زمانی که والدین توانایی گفتن نه را به فرزندان خود آموزش دهند می توانند از ایجاد شدن بسیاری مشکلات بکاهند . در حالت کلی نگه داشتن احترام ، رفتار دور از خشونت و پرخاشگری و تاکید این موضوع به نوجوان خود که آن ها را دوست دارید مهم می باشد البته ارتباط والدین با یکدیگر نیز نقش مهمی ایفا می کند زیرا که والدین الگوی مهمی برای نوجوانان می باشند .

مرکز روانشناسی کودک و نوجوان انتخاب نو در زمینه تربیت فرزند و کودک و نوجوان خدمات لازم را ارائه می دهد و زمانی که والدین نسبت به فرزندان خود نگران هستند و نمی توانند راه حل مناسب را پیدا کنند می توانند از خدمات این مرکز مشاوره استفاده کنند .