کشور ترکیه به علت موقعیت مکانی و اوضاع امن برای گردشگران، در ایام مختلف گردشگران زیادی از جمله ایرانی‌ها را می‌پذیرد. یکی از شهرهای پرطرفدار این کشور آلانیاست. آلانیا در موقعیت جغرافیایی قرار گرفته است که بیشترین نزدیکی را با دریای مدیترانه دارد. همین نزدیکی به دریای مدیترانه، این شهر را از دیگر شهرهای ترکیه متمایزتر و زیباتر می‌کند. هتل ‌های آلانیا جز بهترین هتل‌های ترکیه هستند و سفری بی‌نظیر را برای شما رقم می‌زنند. در ادامه با آلانیا و مکان‌های دیدنی آن بیشتر آشنا خواهید شد.


آلانیا، شهری احاطه‌شده با کوه و دریا

در شمال آن رشته‌کوه‌های توروس و در جنوب آن با دریای مدیترانه مواجه می‌شوید. این شهر تاریخی در فاصله‌ی 536 کیلومتری استامبول قرار گرفته می‌گیرد. فاصله‌ی این شهر با دیگر شهرهای مهم مثل آنتالیا 135 کیلومتر است. این شهر به دلیل نزدیکی با دریای مدیترانه و قدمت آن از جمله شهرهای بسیار مهم ترکیه برای گردشگری و اقامت به‌حساب می‌آید.


آلانیا یا کوه زیبا؟

به‌نظر می‌رسد قدمت شهر زیبای آلانیا به 800 سال قبل برمی‌گردد. جالب است بدانید که این سرزمین روزگاری تحت امپراطوری ایران بود. با جست‌وجوی بیشتر درباره‌ی تاریخچه این شهر به نام یونانی‌ها و رومی‌ها هم می‌رسید. در دوره‌ی حکومت روم شرقی، نام شهر به کوه زیبا تغییر داده شد. بعدها پادشاه سلجوقی نام علائیه را برای آلانیا امروزی برگزید. در نهایت در سال 1417 میلادی این شهر زیر سلطه‌ی پادشاهان عثمانی با نام آلانیا قرار گرفت.


آلانیا، شهری با آب ‌و هوای معتدل مدیترانه‌ای

نکته‌ی مهمی که درباره‌ی هر شهری لازم است بدانید؛ آب‌وهوای شهر است. آب‌وهوای آلانیا در بیشتر فصول سال معتدل مدیترانه‌ای است. با‌این‌حال، از تابستان‌های بسیار گرم آن نمی‌توان چشم پوشید. به‌دلیل نزدیکی این شهر با دریا در سواحل این شهر گاهی با گرداب‌ها مواجه می‌شوید. امکان بارش برف در این منطقه با توجه به آب‌وهوای غالب آن بسیار کم است؛ اما وجود برف‌های اندک روی کوه‌های توروس منظره‌ی زیبایی برای این شهر به ارمغان آورده است.


مکان‌های دیدنی آلانیا

اگر به شهر آلانیا سفر کرده‌اید؛ از دیدن مکان‌های تاریخی و طبیعی آن غافل نشوید. با دیدن این اماکن سفر به آلانیا یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای عمر شما خواهد شد.


برج سرخ، نماد شهر آلانیا

در لحظه‌ی ورود به آلانیا، با برج 8 ضلعی بلندی مواجه می‌شوید. این برج که نماد شهر آلانیا نامیده می‌شود؛ زمانی برای استقرار سربازان و حفاظت از این شهر ساخته شده است. دلیل نامگذاری این برج، آجرهای ساده و قرمزی است که در اطراف برج قرمز استفاده کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد در زمان سلجوقیان این سازه را توخالی ساخته‌اند. دلیل توخالی‌بودن آن انتقال سریع‌تر آب و غذا به سربازان محاصره‌شده در این ساختمان است. اگر دقیق‌تر به برج قرمز بنگرید؛ حتما متوجه نامتوازن‌بودن آن می‌شوید. ضلع غربی این برج30 متر ارتفاع و ضلع شرقی آن 33متر ارتفاع دارد!


قلعه آلانیا، دژ محکمی برای پایتخت زمستانی

زمانی‌که کیقباد اول آلانیا را فتح کرد؛ این شهر را برای پایتخت زمستانی خود در نظر گرفت. از قلعه آلانیا که ساخته‌ی دست رومیان بود در آن زمان مخروبه‌ای بیش باقی نمانده بود. معماران تصمیم گرفتند با بازسازی همین قلعه، دژ محکمی برای پایتخت زمستانی پادشاه بسازند. بزرگی این قلعه قطعا شما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. جالب است بدانید که این قلعه 140 برج، 400 آب‌ انبار را در 3 قسمت مجزا درون خود جا داده است. از این 3 قسمت، یک قسمت آن تماما در اختیار شاه و خانواده‌ی او بوده است. دیواری نزدیک به 7 کیلومتر این قلعه‌ی سترگ را احاطه کرده است. اگر در اطراف این ویوار راه بروید؛ با نقاشی‌های بسیار زیبایی مواجه خواهید شد.


غار داملاتاش، محلی برای درمان بیماری آسم

سال‌ها پیش چند آلمانی‌ از ترس جنگ، به غاری در اطراف آلانیا پناه بردند. یکی از این آلمانی‌ها به آسم مبتلا بود. پس‌از گذشت مدتی و بیرون‌رفتن آلمانی‌ها از آن غار مخفی، آلمانی‌ها دریافتند که بیماری آن سرباز به‌طرز عجیبی درمان شده است. از آن روز به بعد غار داملاتاش به‌عنوان محلی زیبا برای گردش و البته درمان بیماری آسم، بر روی گردشگران شهر آلانیا باز شد. قطره‌های باران در این غار حفره‌های بزرگی در سنگ‌های آهکی به‌وجود آورده‌اند. این حفره‌ها به‌حدی زیبا هستند که حتماً از دیدن آن‌ها شگفت‌زده خواهید شد.


سواحل آلانیا، مکان‌هایی بی‌نظیر برای دوستداران دریا

اگر اهل گردش در سواحل و دیدن دریا در غروب آفتاب و طلوع آن هستید؛ بهترین پیشنهاد رفتن به سواحل آلانیاست. ساحل کلئوپاترا در نزدیکی غار داملاتاش، محل گردش بسیاری از توریست‌هاست. در این ساحل امکاناتی مثل کافه و رستوران می‌توانید پیدا کنید. به‌علت شلوغی این ساحل در روز، پیشنهاد می‌شود آرامش شب‌های ساحل را به‌هیچ عنوان از دست ندهید.

ساحل دیگری که برای گردش و استراحت بسیار مناسب است؛ ساحل کیقباد است. اگر همراه با فرزند دلبند خود هستید؛ این ساحل بهترین انتخاب برای شماست. دلیل برتری این ساحل نسبت به سواحل دیگر، امکانات تفریحی آن برای کودکان و کم‌ عمق‌بودن آب آن است.


با فلای تودی از قدم‌زدن در سواحل آلانیا بیشترین لذت را ببرید

شهر آلانیا مکان خوبی برای گذراندن تعطیلات است. نزدیکی ترکیه و شهر آلانیا به ایران، این مقصد را از مقاصد اروپایی، خاص‌تر و متمایزتر می‌کند. اولین قدم برای هر سفری از جمله سفر به آلانیا تهیه‌ی بلیط است. از آن‌جایی‌که آلانیا شهری پرطرفداری است؛ ممکن است در زمان‌‌ دلخواه بلیط مورد نظر را پیدا نکنید. پیشنهاد می‌شود از همین حالا دست ‌به‌ کار شوید و با مراجعه به سایت فلای تودی نسبت به رزرو بلیط آلانیااقدام کنید. فلای تودی بهترین هتل‌ های آلانیا را برای شما در نظر گرفته است. با رزرو این هتل‌ها، قبل از سفر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سفر خود را از بین ببرید. تا زمانی‌که فلای تودی با شماست تنها دغدغه‌ی شما، چگونه لذت‌بردن از هوای خوش آلانیاست.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و کلینیک روانشناسی انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.