نوجوانان به والدینی مطمئن به نفس نیاز دارند تا به عنوان الگویی الهام بخش سرمشق آن ها باشند. و از طرفی افرادی که اعتماد به نفس مناسبی دارند می توانند موفق تر از افراد دیگر باشند و در واقع می توان گفت که اعتماد به نفس نثش حیاتی را در زندگی فرد ایفا می کندو در ادامه به چند مورد از نکاتی که واالدین باید در تربیت نوجوانانشان توجه داشته باشند را مطرح می کنیم.

قبل از هر پند و اندرزی، خودتان الگو باشید.

طبق نظر دکتر مشاوره خانواده مهم ترین کاری که ما می توانیم در زمینه تقویت اعتماد به نفس نوجوانانمان انجام دهیم این است که خود از اعتماد به نفس قوی و سالمی برخوردار باشیم. اما متاسفانه دوران نوجوانی بچه ها اغلب، مصادف است با بحران دوران میانسالی و شغلی ما، و در این دوران ما پیوسته با دو راهی ها و تصمیم گیری های بیمناک رو به رو هستیم که تاثیر عمیقی روی آینده فرزندمان می گذارد. اعتماد به نفس شما در مواردی که دچار رنجش هستید، آسیب پذیر تر است . در صورتی که از منابع دیگری هم زخم های هیجانی به شما وارد شده باشد برای نمونه احتمال این که در صورت مقابله با توهین یا بی توجهی نوجوانتان محکم و استوار باقی بمانید، خیلی کم است. چنانچه هنوز از لطمه ای که به علت نزاع با همسرتان به شما وارد شده یا یاسی که در محیط کار به شما وارد شده و یا تحقیر هایی که در نوجوانی متحمل شده اید، همگی از مواردی هستند که باعث آسیب پذیری شما می شوند. پس سعی کنید که اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

اول بیندیشید و بعد سخن بگویید.

بر اساس گفته روانشناس متخصص ازدواج واژه هایی هستند که نا خودآگاه و بدون تمایل از دهانتان ممکن است خارج شوند و این ها پاسخ های از قبل برنامه ریزی شده ای هستند که بسیاری از آن ها را ما از کودکی در ذهنمان ضبط کرده ایم . شما ممکن است متوجه شده باشید اوقاتی را که دقیقا مثل پدر یا مادرتان صحبت کرده و حرف هایی از دهانتان خارج می شود که سوگند خورده بودید هرگز به زبان نیاورید. و این می تواند تجربه ای بسیار ناراحت کننده و نا خشنود کننده باشد. والدینی هستند که چون اعتماد به نفسشان توسط والدین ضربه دیده تمایل دارند همین تجربه را نصیب فرزندان خود کنند. بسیاری از ما تلاش می کنیم که دقیقا بر عکس آن عمل کنیم ولی ممکن است که گاهی گیر آن ها بیفتیم. همواره این خطر وجود دارد که این حرف ها با وجود این که شما از نظر رفتاری تغییرات مثبت زیادی کرده اید، زمانی که دچار تنش هستید، بسیار خسته اید، یا از نظر هیجانی زخم خورده اید برخی از حرف ها از دهانتان خارج شود. ولی نگران نباشید ذهن هوشیار می تواند به مقدار زیادی به ما کمک کند مراقب زبانی که به کار می بریم باشیم. هرگاه دچار هیجان و اضطراب هستید، اوقاتی را با خود خلوت کنید و این به شما کمک می کند قبل از صحبت فکر کنید. و قبل از شروع هرگونه صحبت جدی با نوجوانتان سعی کنید اوقاتی را با خود خلوت کنید تا تنش را از خود دور کنید. 

به هنگام واکنش نشان دادن، صادق و هوشیار باشید.

مطالعات مشاور روانشناسی نشان می دهد که نوجوانان در دوران آسیب پذیری هستند و به همین دلیل نیاز به پسخوراند خوبی دارند تا دید احترام آمیزی نسبت به خود پیدا کنند. خود شناسی مورد مهمی برای تشکیل دادن اعتماد به نفس خوب است. شما با دادن پس خوراند خوب و با کیفیت بالا می توانید در این زمینه به فرزند خود کمک بسیاری کنید. این دوران از این نظر برای پیدا کردن حس هویت و رشد نقطه نظری دقیق و واقع بینانه نسبت به نقاط قوت و ضعف خود به شمار می آید .نوجوان ها نیاز به گرفتن پس خوراند برای رشد نقطه نظری دقیق و واقع بینانه نسبت به نقاط قوت و ضعف خود دارند.  در مورد تمجید کردن در نظر داشته باشید که زمان مناسبی را پیدا کنید و تعریف کردن درست در لحظه ای که فکر آن به ذهن شما می رسد ممکن است زمان ایده الی برای دریافت آ« نباشد. ممکن است شما در موقعیت مناسبی نباشید و نوجوان شما ممکن است بیش از آن مشغول کار، هیجان زده و یا افسرده باشد که آن را بپذیرد. لزومی ندارد که شما به طور فوری به درخواست آن ها برای پس خوراند، حتی از نوع مثبت آن پاسخ دهید. شما می توانید از پس خوراند برای بالا بردن اعتماد به نفس آن ها به گونه ای معنا دار البته با تامل درباره آن چه که می خواهید بگویید، استفاده کنید. نوجوانانی که اعتماد به نفس ندارند از شنیدن تعریف و تمجید شدیدا ناراحت می شوند. و یکی از راه های تسکین درد آن ها این است که در نهایت خونسردی حرف های خود را بیان کنید. و هنگام تحسین لحن کلام شما باید کاملا طبیعی باشد گویی که می خواهید حقیقتی را بیان کنید و نه به گونه ای که از یک فرد دارای اعتماد به نفس تعریف می کنید. و آن ها را بین صحبت های معمولی خود بگنجانید. تربیت فرزندان دشواری های زیادی دارد و می تواند شما را به عنوان والد با چالش های فراوانی مواجه سازد به همین دلیل کسب اطلاعات لازم در این زمینه از سوی مرکز مشاوران می تواند برای شما سودمند باشد.