مشاور کودک و نوجوان در مرکز مشاوره توجه ویژه ای به شیوه های فرزند پروری دارد. باید این حقیقت را پذیرفت که رشد و تربیت فرزندان با سلامت جسمی و روانی ساده نمی باشد، بسیاری از والدین برای تربیت فرزندان خود نیاز به کمک گرفتن از مشاوره هستند، بزرگ شدن فرزندان در ظاهر تاثیر صحبت های والدین را بر فرزندان کاهش می دهد، خیلی از کسانی که به کلینیک روانشناسی کودک و نوجوان مراجعه می کنند عنوان می کنند که تاثیر همسالان بر فرزندانشان بیش از خودشان است و فرزندانشان بعد این که کمی بزرگ شده اند و در دوره نوجوانی دچار لجبازی و خشونت نسبت به والدین شده آمد.

روانشناس کودک و نوجوان کمک شایانی به تلاش والدین برای تربیت فرزندان می کند، روانشناس کودک و نوجوان به ایجاد روابط نزدیک و صمیمانه بین والدین و کودکان تاکید زیادی دارند، مشاور کودک و نوجوان خوب با آموزش والدین به نحوه برقراری ارتباط با کودکان و درک احساس آنها به ایجاد این روابط صمیمی کمک کند. فرزندانی که با والدین خود دوست و همراه هستند احتمال آسیب دیدگی کمتری نسبت به هم سالانشان دارند، در بهترین کلینیک روانشناسی کودک و نوجوان درباره احتمال وقوع خطراتی که کودک را تحدید می کند با والدین صحبت می شود. و با روشهای حرفه ای یک مشاور کودک و نوجوان خوب می تواند این خطرات را برای کودک و نوجوان توضیح دهد و فرزندان را از اثرات مخرب آن آگاه کند ، بسیاری از والدین به خاطر همین عدم آگاهی فرزندانشان و ندادن اطلاعات مفید به آنها دچار مشکلات جبران ناپذیری در زندگی می شوند که چه بسا باعث از بین رفتن آینده کودک شود.

یک روانشناس خوب حتما شناخت دوستان کودک و نوجوان شما را به شما پیشنهاد می دهد، والدین می توانند با شناخت دوستان فرزندانشان در انتخاب های آنها دخیل شوند. مشاور حرفه ای الگو پذیری فرزندان نسبت به والدین را یکی از اثرات مهم در تربیت فرزندان می دانند، والدینی که با یکدیگر مشکل دارند و دائما در حال فریاد زدن و درگیری با یکدیگر هستند احتمال داشتن کودکی پرخاشگر را دارند و یا والدینی که از سیگار، مواد مخدر و... استفاده می کنند ، احتمال مبتلا شدن فرزندانشان به اعتیاد نیز بیشتر است.

روانشناس کودک و نوجوان از والدین می خواهد تا مسئولیت‌هایی هر چند کوچک برای فرزندان انتخاب نمایند و با پاداش کودکان را به انجام آنها تشویق کنند، خود مشاور در کلینیک مشاوره کودک و نوجوان انواع بازی های فکری را در اختیار دارند و پادشاهی کوچک این روش را با کودکان تمرین می کنند.

تجربه نشان داده والدینی که قوانینی را برای کودکان و نوجوانان قرار می دهند، از جمله: مسئولیت در خانه، نحوه ارتباط با دوستان ، ساعت خواب و ساعت ورود و خروج از منزل می توانند کنترل بیشتری نسبت به فرزندان خود داشته باشند. نحوه عنوان کردن و قرار دادن این قوانین را یک روانشناس متخصص کودک و نوجوان می تواند با روشهای حرفه ای به والدین آموزش دهد و همچنین شیوه تنبیه و پاداش کودکان را با توجه به روحیات کودک در مرکزمشاوره مورد برسی قرار دهد تا والدین بتوانند با کمک آن بهترین راه را بیابند.

باید توجه داشت خشونت و تنبه بدنی نه تنها اثر مثبتی بر عملکرد فرزندان ندارد بلکه تاثیرات منفی آن سالها گریبانگیر کودکان می شود ، والدینی که از کتک زدن برای تنبیه کودکان استفاده می کنند فرزندانی با مشکلات شدید در اعتماد به نفس خواهند داشت.