مرکز مشاوره با بالا رفتن میزان طلاق در سالهای اخیر شاهد مراجعه والدینی به مشاوره کودک می باشد که کودکانشان از طلاق والدین دچار ناراحتی های روحی و روانی شده اند. طلاق نه تنها زندگی زوجین را دچار تغییرات می نماید بلکه فرزندان حاصل طلاق همواره با بحران های جدی درباره تغییرات به وجود آمده در زندگیشان روبه رو می شوند که برای حل این بحران ها بهتر است از یک متخصص روانشناس کودک استفاده شود. از نظر روانشناس کودک ، تغییرات برای بزرگسالان امری ساده تر نسبت به کودکان می باشد. کودکان در مواجه شدن با اتفاقاتی همچون جدایی پدر و مادر دچار استرس و نگرانی های شدیدی می شوند که مهمترین آنها از نظر مشاور کودک ، ترس از طرد شدن و جدایی از والدین و تنها ماندن است.

بهترین کلینیک روانشناسی کودک با کمک متخصص مشاور کودک آماده همراهی والدینی است که نیاز به کمک دارند. بسیاری از کودکان پس از طلاق والدین، وابستگی شدیدی نسبت به پدر یا مادر از خود بروز می دهند ، معمولا والدینی که پیش از طلاق از یک روانشناس طلاق کمک گرفته اند می توانند با آموزشهایی که در مرکز مشاوره می بینند، ذهن کودک را درباره طلاق و تغییرات یک که در زندگیشان رخ خواهد داد آماده کنند اما گاهی والدین پس از مشاهده رفتار کودک و افسردگی ناشی از جدایی به دکتر روانشناس کودکمراجعه می کنند.

مشاور کودک حرفه ای در جلسات مشاوره با کمک تکتیک های روانشناسی در صحبت کردن با کودک به عوامل نگرانی و ترس‌های کودک که طی جدایی والدین به وجود آمده پی می برد و می تواند با آگاهی دادن به کودک و از بین بردن این نگرانی ها به بازگشت کودک به مسیر طبیعی زندگی کمک کند.

حضور والدین در جلسات بین کودک و مشاور کودکان بسیار با اهمیت است. این که کودک پس از طلاق والدین احساس کند هنوز مورد توجه و اهمیت والدین می باشد، در مسیر درمان توسط دکتر مشاور کودک کمک بزرگی می باشد. کودکان بدون مراقبت و کمک گرفتن از یک مشاور کودک خوب ، قربانیان کوچک طلاق می باشند که تاثیرات مخرب آن گاهی حتی در بزرگسالی، آنها را همراهی می نماید. بسیاری از کسانی که به کلینیک تخصصی روانشناسیبرای حل مشکلات خانوادگی بهمشاور خانوادهمراجعه می کنند ، همان کسانی هستند که به خاطر عدم توجه والدین در کودکی دچار مشکلاتی حتی شبیه مشکلات والدین خود شده اند.

کلینیک های روانشناسی با ارائه بهترین خدمات روانشناسی کودکمی توانند کودکان را از تکرار این چرخه نافرجام برهانند و راههای آینده کودک را هموار کنند. گاهی کودک چار خشم زیادی می شود که ناشی از عدم پذیرش جدایی والدین می باشد، این کودکان نسبت به همسالان و هم کلاسی های خود خشم بسیاری را بروز می دهند و دچار افت تحصیلی شدید می شوند، مشاور در مدرسه با همراهی با والدین می تواند به پذیرش کودک کمک کند. در این اتفاق همراهی والدین ، مدرسه و روانشناس مشاور کودک بسیار با اهمیت می باشد. در مواقعی عدم همکاری والدین یا مدرسه شرایط کودک را آنچنان بحرانی می کند که مشاور کودک پیشنهاد به تغییر محل زندگی و تحصیلی کودک می دهد.

توجه به نکاتی که عنوان کردیم برای سلامت روانی کودکان بسیار با اهمیت می باشد و توجه نکردن به آن امکان ایجاد مشکلات جدی تری را در بر دارد.