روانشناس کودک در کلینیک روانشناسی انتخاب نو ناسازگاری کودکان را در مدل های مختلف مورد برسی قرار می دهد. بسیاری از والدین ناسازگاری کودک را تنها در بدخلقی و رفتارهای ناشایست می دانند ، در حالی که روانشناس کودکان ناسازاگاری در کودکان به دلایل مختلفی همچون واکنش های نوروز و واکنش های نوروتیک که به آن واکنش سازشی کودکان نیز می گویند ، اتفاق می افتند. واکنش های نوروتیک به شکل ترس از چیز های مختلف ، عدم کنترل ادرار و مکیدن انگشت دست شایع است. امانوروز های شایع را می توان اختلالات در خواب و در گوارش دانست. در این مطلب تلاش می کنیم تا به عنوان توضیحاتی درباره ترس که یکی از مهترینه این واکنش ها می باشد بپردازیم:
واکنش ترس و دلایل ترس در کودکان چیست ؟  : ترس نوعی واکنش دفاعی می باشد که همیشه بد نیست و باعث محافظت بیشتر کودک از خود می شود. اما شکل بیمارگونه آن ترس مرضی می باشد . ترسی که دلیل منطقی براس آن وجود ندارد و آسیب رسان است ، یکی از دلایل ترس مرضی از نظر مشاور کودک تقلید کودکان از والدین و یا خواهر و برادر بزرگ تر می باشد. مثلا مادری که از حیوانات وحشت می کند این احساس را در کودک تقویت می نماید که همه حیوانات به او آسیب می رسانند و مادر در مراجعه به روانپزشک و یا روانشناس از آن به عنوان یک ترس طبیعی یاد می کند.  
گاهی علت ترس در کودک تنبیه هایی می باشد که والدین برای آنها در نظر می گیرند. مشاور کودک خوب در مرکز مشاوره مشاهده می کنند والدینی که کودک را برای تنبیه در اتاقی تاریک و تنها رها می کنند ، فرزندانی دارند که از تاریکی و تنهایی وحشت دارند زیرا احساس ناخوشاید تنبیه در این کودکان باعث ایجاد ترس از تاریکی و تنهایی می شود. یکی دیگر از دلایل ترس در کودکان تجربیات ناخوشایندی می باشد که خود یا از نزدیکان دریافت نموده اند . بهترین روانشناس کودکدر بسیاری از کودکانی که شاهد تصادف والدین خود بوده اند و یا فیلم های ترسناکی تماشا کرده اند مشاهده می کند این کودکان از سوار شدن بر ماشین والدین وحشت می کنند و یا احتمال وقوع اتفاقات نرسناکی که در فیلم دیده اند را برای خود می دهند.
کودکانی که دچار ترس هستند معمولا گوشه گیر ، خجالت زده و فاقد قدرت تصمیم گیری می باشند . دکتر روانشناس کودک معمولا این نوع ترس ها را قابل بر طرف شدن در دوران بلوغ و نوجوانی می دانند.

بعضی از ترس های کودکان باعث ایجاد اختلالات جسمی واختلالات روانی در کودکان می شود. ترس از مدرسه یکی از انواع این نوع ترس می باشد ، این کودکان بر خلاف تمایل والدین و صحبت های مشاور مدرسه از رفتن به مدرسه امتناع می کنند و دچار حالتهایی همچون سر درد ، دل درد .و استفراغ می شوند. ای نوع ترس معمولا در روزهایی که کودک باید به مدرسه می رود شدت می گیرد و با مدتی نرفتن به مدرسه نیز درست نمی شود. این کودکان معمولا نیاز به درمان روانشناسی در کلینیک روانشناسی انتخاب نو دارند زیرا متخصصین روانشناس در این مرکز از بهترین روانشناسان کودک می باشند .