مرکز مشاوره به مراکزی گفته می شود که خدمات مشاوره و روانشناسی ارائه می دهند. در مرکز روانشناسی ، مشاوران و روانشناسان زیادی معمولا فعالیت می کنند. روانشناسی از نظر عوام مردم تنها به معنای درمان روانی می باشد و این در حالی است که همه افرادی که به یک مرکز مشاوره حرفه ای مراجعه می کنند نیازمند درمان نمی باشند. بسیاری از مراجعین برای مشاوره به روانشناس مراجعه می کنند و تلاش برای آموزش راه های مقابله با مشکلات دارند. در برخی از کلینیک های روانشناسی کارگاه روانشناسی برگذار می شود که شرکت در آن برای عموم افراد ازاد می باشد.


شاخه های مشاوره و عملکردهای آنها بسیار زیاد و متنوع می باشد، بسیاری از افراد برای انتخاب یک مشاور خوب در زمینه مورد نیاز خود دچار مشکل می شوند و همواره درباره مشاوران سوالاتی برایشان مطرح است، در این مطلب توضیحات کوتاهی درباره نمونه هایی از روانشناسان در مرکزمشاوره شاخه های مختلف روانشناسی ارائه می دهیم:

-        روانشناس خانواده : همانگونه که مشخص می باشد مشاور خانواده در حل مشکلات خانوادگی و روابط بین فردی در خانواده به افراد کمک می کند.

-        روانشناس پیش از ازدواج : افراد برای رسیدن به امال ها و آرزوهای خود در زندگی مشترک نیازمند انتخاب یک همسر مناسب می باشند ، مشاور پیش از ازدواج به افراد برای رسیدن به این هدف کمک می کند و از طریق مصاحبه و تست های روانشناسی میزان صحت انتخاب افراد را مورد برسی قرار می دهند.

-        روانشناس خیانت : افرادی که در زندگی مشترک خود دچار بحران خیانت شده اند با کمک یک روانشناس ماهر در مرکز مشاوره می توانند به حل این بحران پرداخته و زندگی مشترک خود را از فروپاشی نجات دهند .

-         روانشناس طلاق: افراد گاهی در زندگی مشترک دچار مشکلاتی می شوند که برای حل آن نیاز به یک راهنما دارند. امروزه با افزایش میزان طلاق در جامعه مراجعه به مشاور طلاق می تواند راهگشای بسیار خوبی برای افراد باشد.

-        روانشناس استرس و اضطراب : فشار زندگی در جوامع امروز نیاز به مشاور استرس را افزایش داده است . افراد با کمک مراجعه به مرکز مشاوره و مشاور روانشناس راه های مقابله با استرس و کاهش آن را آموزش می دهند.

-        روانشناس کودک: کودکان مهمترین مراجعین در یک کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره می باشند زیرا رفتاری که با آنها می شود و تجاربی که کسب می نمایند تاثیرات مستقیمی بر آینده آنها دارد.

-        روانشناس سکس تراپیست : روابط جنسی نقش بسیار مهمی در زندگی مشترک ایفا می کند و مشکلات جنسی می تواند در زندگی ویرانگر باشد. مراجعه به سکس تراپیست می تواند از این اسیب جدی جلوگیری کند.

باید توجه داشت مراجعه به کلینیک روانشناسی خوب حلال بسیاری از مشکلات می تواند باشد.