اختلالات خلقی طبقه مهمی از بیماری های روانشناسی و روانپزشکی نوجوانان و جوانان می باشد و اختلال افسردگی  از جمله آن می باشد که در این بخش به معرفی اختلال افسردگی در نوجوانان می پردازیم . طبق نظر دکتر روانشناس نوجوان کلینیک روانشناسی نوجوانان برای خلق صفات مختلفی  گفته می شود مانند افسرده ، غمگین ، ناراحت ، شاد ، تحریک پذیر که همگی حالت توصیفی دارند و برخی دیگر نیز قابل مشاهده هستند که روانشناس نوجوان  و یا هرکس دیگری می تواند از چهره ی فرد آن را تشخیص دهد  و حالات دیگر فقط خود بیمار متوجه آن می باشد مانند نا امیدی.

 

نشانه های کلی اختلال افسردگی از دیدگاه مشاور روانشناس نوجوانمرکز مشاوره نوجوانان  چیست ؟

تغییرات در سطح فعالیت ، تکلم ، تغییر سیستم خواب و سایر موارد که باعث مختل شدن کارکرد های بین فردی و اجتماعی می شود. طبق نظر روانشناس نوجوان خوب مرکز روانشناسی انتخاب نو افسردگی در نوجوانان می تواند با ضعف در عملکرد تحصیلی ، سوء مصرف مواد، رفتار ضد اجتماعی ، ولنگاری جنسی ، فرار از مدرسه و حتی ترک خانه از مواردی هستند که بروز می کنند روانشناس کودک و نوجوان مرکز مشاوره در ادامه بیان می کند که افسردگی حتی در کودکان نیز وجود دارد و هراس از مدرسه چسبیدن بیش از حد به والدین می تواند خود را نشان دهد که در مطالب  آینده افسردگی کودکان را نیز مطرح خواهیم کرد.. از علائم افسردگی در نوجوانان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

تحریک پذیری و خشونت :

طبق نظر بهترین روانشناس نوجوان تهران سنین نوجوانی از دوره های حساسی می باشد که ممکن است شاهد تغییرات بسیاری در خلق و خوی او شوید و آن را امری عادی باید تلقی کنید اما بعضی از موارد ممکن است که بیش از حد بروز کنند و باعث آسیب به بسیاری از عملکرد های اجتماعی نوجوان می شود. تحریک پذیری از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد و نوجوان افسرده از صبر و تحمل کمتری برخوردار است و به راحتی برای هر مسئله ممکن است که سرکشی کند و حرف کسی را گوش ندهد و یا به والدین و بزرگ تر های خود بی احترامی کند و همچنین عصبانیت و پرخاشگری و خشونت ناگهانی از مواردی است که می توان به اشاره کرد .

 

افت تحصیلی :

دکتر روانشناس نوجوان خوب  افت تحصیلی نوجوانان را از نشانه های دیگر در دوران افسردگی معرفی می کند و  ممکن است که نوجوان پیوسته نمره های کمتری را نسبت به قبل به دست بیاورد. البته به این موضوع نیز باید اشاره شود که گاهی اوقات نوجوانان ممکن است که به خاطر به دست آوردن نمره های درسی خوب و یا در دوران حساس کنکور که نوجوان استرس بیشتری را داراست و برای  داشتن عملکرد بهتر و یا به خاطر عدم موفقیت دچار افسردگی شوند به همین دلیل مصاحبه با یک مشاور نوجوان خوب و ماهر در مرکز روانشناسی نوجوانان و تشخیص دلایل آن ها و همچنین ارائه راهکار های موثر و کارآمد و برنامه ریزی منظم و کاهش استرس و روش های درمانی موثر توسط متخصص روانشناس نوجوان بسیار سودمند خواهد بود.

 

اعتیاد به موبایل و استفاده بیش از حد اینترنت :

امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث راحت تر شدن بسیاری از امور روزانه شده است اما با این حال نوجوانانی که ممکن است با افسردگی همراه باشند نسبت به افراد دیگر بسیار گوشه گیر و منزوی خواهند بود و پیوسته در حال استفاده از موبایل و اینترنت هستند  به جای بسیاری از تفریحات ورزشی و سالم دیگری که نوجوان می تواند در این سنین داشته باشد و یا حتی ارتباط خود را با همسن و سال های خود و والدین خود دیگر افراد خانواده کمتر می کند .

اعتماد به نفس پایین و حساسیت بیش از حد :

نوجوان افسرده می تواند احساس زشت بودن و بی ارزشی کند و نسبت به حرف های دیگران خیلی سریع واکنش دهد و ناراحت شود و به همین دلیل از بسیاری از مکان ها و فعالیت های گروهی می پرهیزد و تنهایی را ترجیح می دهد.

باید خاطر نشان کرد که موارد گفته شده از چند مورد نشانه های افسردگی می باشد و وجود یکی از این موارد نشان دهنده ی افسردگی نیست و وجود چند عامل و نشانه های گفته شده در مدت زمان طولانی می تواند نشانه ی افسردگی باشد ولی باز هم نیازمند بررسی های بیشتر می باشد تا تشخیص افسردگی داده شود و درمان موثر برای آن برای بهبود وضعیت او ارائه شود زیرا که همان طور که اشاره شد ممکن است عواملی مانند فشار تحصیلی و یا مشکلات خانوادگی و یا شکست ممکن است باعث تغییرات در خلق و خوی او شده باشد.از علائم دیگر در افسردگی نوجوان می توان به ناراحتی و ناامیدی ، گریه کردن ، بی حوصلگی ، عدم تمرکز ، نداشتن انگیزه ، درد های جسمانی بدون علت پزشکی ، افکار خود کشی در نوجوانان ، کاهش یا افزایش اشتها و... اشاره کرد.

 


 


روش های درمانی اختلال افسردگی در نوجوانان از دیدگاه دکتر مشاور نوجوان کلینیک مشاوره چیست ؟

 در صورتی که علایم افسردگی را در نوجوان خود مشاهده کردید حتما با یک روانشناس خوب نوجوان کلینیک روانشناسی مشورت کنید متاسفانه در بسیاری از مواقع افسردگی در نوجوانان تشخیص داده نمی شود و یا آن را بی اهمیت تلقی می کنند اما والدین باید نسبت به درمان آن و شناسایی علل آن اقدام کنند تا از اثرات بدی که در آینده ممکن است برای نوجوان ایجاد شود جلوگیری کنند و مشاور نوجوان انتخاب نو مشاوره و روانشناسی نوجوان را راهی موثر در درمان افسردگی معرفی می کند که گروه درمانی ، رفتار درمانی و خانواده درمانی و حتی در موارد شدید استفاده از دارو درمانی زیر نظر دکتر روانپزشک از روش های موثر دردرمان افسردگی نوجوانان می باشد. و در این میان خانواده نقش مهمی در درمان افسرگی نوجوان خود دارند و بر این اساس باید او را درک کنید و صبور باشید و و در طول جلسات درمانی در کنار او باشید.