تحقیقات نشان می دهد که در برقراری و تداوم صمیمیت در روابط و رضایتمندی و سازگاری زناشویی عوامل متعددی  نقش دارند  که در این قسمت به توضیح برخی از آنها می پردازیم. هر کدام از مواردی که ذکر می کنیم در بیشتر موارد نقش دارند و به همین دلیل در سلامت رابطه لاید مورد بررسی قرار بگیرند که عبارت اند از:

 سن

اغلب پژوهشگران مشاوره خانواده  سن را یکی از متغیرهای مهم سازگاری زناشویی معرفی کرده اند. به گفته ان ها چون انتظارات و شیوه نگرش اشخاص در سنین مختلف فرق می کند  و افرادی که دارای سنین مختلف هستند دارای اندیشه و‌نگرش های  متفاوت نیز خواهند داشت و به همین دلیل تفاوت زیاد  سنی تفاوت های  بزرگ کلی  را به همراه خواهد آورد و این به نوبه ی خود باعث ایجاد بییاری تعارض ها خواهد شد. بر استحکام رابطه  زوجین و سعادت زناشویی نیز تأثیر خواهد گذاشت.

تشابه

یکی از عوامل دیگر در بحث سازگاری زناشویی تشابه است افراد  تمایل دارند با فرد مشابه ازدواج کنند و تشابه بیشتر با میزان رضایت زناشویی رابطه مستقیمی دارد. این امر دلالت دارند که همسران در نگرش،ها ارزشها علایق و …. می توانند مشابه هم  باشند . 

تاریخچه زندگی

در پژوهشهای زیادی توسط روانشناس قبل از ازدواج انجام شده است که جنبه هایی از خانواده اصلی زن و مرد که بعدها تأثیرات خود را در زندگی زناشویی و رضایتمندی آنها نشان می دهد بررسی شده است . و این نان می دهد و اطلاعاتی از این قبیل اثبات می کند  که وجود یک تاریخچه آسیب شناسی روانی در زندگی فرد و خانواده او می تواند عملکرد رضایتمندی زناشویی او را تا حدی پیش بینی کند.

مسائل مالی و اقتصادی

فشارهای اقتصادی نیز از عوامل مهم در بروز ناسازگاری زناشویی می باشد. زن و شوهری که تحت فشار روانی ناشی از فقر اقتصادی قرار دارند درگیر مسائل مختلفی می شوند. این عوامل استرس زا تعارض های زناشویی و مشکلات موجود زناشویی را افزایش می دهد . آنها ممکن است به دلیل ساعات طولانی کار و تلاش برای پرداخت هزینههای ،زندگی وقت کمتری صرف مسائل خانوادگی کنند همچنین مشکلات اقتصادی مشکلات زیادی را ایجاد می کند و از ان جایی که مسئله ی جدی است می تواند ذهن افراد بسیار درگیر کند و در این راستا به رابطه ی ان ها صدمه بزند. 

 تحصیلات

طبق نظر مشاوران کلینیک مشاوره در بیشتر مواقع دیدگاه و بینش فرد تحصیل کرده نسبت به محیط خانوادگی، مسائل و مشکلات واقع بینانه تر و منطقی تر می باشد اختلاف سطح تحصیلی بین زن و شوهر درک متقابل بین آنها را کم کرده و این عامل زمینه مناسبی برای اختلاف و درگیری های زناشویی را فراهم می کند. در نتیجه هرچه اختلاف سطح تحصیلات کمتر باشد ممکن است احتمال بروز اختلاف نیز کمتر شود.

رابطه جنسی

هماهنگی جنسی از معیارهای اساسی در انتخاب همسر معرفی شده است. اگر رفتارها و معیارهای جنسی زن و مرد خیلی با هم متفاوت باشد می تواند  مشکلات زیادی را ایجاد کند اما اگر تمایلات جنسی زوج نیاز دو طرف را برطرف کند احساس رضایت در روابط به وجود می آید یکی از هدفهای ازدواج پاسخگویی به نیازهای جنسی است برخی از افراد به دلایل گوناگونی دچار ناتوانی های جنسی و سردمزاجی هستند و قادر به ارضای مطلوب نیازهای جنسی همسر خود نیستند 

و وجود مشکلات حل نشده در این بخش می تواند منحر به طلاق و جدایی نیز شود و به همین دلیل رابطه جنسی رضایت بهش برای هر دو طرف بسیار مهم است.

ویژگی های فرزندان

در مورد تأثیر سن فرزندان بر سازگاری زناشویی مشاوران کلینیک مشاوره دریافتند که سطوح پایینی از خوشبختی زناشویی در میان زنان  با داشتن فرزندان زیر ۶ سال ارتباط دارد. و همچنین مطالعات نشان داده است که بین تعداد فرزندان و رضایت زناشویی رابطه عکس وجود دارد. حتی جنس فرزندان نیز در رابطه زوجین نقش دارد . این مه زوجین با به دنیا امدن فرزند دچار چالش هایی در رابطه خود می شوند رایج است و در مواردی می توتند رضایت زناشویی را کاهش دهد. 

 مهارتهای ارتباطی

ارتباط نقش مرکزی در ازدواج را ایفا می کند به گونه ای که از لحاظ ویژگی های زناشویی مشخص شده است که ارتباط مؤثر میان زن و شوهر مهم ترین جنبه خانواده های دارای عملکرد مطلوب می باشد. روانشناس قبل از ازدواج متوجه شد که رایج ترین مشکل در ازدواج ناآرام و پردرسر، همان ارتباط ضعیف است. به عبارت دیگر موضوعات ارتباطی ممکن است از جمله مشکلات  رایج بین زوجین است و مطالعات مشاوره خانواده  معتقد است که آموزش ارتباط به عنوان کوششی جهت ترمیم رابطه ای مسئله دار بسیار رایج شده است و زوجین با یادگیری این مهارت ها می توانند ارتباط رضایت بخش تری داشته باشند. 

همانطور که می بینید عوامل رایج و مهمی در سازگاری و رضایت زوجین و موفقیت ان ها نقش دارد که با اگاهی از ان ها و ترمیم و درمان می توان از بشیاری خطر ها پیشگیری کرد و از این چالش ها با موفقیت عبور کرد. به این منظور می توانید با افرادی متخصص در ارتباط باشید و اطلاعات و اموزش های لازم را فرا بگیرید. علم روانشناسی و مشاوره در زمینه میائل خانواده و ازدواج بییار پیشرفت کرده ایت و در راستای ان می توانید از این اطلاعات بهره مند شوید و رضایت لازم را در زندگی بر أساس شرایطی که دارید به دست بیاورید.