دیر زمانی از اینکه مردم مشکلات روحی را می شناسند و اهمیت می دهند نمی گذرد . زمانی افراد مشکلات روحی خود را به خارج از خود نسبت می دادند و به دنبال قبول مسئوليت آن نبودند . از رایج ترین اقدامات مراجع به افراد نا آگاه و ریش سفیدان و یا به شکل روزمره آن درددل کردن بادوستان و.... بود .گاه این مشکلات ، شخصی حل می شد البته اغلب به شکل ابتدایی آن واضح است با صنعتی شدن و پیچیدگی جوامع امروزه ضرورت مشورت به شکل تخصصی تر آن از ضروریات زندگی است باگسترش علم روانشناسی و پرورش روان شناسان مردم رو به دکتر روانشناس آوردند تا مشکلات فردی خود را با مشاور فردی درمیان گذارند و به دنبال حل آن برآیند.

 

رسانه ها در آگاهی بخشیدن به افکار نقش بسزایی داشته ودارند ؛ با افزایش آگاهی ؛ تمایل به مشورت با مشاوران فردی نیز افزایش می یابد . با گسترش روزافزون مراجعین , مراکز تخصصی مشاوره نیز بیشتر می شوند و همین امر مراجع را وا می دارد در پی مشاوره فردی و مرکز مشاوره  به جست وجو بپردازد . دراین میان باکثرت مراکز مشاوره و تخصص های گوناگون مانند مشاوره گروهی ,مشاوره روانکاوی , مشاوره شغلی , مشاوره تحصیلی و....مواجه است که هرکدام به منظور هدفی خاص تاسیس شده اند و خدماتی را ارائه می دهند و افراد بنابر نیازهای خاص خود به آن مراکز مراجعه می کنند؛ دکتر روان شناس تخصص های خاصی را می گذراند و افراد با توجه به مشکلاتشان به آنها مراجعه می کنند ؛ روان شناسی درحیطه اضطراب یامشاور روان شناس فردی ، طلاق، مشاوره ازدواج و.... . به همین منظور کلینیک و مرکز تخصصی مشاوره ویژه آن مشکل تاسیس می شود  و درمانگران مجرب و آموزش دیده آن حیطه را به کار می گیرند.

 

 

مثلا آنکه به دنبال مشاوره فردی است , به مشاورفردی یا دکتر مشاور فردی نیازمند است با مراجعه به کلینیک تخصصی مشاوره فردی از روان شناس فردی بهره می جوید و به حل مشکل خود اقدام می کند. همان طور که اشاره شد با گسترش این مراکز روانشناسی و تعداد بی شمار روان شناسان فردی و افزایش آگاهی , افراد به دنبال بهترین مشاور فردی برمی آیندکه معمولا هم در کلینیک های معدود و معتبری مشاوره فردی خوب ارائه می دهند ؛ کسی که درتهران است به دنبال بهترین درمانگر فردی و مرکز روانشناسی انتخاب نو یعنی در همان شهر می گردد تا با انتخاب خود بهترین نتیجه دلخواه را بگیرد.